PKK’YA BİR SANATÇININ İSYANI-1

PKK’YA BİR SANATÇININ İSYANI-1

15 Ocak 2016 Cuma 19:13 Cizre Haberlerini internetten okuyorum, sıra dışı bir haber dikkatimi çekti. Haber PKK’nın iç yüzünü anlatması açısından çok önemli olduğu için okuyucularımla paylaşmak istedim. Çiyager’den PKK/HDP hakkında çarpıcı açıklamalar, başlıkla habere girilmiş.  Haberi yorumsuz sizlere aktarıyorum;  “Kürt sanatçı Çiyager PKK, HDP, KJA hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunarak, anlattıklarının bölgenin gerçeği olduğunu ve bu gerçekleri görmek istemeyenlerin çok şey kaybedeceklerini söyledi.

Yaptığı Kürtçe albüm çalışmalarıyla tanınan ses sanatçısı Çiyager, son süreçte Türkiye de yaşanan kaos ve buna bağlı olarak yıllarca beraber çalıştığını söylediği HDP/DBP ve paralelindeki yapılarla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) konuşan Çiyager, hem kendi yaşadıklarını hem tanık olduğu gerçekleri anlatırken,  bu gerçekleri görmek istemeyenlerin çok şey kaybedecekleri uyarısında bulundu.

Toplumun daha fazla yozlaşmasının önüne geçmek istediği için konuştuğunu söyleyen Çiyager, kendisinin çocukluğundan bu güne ailesiyle beraber HDP çizgisindeki siyasi harekete hep destek verdiğini ama gelinen noktada yapılan yanlışlara karşı olduğunu ifade etti.

TOPLUMSAL AHLAK YOZLAŞIYOR

“Toplumsal ahlakı yozlaştıran HDP/DBP’yi bu doğrultuda yönlendiren PKK’dir” Toplumun gidişatının olumsuz yönde olduğunu fark ettiği için endişelendiğini belirten Çiyager; genç-yaşlı, kadın-erkek tüm toplumun gidişatının iyi olmadığı ve buna sebebiyet veren etkenleri bildiği için kendisini bu gerçekleri anlatmak zorunda hissettiğini söyledi.

Boşanmaların artmasına, ailenin dağılmasına ve ahlaki yozlaşmaya PKK’nin ideolojisinde yer verdiğini söyleyen Çiyager, “PKK, ‘Kadınlara bu kadar özgürlük veriyorum, topluma, insanlara bu kadar özgürlük tanıyorum’ diyor. HDP’yi de o anlamda yönlendiren tabi ki PKK’dir. HDP ve DBP’nin yöneticileri oradan gelip onlara aynı zamanda eğitim veriyorlar ve kadınları orada örgütleyip ‘Özgürsünüz, kimsenin namusu değilsiniz’ demesinde tabi ki, onların payı vardır.” dedi.

“Özgürlük adı altında partide neler yaşandığını ben çok iyi biliyorum”

Kadınlara olması gerekenden çok özgürlük tanıyanların niyetlerinin kadınlardan faydalanmak olduğuna dikkat çeken Çiyager, özgürlük adı altında partide gayri ahlaki, topluma aykırı olan çok şeyler yaşandığını ve bunu söylemeye dilinin varmadığını ifade etti.

Kongre kararlarının 3’üncü maddesinde, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için her alanda mücadelenin yükseltilmesi ve kadının buna öncülük etmesi maddesini ekleyen PKK’nin desteklediği Kongreya Jinên Azad/Özgür Kadın Kongresi’nin (KJA) kadınlara sahip çıkmak adına yuvaları dağıttığına dikkat çeken Ciyager, şunları söyledi:

“Kadınları kendilerine çekmek için, ‘Gel, biz senin arkandayız, senin yanındayız, seni sahipleniriz’ mantığı ile gidip onları kandırıyorlar. Ben boşanan insanların ne durumlara düştüğünü çok iyi biliyorum. Gerçekçi olmak, doğru olmak, dürüst olmak ve vicdanlı olmak gerekiyor. Bir insan, bir düşünce, bir ideoloji eğer o aileyi, kendi insanını düşünüyorsa o ailenin dağılmasına izin vermez. Yapıcı ve barışçı olur. Ama ben onların barışçıl olmadığını, uzlaştırmadan uzak olduklarını gördüm ve gördükten sonra bunları halkımla, insanımla paylaşmak zorunda hissettim.”

KJA kadınları eşlerinden ayırıyor

KJA’nın,  kadınları eşlerinden ayırdığını ve kocalarına karşı kin aşıladığını vurgulayan Çiyager, bu örgütün kadınların beynini yıkadığını ve çeşitli bahanelerle eşlerinden boşattıklarını ifade etti. Çiyager, ailelerin boşandıktan sonra ne duruma düştüklerinin ortada olduğunu belirterek, bu sorunları dile getirmemenin insanlık suçu olduğunu söyledi.

Kendi gibi yüzlerce insanın HDP/DBP’nin desteklediği KJA’nın mağduru olduğunu ve bu mağduriyetlerin kendilerine ‘özgürlük’ adı altında eşlerini kocalarından boşatarak, kocaları dışında başka erkeklere ve yöneticilere muhtaç ettiğini vurguladı.

“Demokrasi ve özgürlük diyorsan kendin gibi düşünmeyenlere saldırmayacak ve onları hain ilan etmeyeceksin”

HDP/DBP’nin ve bunların desteklediği örgütlerin izledikleri politikaları nedeniyle kaybedeceklerini de ifade eden Çiyager, sözlerine şöyle devam etti: “Ya bu yanlışları bırakacaksınız ya da kaybetmeye mahkûm olacaksınız. Bu sözleri dinlemeyenler kim olursa olsun, kaybetmeye mahkûm olacaklardır. Çünkü bunlar toplumu ilgilendiren meselelerdir. Sosyal ve toplumsal olaylarla ilgilidir. Sen insanların canını yakıyorsan, doğru bir siyaset izlemiyorsun demektir. Bu yüzden hep kaybedeceksin. Eğer demokrasi ve özgürlük diyorsan kendin gibi düşünmeyenlere saldırmayacak ve onları hain ilan etmeyeceksin. Bunlar dikkat edilmesi gereken konulardır.  Ya insanlar yaptığı hataları görecek ya da hep yanlışlarında ısrar edeceklerdir.”(YARIN DEVAM EDECEK)

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co