Pi Analitik dershanesi aşure etkinliğinde

Pi Analitik dershanesi aşure etkinliğinde

Pi Analitik dershaneleri Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Dershane önünde dağıtılan aşure öğrencilerin ve velilerin katılımı ile devam etti.

Pi Analitik Dershane Müdürü Muhammet Kasap, “Amacımız aşure yemek değil, muharrem ayının maneviyatını yaşamak. Kültümüzde önemli bir yeri olan aşure, yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenekle pişirilip, eş, dost, akraba ve komşularla paylaşılan bolluğu, bereketi, simgeleyen aşure en güzel en tatlı paylaşım vesilesi olmuştur” dedi.

Kasap, aşurenin ne kadar kıymetli olduğuna da değinirken şunları söyledi: “Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşûre gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu” dedi.

Aşurenin hazırlanmasının ardından öğrencilere, öğretmenlere, velilere ve çevreden gelen vatandaşlara sıcak sıcak ikram edildi. Bu güzel geleneği her yıl yapmaya çalışan Pi Analitik Dershanesi bu yılda yoğun katılımla aşure gününü sonlandırdı.

aaabune

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co