Paköz, çıkardığı 7. Kitabında  Ahırdağı’nı destanlaştırdı

Paköz, çıkardığı 7. Kitabında  Ahırdağı’nı destanlaştırdı

Kahramanmaraş Alkış Dergisi’ni çıkaran  ve çıkardığı kitaplarla  Kahramanmaraşlıların  gönlünde taht kuran Doktor Oğuz Paköz Ahır Dağı Destanı adlı  7. Kitabının tanıtımını yaptı.

oĞUZ pAKÖZ

Kahramanmaraş Kültür Evi Derneği Başkanı ve Alkış Edebiyat Dergisini çıkaran  Dr. Oğuz Paköz 7. kitabı  Ahır Dağı Destanı’ nı  Kahramanmaraş Şairler ve Yazarlar evinde (Dedeoğlu Konağı’ ında) basına, Kahramanmaraşlı yazarlara, edebiyatçılara  ve dostlarına tanıttı.

Uzun yıllardan beri doktorluğu’ nun  yanı sıra Kahramanmaraş’a  ve Kahramanmaraşlılara olan sevdası ile de bilinen  Dr. Oğuz Paköz, 7. Kitabında Ahır Dağı’nı destanlaştırmış ve Ahırdağı’nı tam olarak bilmeyenler için  hazırlanmış bir kitap.  Yazdığı güzel bir şiirle tam 32 sayfa  olarak tanıtımını yaptığı kitabında Ahır Dağı’nın bilinmeyen yönlerini gün yüzüne çıkarmış.  Kendisini Kahramanmaraş’ın tanıtılmasına adayan, Kahramanmaraş sevdalısı Yazar Oğuz Paköz çok sayıda misafirin huzurunda 32 sayfadan oluşan kitabın tamamını okudu.

oğuz paköz (7)

Özellikle kullandığı kelimeler, yöre isimleri, betimlemelerle dikkat çeken kitabı yazarının ağzından dinleyen misafirler kitaba olan hayranlıklarını dile getirdiler.

“Bu bir dağın destanıdır / Bir dağın / Ahır Dağının” diye söze başlayan Paköz kitabın yazılışıyla ilgili en önemli ayrıntıyı üç mısraya sığdırıyor ve şöyle diyor “Onu gönlümce yazdım / Gönlümce / Gönülce”

Kitabın her mısrasında gönülce yazıldığı hissediliyor. Kitap yazarın gönlünce yazıldığı gibi dinleyenler de kitabı kulaklarıyla değil gönülleriyle dinlediler ve yazarını gönülden alkışladılar”

oğuz paköz (5)

Yazar Dr.Oğuz Paköz , Kahramanmaraş Gazetesi’ne yaptığı açıklama şunları belirtti:

“ Şu anda 7. Kitabımızı çıkarttık. Kitabımızın  belleğimizde canlanması ve yazıya dökülmesi bayağı zaman alıyor. Kitaplarımda genelde Maraş’ı anlatıyorum. En son Kitabımızda Ahır Dağı da var Kurtuluş mücadelesi’ ve coğrafyası da var. Genelde ülkeyi bir bütün olarak, insanı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Tabi Dünya’da şimdi maddiyat  iş gördüğü için daha çok rağbet gördüğü için, aktuel konular, parasal konular  yada  siyasal konular rağbet görüyor. Kültürel konular la vatandaşımız ve kurumlarımızın da çok ilgi gösterdiği yok” dedi.

oğuz paköz (3)

Yazar Oğuz Alp Paköz  şiirn bir kısmında şöyle diyor;

“ Ahırdağı sen,     Bir gizemsin,

Bir gizsin, Büyülüsün,

Dedik ya Bizans inememiştir seni,

Arap çıkamamıştır, Acem geçememiştir

 

Çalkılıp kalmıştır İngiliz’le Fransız,

Senin önünde, O nedenle saygınsın,

Sen Ahırdağı’sın, Sen Ahırdağı’sın,

Maraş sırtını sana dayamış, Kahraman olmuş,

Bayrağına takılmış madalya

 

Sen de kahramansın, işte bu nedenle

Sende Madalyalısın, Bahrımız yazımız,

Hem suyumuz aşımız,

Hem bahçemiz bağımız, evimiz sarayımız,

 

Candan özge canımız, gönlümüz, sultanımız,

Ahırdağı’mız, Ahırdağı’mız,

Ahırdağı ,  Ahırdağı,

Gönülbağı, gönüldağı,

 

Ozanlar aşıklar yatağı,

Maraş’lının yaylası, Hem de otağı,

Canlar canı, Ahırdağı,

Bayramlar kutlu sana, Yaşa mutlu sana.

oğuz paköz (2)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co