Pazar günü Uğur gününüz

Pazar günü Uğur gününüz

Kahramanmaraşlılar Pazar günü Uğur Böcekleri için Uludaz Uğur Böcekleri festivaline çıkıyorlar..

Kahramanmaraş’ın Merkez Uludaz dağı zirvesinde 7-8 Haziran 2014 Pazar günü dağa çıkacak olan Kahramanmaraşlılar.. uğur böcekleri ile buluşmanın mutluluğunu yaşayacaklar..

Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) ile Büyük Sır Köyü Muhtarlığı tarafından Kahramanmaraş’ta yedincisi düzenlenecek olan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlendi. Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden profesyonel dağcılık ve fotoğrafçılık kulüpleri ile doğaseverleri buluşturan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan, yaklaşık 2.300 rakımlı Uludaz  Zirvesi’nde yapılıyor.

Uludaz Uğur Böcekleri Festivali’ne destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ve  önümüzdeki dönemde farklı etkinliklerle  doğa ve spor tutkunları ile buluşmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

2.300 METRE ZİRVEDE KAMP KURULACAK

Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Telsizciler Kulübü (KADAK) ile  Büyük Sır Köyü Muhtarlığı tarafından organize edilen Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, 2008 yılından bu yana binlerce doğaseveri ağırladı.  Bu yıl da  doğa tutkunları hem festival kapsamında düzenlenecek yöresel eğlencelere katılacak hem de 2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurarak Türkiye coğrafyasında yaşayan en geniş uğur böceği kolonisini görüntüleme şansı elde edecek.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK UĞUR BÖCEĞİ KOLONİSİ ULUDAZ’DA

Uludaz zirvesine ilk kez 2001 yılında tırmanan KADAK Başkanı Sait Kılıçsallayan’ın bölgede yaşayan uğur böceği kolonisini fotoğraflamasıyla doğaseverlerin ve dağcıların ilgi odağı haline gelen Uludaz zirvesinde  metre karede 6000-10.000 arası uğur böceği  bulunduğu belirtiliyor. Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor. Genellikle taş ve kayaların altında barınan  böceklerin neden bu bölgeyi  tercih etiği konusunda araştırmalar devam ediyor. Uğur böceklerinin artık Kahramanmaraş’ın sembolü haline geldiğini söyleyen Sait Kılıçsallayan ise ‘’Kahramanmaraşlılar ve yöre halkı olarak festivalimiz sayesinde böceklerimize sahip çıkıp onları koruyoruz;  onların varlığı bizlere uğur getiriyor’’ diyor.





Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co