Parklar : Mesire yerleri !

Parklar : Mesire yerleri !

Parklar : Mesire yerleri !

Hani bir söz vardır: halk ekmek yok diye bağırıyor !

Sarayın balkonuna çıkan hanım efendi: “ Bugünde pasta yiyin!” cevabını veriyor..

Bağı- bahçesi olanlar için hiçbir önemi olmayan mesire alanları : Fakir fukara, dar gelirli, memur, emekli , dul ve yetim kesim için çok önemli..

Kısaca : halkımız için çok önemli yer haline geldi..

Kılavuzlu- herkesime hitap ediyor..

Çamlık- Yürükselim de bölge de oturan halka hitap ediyor..

Pınarbaşı Çamlıca tepesi, Muhsin Yazıcıoğlu ise ilin geneline hitap ediyor..

Acil olarak : Doğukent, Binevler üst kısmına orman içine yenilerinin yapılması gerekiyor..

İnsanımız: ailesi ile şöyle bir hafta sonu bağ- bahçe-köyde yeşillikler içinde bir piknik yapmak istiyor..

Herkesin bağ evi yok, bahçesi yok, yakın yerde köyü de yok !..

Hal böyle olunca: Mangal yapmak için Kılavuzlu, Pınarbaşı Çamlık, Çamlık parkı Kahramanmaraşlıların tek gidecek yerleri..

Mesele gitmek değil de : yer bulma meselesi

Bu yazdıklarımızı : ne kadar doğru olduğunu görmeleri için belediye başkanlarımız, Cumartesi – Pazar günü bu mesire alanlarını gezmeye vatandaşın bir bardak çayını içmeye davet ediyorum..

Cumartesi- Pazar sabah namazdan sonra bir mangal başı ve oturma yeri tutan şanslı..

Öğleye doğru : ise sergi serenler üst üste oturuyorlar..

Oturacak yer bulan şanslı..

Uzaklara : Orman içine gittiğin zaman ise , tuvalet ve su meselesi gündeme oturuyor, buralarda ise tuvalet ve mescidi olması sebebi ile halkımız, Kılavuzlu, Pınarbaşı, Çamlık tercih etmektedir..

Suyu var, tuvalet var, mangal hazır, oturma gurubu var, her yönü ile rahat bir piknik yapma imkanı sunuyor..

Kahramanmaraş Büyükşehir belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye başkanı Necati Okay, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’e sesleniyorum..

Acil olarak yeni mesire yerleri yapınız !..

Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay: Doğukent bölgesine, Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Öksüz ise : Binevlerin üzerinden , Kayabaşı bağlarına giden orman içine, Büyükşehir Belediye başkanımız ise Kapıçam orman içine güzel yerler yapa bilirler..

Herkesin bağ evi yok: özellikle dar gelirli ve memur kemsinin büyük umutları olan mesire yerlerinde piknik yapmak için sabah çok erkenden bir mangal başı da  oturacak yer kapmalısınız.. yoksa yer bulamazsınız, ayakta kalırsınız.. !..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden halkın en büyük beklentisi ise : Gaziantep Hayvanat Bahçesinden daha büyük bir hayvanat bahçesi kurmasıdır..

Hayvanat bahçesi- Mesire yeri beraberinde…

Bunun için : Kapı çam en uygun yerdir..

Önsen : tarafına da yapıla bilir.. uzman kişilerin incelemesi ile Kahramanmaraş hayvanat bahçesi kurulmalı, hayvanat bahçesi ile birlikte mesire alanı da kurulmalıdır..

Gaziantep örnek alınmalı ama ondan çok büyük çok daha güzel bir hayvanat bahçesi kurulmalıdır..

Büyükşehir  olmanın farkını : artık fark etmemiz gerekiyor..

Büyükşehir olduk demekle olunmuyor, merhalelerini de göstermemiz gerekiyor..

Alt geçit- üst geçit veya yeni bir tesis kurmak büyük para isteyen yatırımlar ama böyle park ve mesire alanı yapmak çok büyük paralarda istemiyor..

Mesele olan : bunun ihtiyaç olduğuna inanmak gerekir..

Almanya da gezdiğimiz yerlerde gördük ki:  çıkan bir damla suyu değerlendirerek yapay göller yapmışlar.. tabi güzel bir manzara olmuş büyük göl etrafında lüks konutlar..

Geçtiğimiz Cuma Malik Bin Ejder’e Cuma namazına gittik, Kumaşır gölünün sağını doldurmuşlar, solunu doldurmuşlar küçülmüş, oysa burasının da acilen kurtarılması büyük bir göl olarak içinde kayıkların teknelerin gezdiği bir göl haline getirmek gerekir..

Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Erkoç: porjesi büyük kanallar ve havuzların yapımı bu mutlaka yapılması gereken işledir.. Kumaşır gölü etrafı yeni bir mesire yeri haline getirile bilir..bunun için de çalışma yapılmalıdır..

Kahramanmaraş Büyükşehir için : Kumaşır gölünün etrafını düzenleyerek mesire yeri haline getirmek öyle büyük paraların harcanacağı dev bir proje değildir.

Bir çay parasına, bir yemek parasına, bir ikram parasına çok güzel bir mesire yeri haline getire biliriz..

Ama öncelikle buna Fatih Mehmet Erkoç’un inanması gerekir, sonra Pazar günü mesire yerlerini gezerek durumu gözleri ile görmesi gerekir, bizden söylemesi..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co