Parmak İzleri Büyük İlgi gördü

Parmak İzleri Büyük İlgi gördü

 

KAHRAMANMARAŞ/ Necip Fazıl Kültür Merkezin de Veteriner Hekim Memik Kibarkaya’nın açtığı  “Parmak İzlerim” Resim Sergisi Kahramanmaraşlı sanat severlerin büyük ilgisini çekti tüm tablolar bir günde satıldı.

Memik Kibarkaya’nın fırça kullanmadan tamamen parmaklarıyla yaptığı resimlerden oluşan “Parmak İzlerim” isimli sergi,  büyük ilgi gördü..

Tablolarında Avrupadan gelen özel bir kağıt kullandığını ve Pastel boyaları Kıyma makinesinden geçirdiği pastel boyalara zeytinyağı ekleyerek elde ettiği boya harcını özel bir kağıt üzerine parmaklarıyla uygulayarak resimlerini yapan ve hepsi tek nüsha orijinal resim olan bir eser olarak yaptığını söyleyen  ressam Memik Kibarkaya’nın “Parmak İzlerim” adlı resim sergisi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi Salonu’nda açıldı.

Bir dönem beraber siyaset yaptıkları Akif Çaylıoğlu, Abdulhakim Eren ile sohbet eden resimlerini tek tek tanıtan Memik Kibarkaya , Gaziantep de de sergi açacağını söyledi.

Köyde koyun – keçi güderken ben bir gün  veteriner olacağım dedim ve Erzurum da yüksek okulu bitirdim, sonra ülkeme hizmet etmek için bir çok yerde görev yaptım ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda Daire başkanı iken 2005 yılında emekliye ayrılarak kendini resim sanatına verdim diyen Memik  Kibarkaya, Kahramanmaraş’ta açtığı sergisine “Parmak İzlerim” adını verdi.

SONY DSC

Kibarkaya malzeme olarak kıyma makinesinden geçirilmiş ya da ezilmiş pastel boya kullanıyor. Resimlerini “süzgeç kağıda” yapan Kibarkaya,  Akif Çaylıoğlu, Abdulhakim Eren, Gazeteci Bekir Doğan’a çok özel açıklamalarda bulundu.

Kibarkaya : “ parmakla resim yapmanın kendisini daha özgür hissettirdiğini, resim yaparken kağıda dokunmanın muhteşem bir duygu olduğunu söyledi. İnsan yüzlerinin kendisini çok etkilediğini, bu nedenle portre çalışmalar yaptığını ifade eden Kibarkaya, Anadolu insanının çektiği acıları portrelerinde işlediğini dile getirdi.

Dostlarına resimlerini  tek tek inceleten, kimine annem, kimine babam kimine sevgilim diye hitab ettiği resimlerinden satın alınanların üzerine kartlarını koyduğunu söyledi.

Akif Çaylıoğlu ve Abdulhakim Eren: eskimeyen dostumuz Memik Kibarkaya’nın tamamen parmaklarından çıkan bu eserleri Kahramanmaraş’ımızda görmek çok güzel bir duydu. Gerçekten çok etkileyici resimler burada sergileniyor.

Gelirken, Gazeteci Bekir Doğan da beraberimizde getirdik ki sevgili dostumuzun sesini duyursun diye buyur çek bakalım fotorğaf diyerek poz verdiler..

Dostları ile özel sohbet yapan Memik Kibarkaya, ressamlığa tesadüf olarak başladığını ve resimlerinde genellikle Anadolu insanının acılarını ve sevinçlerini işlediğini söyledi. Kibarkaya, “Tesadüf bir arkadaşımız benim çocuğumun resmini yaparmısın dedi, elinde de bizim atom enerjisinde kullandığımız süzgeç vardı, onu getirdi. Çocuklarda da pastel boya var. Ben onları karıştırdım harmanladım, parmaklarımla bir resim yaptım. Daha sonra ilgimi çekmeye başladı, bunu bir kimya hocamla birlikte inceledik. Dedi ki bu boyayı kağıdın öbür yüzüne geçirmeliyiz dedi. Daha sonra kağıdın diğer yüzüne de geçmesi için bir kimyasal madde kullandık. O gün bugündür parmaklarımla yapıyorum. Ben Veteriner Fakültesi’ne gittim, orada doğanın içerisindeydim. Anadolu insanını, Anadolu kültürünü içinde olarak yakından tanıdım.

Bu medeniyetin hamuruyla yoğurulduk. Bu ülkenin çeşitli yerlerinde görev yaptım, acılarını gördüm, düğünlerini gördüm. Bu beni çok etkiledi. O yüzden de genellikle Anadolu insanını resimlerimde konu olarak ele alıyorum” ifadelerini kullandı.

NFK Kültür Merkezinde açılan ve bir hafta sonra kapanacak olan serginin Gaziantep de de açılacağını söyledi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co