PISA’YA GÖRE

PISA’YA GÖRE

PISA’YA GÖRE

“Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma kuruluşu.

PISA Direktörü Andreas Schleicher’e, geçtiğimiz günlerde öyle bir açıklama yaptı ki, ülkenin ikinci gündem maddesi haline geldi.  PISA Direktörü der ki; “Türkiye’ye ‘okuduğunu anlamayan öğrenciler yetiştiriyorsunuz!”

Schleicher zannederim Cuma günü de Habertürk gazetesine, Türkiye’nin eğitim sisteminde neden başarısız olduğunu ve ne yaparsa başarılı olacağına dair adeta bir yol haritası niteliğinde bir mülakat verdi.

Bu zat, gazeteye göre der ki; “Değişen dünyaya uyum sağlayan bir eğitim sistemi” gerekli!  Ne dersiniz, gerçekten çocuklarımız okuduğunu anlamıyor mu? Biz yeni bir eğitim sistemi gerekli mi?

DİKKAT BUYURUN

Açıklamalar ilginç, devam edelim.; “Yeniden bir eğitim sistemi değişikliği gerek, “öğrettikleriniz artık gereksiz . Schleicher’in mülakatında  devam ediyor:  “Dünya değişiyor, tabii ki eğitim sisteminde de her zaman değişiklikler yapılabilir. Ancak devamlılık ve tutarlılık çok önemli

Eğitimde net bir vizyonunuzun olması lazım. Öğretmenleriniz ne iyiyse, sisteminiz o kadar iyi olur. (Eğitim Endeksi araştırmalarına göre Türkiye’de öğretmenlerin yüzde 42’si nitelikli)

Mahalle okulu sistemi prensipte iyi işleyebilir. Bu sistemi getiriyorsanız, en iyi öğretmenler için dezavantajlı okulları cazip kılma konusunda çabanızı ikiye katlamanız lazım.

Her okul nitelikli olmalı. (Nitelik, nicelik meselesine değinmiş)

En muhtaç olan en iyi eğitimi almalı. Dezavantajlı kesimden geliyorsanız hayatınızda tek bir şans var: iyi bir eğitim almak.

Bu arada biliyorsunuz UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) bir sıralama yapmış. Eğitim Endeksi’ne göre okullardaki eğitim kalitesinde Amerika 5. İngiltere 14. sırada yer alırken Türkiye 69. sırada yer alıyor.  Bir başka eğitim kalitesi endeksinde UNESCO’nun desteğiyle hazırlanan Herkes İçin Eğitim Endeksi (EDI)’nde İngiltere ikinci sırada yer alırken, ABD 40’ncı, Türkiye ise 65’ci sırada yer alıyor.

YÖNÜMÜZÜ BATIYA DEĞİL, DOĞRUYA DÖNDÜRMELİYİZ

Bu zat-ı muhteremin tespitlerini önemsiyorum. Özetle, “ Yeni bir eğitim sistemine ihtiyacınız var.  Tespitini önemsiyorum.  Evet, bu sistemi biz kurmalıyız ve bu sistem bizi çağdaş medeniyetlerin üzerine çıkartmalı. Öz medeniyetimize dönük düşünülmeli.  Ve kurduğunuz sistem devamlılık arz etmeli. Sistem toplumun her kesimi tarafından onay almalı. Çünkü doğru bir tanedir.

Peki, bunlar nasıl yapılmalı. Mümkün mü?

Yıllardır, yazarım. Biz kendi sistemimizi kendimiz oluşturmalıyız. Yönümüzü batıya değil, kendi milli köklerimize yönlendirip, TEMİZ TOPLUM, BAŞARILI BİREY için özellikle paydaşların düşüncesi alınarak bunu gerçekleştirmeliyiz. Belki de en zorlandığımız taraf burası ve biz galibe birbirimize güvenmiyoruz. Herkesim kendi dediğim olsun istiyor.

Elbette çocuklarımızı sadece sınavlara değil, hayata hazırlayan bir sistemden bahsediyorum. Bunun için her bireyin, kendi istidadı, ilgisi, yetenekleri hesaba katılmalı. İlk veya ortaokuldan sonra yönlendirme yapılmalı.

Toplumsal değerler göz ardı edilmeden, öyle bir nesil yetiştirmeliyiz  en güzel ahlakla donatılmalı.

Hepsinden de önemli “OKUYAN TOPLUM” oluşturmalıyız.  Okuyan, okuduğunu anlayan, anladığı gibi yaşayan bir nesil…

İnşallah! Bunu başaracağız.  Bana göre bir numaralı sorunumuz eğitimdir. Mutlaka insana yatırım yapılmalı.  Büyük Türkiye hayalimiz ancak böyle gerçek olur.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co