Proje üretimi!

Proje üretimi!

Asfalt Osman !

Bazı işler vardır ! para ile yapılır, bazı işlerde vardır ki yöneticilik- Proje üretimi ile yapılır.. ortak akılla yapılır..

Kahramanmaraş ortak aklını kullanmıyor !..

Fikir almıyor, kimseye bir şey sormuyor ! ben biliyorum benim bildiğim doğrudur diyor..

İzmir’in bir Osman Kibar diye belediye başkanı vardı !, seçim sürecinde yaptığı konuşmalarda :” yolları asfalt yapacağım- beton yol yapacağım” dedi ve yaptı.. tıpkı yakın tarihimiz 2002 de seçimlerinde Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ 17 bin km. duble yol yapacağım, Okullarda Ders Kitabı ücretsiz olacak- Zengin Fakir herkes özel hastanelere gide bilecek- ilaçlarını bedava alacak” projesi gibi..

İnsan her şeyi bilemez !

Bilmesi de gerekmez: herkes kendine gerekli olanları öğrenmelidir.

Muhalefet ve İzmir de oturan “Bizde o dönem İzmir de oturuyoruz” çok kimse inanmadı..

1964 de İzmir belediye başkanlığına seçildi görevini 1974 seçimlerine kadar  başarı ile sürdürmesi sonucunda İzmir halkı ona ,” Asfalt Osman” lakabını taktı..

Aradan geçti 42 yıl : halen İzmir halkı Asfalt Osman’ın yaptığı asfalt ve beton yolların üzerinde yürüyor..! tabi yenileride çok yapıldı ama ana arterler halen o dönemden kalma !..

Kocaman İzmir , iki ayda asfalt ve beton yol olur mu ? : “ Yalan söylüyor “ diyerek yaygara koparanlar , 2 ay sonra gördüler ki ,” İzmir yolları ya asfalt yada beton olmuştu.

Konu: Proje ve kafa meselesiydi.. danışma meselesiydi , bilmediğini sor kurtul meselesi..

Herkesden : ödünç akıl alma meselesiydi !

Osman Kibar “ Asfalt Osman herkesi dinler , sonra akıldan akıl çıkarır, sonra da uygulamaya koyardı ! bazı söylemler uçuk gibi görülse de , iki ay sonra İzmir halkı gördü ki Osman  söylediğini yapıyor !.. “Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş gibi “

O dönemde : Kumu belediyeden, çimento belediyeden işçiliği sizden sokaklarınızı beton yapacağız diyerek, malzeme dağıtmaya başlaması ile İzmir iki ay içinde çamur ve tozlu topraklı yollardan kurtulmuştu..

42 yıl sonra ne alaka diyeceksini: “Şu alaka, belediyelerimiz, eski adı ile köy yeni adı ile mahallelere kilit parke yollar yapıyor..

Küçük bir araştırma yaptık: Belediyelerimiz- Muhtarımızla iş birliği halinde,  boş duran özellikle kış sezonunda boş duran mahalle sakinlerinin iş gücü katkısını, ile 100 metre kara kilit parke parasına 200 metre kare yapmaları mümkün !.. yeter ki herkes kapısının önünü süpürmeyi görene bilsin mesele burada..!

Biz okumuyoruz, dinlemiyoruz, araştırmıyoruz, oysa bu konuda bir Osman kibarını hayatını iyi bilmek gerekir..

Bir çok defa yazdım bugünde yazıyorum: Kendimize bir basın danışmanı bile tutmuyoruz, ama partinin önünden geçen, selam verene bir iş imkanı sunuyoruz, hezaren paraları hezaren yöre veriyoruz.. bir basın danışmanı tutmuyoruz.. sonra da aaaa ! diyoruz..

Bir iş adamız : “Bekir bey otel yaptırdım nasıl olmuş? Diye bana sordu, “ Ben de çok kötü olmuş ama sen bunu bugün değil, inşaatta başlamadan hatta proje sefasından önce sorman gerekti.. hatta sana bir basın danışmanı gerekli dedim..

Oda bize : “ Bekir bey neyini beğenmediniz ? “ dedi bende kendisine: iş işten geçmiş beğensem ne olacak beğenmesem ne olacak ? diye sordum..

Israrla söyle dedi..

Bizde söyledik: “ Kahramanmaraş’ta bugün bir çok butik otel yapıldı.. yani 5 yıldan beri ha bire otel yapılıyor.. yapılıyor da hiç biri turizme hitap eden otel değil !

Ama Kahramanmaraş’ın butik otel’e değil, yani 20-30-50-80 yataklı otelle değil, Kahramanmaraş’ın 5 yıldızlı, 300-500 yatak kapasitesi olan, şehir merkezinde değil, şöyle baraj sahilinde turizme hitab eden, Tur otobüslerinin gelip bir gün, iki gün konaklaya bileceği, hatta yaz tatili yapmak, balayı yapmak isteyenlerin kalacağı, beş yıldızlı otelde bulunması gerekenden fazla sosyal tesislerin olduğu otel’e ihtiyaç var, buraya harcadığınız para ile bunu yapa bilirdiniz, Kahramanmaraş bir tesis kazanırdı ! “ dediğimde daha önce niye söylemedin diye bana sordu..

Sen sormadın ki ! iş bittikten sonra bize söylüyorlar..

Bugün her iş adamımızın ve belediyemizin bir basın danışmanına ihtiyacı var !

Doğru karar, vermek için bilgi ve tecrübeden yararlanmak gerek, insan bazı olayları yaşayarak öğreniyor, öğrenmenin yaşı yok..

Öğrenmenin bedeli çok ağır: biz bu bilgileri yaşayarak, görerek öğrendik, yararlanmak isteyen herkese veriz..

Sözün sonu: Danışman çok önemli, iş adamımız sanayicimiz, belediye başkanlarımız, mutlaka kendisine bir basın danışmanı tutmalı diyorum. Böylece ortaya proje üretimi çıkacaktır. Doğru bilgi doğru, adres çıkacaktır..

İyi günler

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co