Piknik alanları

Piknik alanları

Piknik alanları !..

Bağın varsa Pazar sabahı kalkar erken bağa gidersin..!

Bir dostun çağırdı ise öğleye doğru onun bağına giderek  mangal yaparsın !

Ya ikiside yoksa Pazar günü ne yaparsın ?…

Bahar gelmiş evde oturamazsın, çocuklar sıkılmış bir yerlere gitmek istiyorlar..

Başkonuş, Tekir, Fırnız, Ilıca var buraları uzak imkanın yok, helede aracın yoksa o zaman dolmuşla uzanacağın tek yer var, Pınarbaşı, Çamlık, Aslanbey parkı, Kılavuzlu Parkı ki, burası dar gelirlir halkın tek nefes aldığı yerler..

Herkes gibi bizde şöyle biraz Pazar keyfi yaptıktan sonra , kalkıp kahvaltımızı yaptık..

Pazar günü : toplumun büyük kesmi gibi Kahramanmaraşlının yaşam merkezi piknik alanlarına gitmek üzere evde hummalı bir hazırlık döneminden sonra evden çıka bildik..

Aslında çok geç kalmamıştık.. Saat 11 00 gibiydi ama her yer dolmuş, boş bir ağaç dibini bile kalmamamış.. Kılavuzlu parkı insan kaynıyor..

Bir süre yer aradık, çaresiz rotamızı Pınarbaşına çevirdik..

Oysa Kılavuzlu parkında bizim Bera’ın ne hayalleri vardı ama olmadı.. Kılavuzlu parkından baktığımızda , karşı tarafta ise eski başkan Mustafa Poyraz tarafından Mezarlık yeri olarak belirlenen yerin vahametini görünce : Pazartesi bu konuyu yazayım dedim ve  Kahramanmaraş Büyükşehir belediye başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a seslenmek geldi içimizden ve bu mezarlık yerinin iptal edilerek mesire alanına çevrilmesini istiyoruz..

Bu tarafta Belediye Göl Kent evleri, Kılavuzlu Mahallesi, Kılavuzlu Parkı ve Mesire alanı karşı tarafta ise Mazarlık hiç hoş bir manzara değil, Sayın Başkan bu projeyi iptal etmenizi istiyoruz..

Bağı bahçesi olmayan Kahramanmaraşlının nefes alacak bir yeri olsun, piknik alanı yetersiz ve Kılavuzlu parkında oturacak yer yok..

Göl manzaralı yer olsa olsa piknik alanı olur, ama mezarlık olmamalı..

Neyse buradan, Pınarbaşı Muhsin Yazıcıoğlu parkına geldik burası da dolmuş, bir tek boş masa ve oturacak yer yok..sonra Çamlıca tepesine çıktık burada kendimize göre bir yer bularak pikniğimizi yaptık..

Çamlardan çıkan sarı toz bizi rahatsız ettiği için pikniğimizi kısa keserek , Çamlık parkına geldik, orada da oturacak yer yok, Aslanbey parkını gezerek eve dönelim dediğimizde ise inanılmaz bir manzara ile karşılaştık.. Parka insan seli akıyordu..

Sonra Çamlık Parti ve Aslanbey parkına geldiğimizde gördüğümüz manzara ise şehir de bir tek kişi kalmamış herkes buraya piknik yapmaya gelmiş..

Özellikle Aslan bey parkı da hani derler ya inne atsan yere düşmez işte o bağlamda bir yer haline gelmiş.. Burada bir hakkı yerine vermek gerek, “Kahramanmaraş Belediye eski başkanı Mustafa Poyraz’a bu parkları yaptığı için teşekkür ettik” ..

Doğrukent bölgesine, Büğlek ormanlarına, bir çok yere daha böyle güzel parklar yaparak, Kahramanmaraşlının hizmetine vermek gerekiyor..

Bağı bahçesi olan için mesele yok ama ya bizim gibi bağı bahçesi olmayan insanlar nereye gidecek bir tek nesfes alacaklerı yerler buraları..

Dulkadiroğlu Belediye başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Bahçiçek ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yeni yaşam merkezleri yeni piknik alanlarını acilen yapmaları gerekiyor.. buralarda nefes alacak hal kalmamış durumda..

Suriyeli ve Yabancılar da Aslanbey parkında gezi yapıyorlardı.. özellikle bir yabancı ise hayretle her yeri resimliyor ve çok güzel olduğunu söylüyordu..

Yapılanlar ortada , bugünden sonra yapılması gereken ise : yeni park alanları yaparak dar gelirli insanlarımıza bir anlamda : bağ ve bahçe sahibi yapmak ki !.. ben söyle diyorum..

Benim bağ pınarbaşında !.  120 dönüm, bekçisi var, bahçivanı var, bakımcısı var , hizmet edeni var ! nefis bir bağım dediğimde önce anlayamıyorlar sonra: gülüyorlar..

Muhsin Yazıcıoğlu Parkı benim bağım, Çamlık benim bağım, Kılavuzlu benim bağım , hepsi bakımlı güzel temiz, ama yer bula bilirsem..!..

Önümüzdeki Pazar günü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Bahçiçek ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ‘ı birlikte bu mesire alanlarını gezmeye davet ediyorum..

Gezip görmeden, yaşamadan ne yapıla bileceğini anlamak mümkün değil, şöyle öğleden sonra çıkıp bu parklarımız bir gezerlerse neyin nasıp yapılması gerektiğine çok daha iyi karar vere bilirler..

Bu vesile ile

İyi günler diliyorum..
07 Nisan 2014

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co