PAPA FRENCESCO DERDİN NE?

PAPA FRENCESCO DERDİN NE?

Katoliklerin ruhani lideri Papa Frencesco Vatikan’da düzenlenen ayinde 20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldığını söyleyerek gerçek iç yüzünü dışa vurmuştur.

Papa sen din adamı mısın? Siyaset çimisin? Nesin?

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa senin derdin ne? Tarihten de bi habersin. Ermenilerin bu çığırtkanlıklarını her zaman yaparak kendi zulümlerini örtbas etmek istiyorlar. Papa sende buna alet oluyorsun. Türkiye’nin yekvücut olup asıl Ermenilerin yaptığı katliamları dünyaya anlatmak mecburiyeti vardır. Yoksa bu Ermeniler daha çok şımarır ve kendi vahşetlerini kapatmaya çalışırlar.

Papa’nın açıklamasından rahatsız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “tarihi olayları gerçek kimliğinden çıkartıp ülkemiz üzerinden kampanya haline dönüştürmesine izin vermeyiz.”diyerek Papa’yı kınadığını açıkladı. Yeter mi? Yetmez! Siyasiler, sivil toplum kuruluşları olarak her fırsatta Ermenilerin suçlu iken masum rolleri oymamasına izin vermemeliyiz…

24 Nisan 1915 aslında Ermenilerin ayıplı katliam dolu vahşetlerini binlerce Müslüman katlettikleri günü kapatma telaşıdır. Maalesef bazı ülke parlamentoları da Ermeni soykırımı olmuştur, diyerek ne kadar tarih bilgisinden yoksun olduklarını göstermişlerdir.

Ermeni Diasporasının ve Ermeni devletinin niyeti farklı bu asılsız olayı dünya gündeminde tutarak Türkiye’ye yaptırım uygulatma gayretinde ama ne yazar bu siyaset işi değildir. Tarihçilerin işidir tarihi aydınlatmak için de arşivlerin açılması şarttır. Arşivlerin açıldığında Ermenilerin nasıl bir cani ruha sahip oldukları ortaya çıkacaktır. Ermeniler her zaman olduğu gibi arşivlerin açılması taraftarı olmamıştır.

Müslümanlar bir araya gelip ortak kararlar almadıkça, Müslümanlara atılan iftiralar ilk de olmayacak, son da olmayacak bir olma mecburiyetimiz vardır. Müslüman alemi uyuduğu müddetçe sıkıntılar peşimizi bırakmaz. Birliğimizden korktukları için nasıl edelimde bir araya getirmeyelim çabası içindeler.

Tarihi bir olayı hatırlatmak isterim. 1969 da İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ da büyük bir yangına sebep olduklarında dönemin Başbakanı Golda Meır şunları söylüyor. “O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım. Zannediyordum ki; Müslümanlar dört bir taraftan İsrail e girecekler. Lakin sabah olduğunda korkulanın olmadığını gördüm. İşte o zaman idrak ettim ki; biz dilediğimizi yaparız bu ümmet uyuyan bir ümmettir.” İşte o gün fazla değil komşu Müslüman ülkelerden fiili bir hareket olsa idi belki de Filistin bugün bu durumda olmayacaktı.

Gelelim konumuza Papa’nın açıklaması; onların zihniyeti aynı farklı bir şey beklememiz hayal olur.

Bizde onların iftira dolu suçlamalarını çürütmek için her türlü uluslar arası arenada, arşivlerin açılmasından kaçtıklarını dile getirmeliyiz. Bu arada gençliğe de tarihimizi, yakın tarihimizi anlatarak onları bilgi sahibi yapmak zorundayız. Çünkü yarının mücadele erleri onlar olacaktır. Tarih bilgisinden uzak gençlik ne yapabilir ki?

Türk’ün geçmişinde ne soykırım nede vahşet vardır. Herkes kendine baksın…

Muhabbetle… Recep ayı ve üç aylarınızı,  yarın idrak edeceğimiz Regaib kandilinizi tebrik ederim…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co