PARLAMENTER SİSTEM

PARLAMENTER SİSTEM

Parlamenter sistemde hükümet parlamentodan çıkar. Yürütme ve yasama birbirine bağlıdır. Özellikle tek parti hükümetlerinde kanunları çıkaranlarla onları yürürlüğe koyan ve uygulayanlar aynı kişilerdir. Hükümet, görevine başlamak için parlamentodan güvenoyu almak zorundadır. Yine; gensoru yoluyla başbakan veya bakanların görevine parlamento tarafından son verilebilir. Bu durum daha çok koalisyon hükümetlerinde görülür. Yürütme, ortaklaşa yani kolektiftir. Başbakan ve bakanlar ortak ve görev dağılımlı karar verirler. Parlamenter sistemde; hükümetin başı ve devletin başı farklı kişilerdir.

Bu durum; cumhurbaşkanı ile başbakan arasında çatışmalara neden olmaktadır. Geçmişte bunları fazlasıyla yaşadık. Kenan Evren’le Turgut Özal, Turgut Özal’la Demirel, Demirel’le Erbakan, Necdet Sezer’le Ecevit hep sürtüşmüşlerdir. Buradaki sürtüşme nedeni; kişilerle değil, daha çok sistemle ilgilidir. Devlet yönetimindeki çift başlılık mevcut Anayasadan kaynaklanmaktadır. Atalar, bir çöplükte iki horoz olmaz, demişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti, güya parlamenter sistemle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı bazı olağanüstü durumlarda savaş açma yetkisine sahiptir.

Kenan Evrenin cenazesine gitmeyen ve parlamentoda temsil edilen partiler, iki yıl kadar üzerinde çalışmalarına rağmen Evren Anayasasını yürürlükten kaldırıp; sivil bir anayasa yapamamışlardır. Bu ayıp onlara yeter.

Yine parlamenter sistem, halk nazarında milletvekilinin itibar kaybına neden olmaktadır. Bunda parti liderlerini antidemokratik tutumu önemli bir rol oynamaktadır. Parlamenter sistemde milletvekili doğru bildiklerini özgür iradesiyle dile getirememektedir. Nadir de olsa dile getirenler ise; ya partiden ihraç edilmekte; ya da bir sonraki seçimde diskalifiye edilmektedir. Eskiden padişah bir tane idi; şimdi her parti lideri bir padişahtır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co