Partiler Toz Duman Marpoll anketi..

Partiler Toz Duman   Marpoll anketi..

Partiler Toz Duman

Marpoll anketi..

1 Kasım seçimlerine hızla giderken partiler toz duman ve herkes kendini bulunmaz bursa kumaşı olarak görüyor (!) ve ben ben ben diyor..

İhale,müdür , şef ve atama adaylarını pek göremiyoruz ama aday adayı olmak içinde çok fazla iştahlı olmadıklarını görüyorum.. bunun sebebi ise partilerdeki adaletsizliktir..

Bir kısım aday  adayı ise : Kendini bulunmaz bursa kumaşı olarak görerek,” Ben olmazsam parti oy alamaz !, halk beni istiyor !” diye konuşuyor.. oysa anketler onu söylemiyor.. anketler başka dilden konuşuyor..

Halkın istediği kişiler : aday adayı olmuyor, ben yok um diyor..

Seçmenin yüzde yüzde 80 partiye yüzde 20 aday’a oy veriyor, bazı dar bölgelerde adayın fonksiyonu bazı hallerde yüzde 80’i bile vuruyor, örnek: Şanlıurfa Fakıbaba gibi..

Marpoll Kamuoyu Araştırma Şirketi Ağustos ayında Kahramanmaraş Gündem Araştırması yaparak Kahramanmaraşlının ne düşündüğünü ortaya çıkarmış..

7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde yine anket yapan Selim Işık ve şirketi Kahramanmaraş ve Türkiye sonuçlarını bire bir bilmişti..

Hem de yüzdelik olarak tutturmuştu.. Selim Işık bu bağlamda gerçekten uzman bir arkadaşımız.. kendisini kutluyorum..

Koalisyon Hükümetinin kurulmaması sorumlusu olarak kimi görüyorsunuz sorusuna en yüksek tepkiyi MHP çektiğini görüyoruz..

Bir çok anket şirketinin anketini inceledim.. sonuç aynı.. anketler böyle diyor..

Buda şunu gösteriyor ki : 1 Kasım Seçimlerinde MHP oy kayıp edecek, bu kesin ama ne kadar oy kayıp edeceğini adayların netleşmesi ile göreceğiz..

Her teklife “ Hayır “ diyen Devlet Bahçeli, bu seçimlerde iyi bir ders alacak bunun anketlerde göstermiş olduğunu gördük..

Daha önce de çok defa yazdım: Her partinin ve genel başkanının oyu bellidir. Odunu da koysanız seçmenin yüzde 80 kendi partisine oy veriyor.. yani adaya oy vermiyor, adaya oy verme oranı ise yüzde 20, bu benim yıllardır savunduğum tezimdi..

Marpoll Kamuoyu Araştırma Şerketi ve Selim Işık bey, Yeni Yapılacak Seçimde Oyunuzu Değiştirmeyi düşünüyor musunuz ? diye sormuş..

Ankette katılan kişilerin: Yüzde 81.3 hayır , yüzde 14 evet yüzde 4.7 ise fikrim yok diye cevap vermiş..

Burada bana göre doğru rakamlar: yüzde 80 hayır, yüzde 20 evettir.. buda adaya göre değişitr.. CHP’ye yansırsa bir vekil çıkarır, MHP’ye yansırsa 3. Vekile gider, Ak Partiye yansırsa bir vekil daha alır..

Yani A Partisine oy veren 100 kişinin 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 80 oyunu kendi partisine aday ne kadar kötü olursa olsun kendi partisine oyunu verirken, yüzde 20 dilim ise adaya göre başka partilere kaymaktadır..

Kahramanmaraş’ta aday listesini mükemmel yapan parti oyunu yüzde 20 artırır.. Örnek Ak partinin 354 bin oyu var, Yüzde 20 artırdığı zaman 424 bin oy’a ulaşır ki bu mükemmel bir sonuç olur..

Yeni yapılacak Seçimlerde partilerin oyu oranı açısından farklı bir sonuç çıkar mı ? sorusuna seçmenlerin yüzde 77 evet  demiş..

Buda şunu gösteriyor: HDP Barajın altında kalacak MHP oyu düşecek Bahçeli’ye seçmeni bir “Hayır “ dersi verecektir..

Çünkü bugün HDP’lilerin bakan olmasının birinci sorumlusu MHP ve Devlet Bahçeli olarak görülmektedir.

Seçmen böyle görüyor ve Bahçeli’ye hayır demeye başladı.

Kahramanmaraşlı seçmenler: oy verdiği partinin milletvekili adaylarını değişmesini istiyor.. sanıyorum. Ak Parti, MHP ve CHP adaylarını değiştirecek..

Bana göre çok önemli bir soru

Kahramanmaraş Milletvekillerinin tanınanlığı sorulmuş ?

İlimiz Milletvekillerinden hangilerini isimlerini biliyorsunuz ? sorusuna ..

Yüzde  48 Mahir Ünal

Yüzde  22 Veysi Kaynak

Yüzde  10 Sefer Aycan

Yüzde  18 Sevde Bayazıt Kaçar

Yüzde  14 Mehmet Uğur Dilipak

Yüzde  11 Fahrettin Oğuz Tor

Yüzde  11 İlter Çitil

Yüzde  13 Nursel Reyhanlıoğlu

Bu sonuçlara baktığımızda ilimizde gerçekten vekillerimizde sıkıntı var.. Kahramanmaraş’tan vekil çıkaracak partilerimiz, halkı kucaklayan sevilen sayılan tanınan adaylarla yola gitmesi gerektiğini düşünüyorum..

Tabi anket bununla sınırlı değil: Türkiye de en önemli sorun terör, Çözüm Süreci ve daha bir çok konu sorularak cevapları alınmış güzel bir çalışma emeği geçenlere teşekkür ediyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co