Özgül; “Tek amacım Üniversitemizi geliştirmek”    

Özgül; “Tek amacım Üniversitemizi geliştirmek”    

         Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne geçtiğimiz günlerde adaylığını açıklayan Prof.Dr. Sami Özgül, basınla tanışma ve sohbet toplantısı düzenleyerek, üniversite ile ilgili hedeflerini açıkladı.

KSÜ Rektör adayı Prof. Dr. Sami Özgül, “Gücümü  ‘Yüce Allah’tan’ Moral desteğimi  ‘Kahramanmaraş Halkı’ndan’ Oy desteğimi ‘değerli öğretim üyelerimizden’ alacağıma inanıyorum. Bilim yuvasında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim. Üniversiteler hiçbir oluşumun akademik üssü olmamalıdır” dedi.

“ÜNİVERSİTELER, HİÇ BİR OLUŞUMUN AKADEMİK ÜSSÜ OLMAMALIDIR”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü’ne geçtiğimiz günlerde aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sami Özgül, “Gücümü Yüce Allah’tan” moral desteğimi “Kahramanmaraş Halkından” alıyorum. Oy desteğimi ise değerli ‘öğretim üyesi’ arkadaşlarımdan alacağıma inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Özgül, Mado Evi’nde düzenlediği basınla tanışma ve sohbet toplantısında üniversite ile ilgili hedeflerini açıkladı.  Özgül, konuşmasına, “Üniversite bilim yuvasıdır. Bilim ortamında paralel yapılanmaya izin vermeyeceğim” şeklindeki sözleriyle başladı.

Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu ifade eden Özgül, hedeflerini açıklarken, üniversitelerin hiçbir oluşumun akademik üssü olmaması gerektiğine de vurgu yaptı.

Türkiye itibar kazandı ve kazanıyor…

Bilgi birikimi ve saygın kimliğinin yanı sıra temiz geçmişi ve mütevazı kişiliğiyle de dikkati çeken Rektör adayı Prof. Dr. Özgül’ün basınla tanışma toplantısı samimi bir ortamda geçti.

Özgül, Türkiye’nin hızla itibar kazandığı, siyasi istikrarın ekonomiye yansıdığı  bu dönemde üniversitelerin de bilgi üreterek  bu değişime ayak uydurması gerektiğini savundu.

2023 hedefinde üniversitelerin işlevi…

Prof. Dr. Özgül, “ Üniversiteler bilimsel başarıları ve ülke kalkınmasına yaptıkları katkı ile isim yapmalıdır. Türkiye’nin 2023 hedefinde önemli bir misyon üstlenen üniversitelerimize bu yakışır. Bu açıdan bakıldığında talip olduğum görevin sorumluluklarının bilincinde olduğumu özellikle vurgulamak isterim” dedi.

Lokomotif görev…

Üniversitelerin, ülkenin her bakımdan gelişmesi ve güçlenmesinde lokomotif görev üstlendiğine dikkati çeken Prof.Dr. Özgül, “Bilimsel araştırmalara ve gelişmelere üniversiteler öncülük yapmalıdır. Üretebilen, kendi kendine yeten, eleştirel düşünebilen, yetenekli, açık ve her yönüyle yetenekleri gelişmiş bir insan gücü, hem demokrasimizin hem de kalkınmamızın teminatı olacaktır.” görüşünü savundu.

Yeni Türkiye ve Üniversitemiz…

Özgül, Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı, yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık vurguladığı yeni Türkiye’nin güçlü üniversitelere ihtiyacının bulunduğunu belirtti. Özgül, dünya ile rekabetin yolunun da yine üniversitelerden geçtiğini söyleyerek, üniversitelerin bilimsel niteliklerinden, kalitelerinden asla ödün verilmemesi ve daha da yükseltilmesi gerektiğini savundu. Prof. Dr.Özgül,  aday olmasının nedenini de Yeni Türkiye yolunda sosyal sorumluluk ve önemli bir borç olarak gördüğünü anlattı.

Mesleğe adanmış bir ömür…

Bir hekim ve akademisyen olarak bugüne kadar görevinde sosyal sorumluluğunu her zaman ön planda tuttuğunu, binlerce hastaya baktığını, binlerce insanın hayır duasını alma gururunu yaşadığını anlatan Özgül, doğup büyüdüğü memleketi Kahramanmaraş halkının kendisini çok yakında tanıdığını da kaydetti. Bir akademisyenin üniversitesine verebileceği hizmetlerin en üst aşamasının Rektörlük olduğunu belirten Özgül, bu onurlu ve saygın göreve talip olurken zorluklarının da bilinciyle hareket ettiğini söyledi.

Hedef dünya üniversitesi olmak…

Sütcü İmam Üniversitesi için en büyük hedefinin “Dünya üniversitesi” olmak olduğunu ifade eden Özgül,  şöyle konuştu:

“Üniversite bünyesindeki hedefim ise, akademik huzur, kadroların zamanında temini, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalarının önündeki engellerin kaldırılarak rahat ve onurlu çalışma ortamlarının sağlanması olacaktır. Özellikle geniş akademik danışma kurulları oluşturarak tüm öğretim üyelerinin konsensüsü ile ciddi adımlar atarak, tüm öğretim üyelerinin katılımını sağlamak için çaba göstereceğim. Saygın ve nitelikli bir üniversite vizyonu için,  kurumsal aidiyet duygusu olan bir üniversite oluşturmak için, özgür akademik ortamı olan bir üniversite için adayım. Toplumun ihtiyaçlarına duyarlı, içinde bulunduğu kentle barışık, kaynak yaratma becerisine sahip, Kahramanmaraş’a çok yönlü katkılar sağlayabilen bir üniversite için yola çıktım.”

Prof. Dr. Sami Özgül kimdir?

1952 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1977yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1982 yılında Dâhiliye Uzmanı, 1990 yılında Siyami Ersek Göğüs Kalp Cerrahi Merkezinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yaptı.

1982-1986 yıllarında mecburi hizmet nedeniyle Antalya Gazipaşa Devlet Hastanesinde Başhekim olarak görev yaptı.

1997-2000 yılları arasında Kahramanmaraş Devlet hastanesi başhekimliği görevinde bulundu..2000 yılında Kardiyoloji Ana Bilim dalında Doçent oldu.2009 yılına kadar Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nde kardiyoloji doçenti olarak çalıştı.

Yurt dışı deneyimi ve bilimsel çalışmaları:

Mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek için Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesinde Elektrofizyoloji, ICD ve biventriküler pace,İngiltere Wellington Hospitalde CT angio, İspanya Madritte Sancarlos Hospital”da Kompleks Koroner girişimler, Rotablator, IVUS, OCT, Fransa Ruen de Cryo ablasyon, Almanya Leipzig de Periferik arter girişimleri üzerine eğitim aldı.

İlklerin öncüsü oldu:

2007 yılında Kahramanmaraş Devlet Hastanesinde Angio Laboratuarını kurarak Kalp hastalarının il dışına gitmelerine son verdi.

2010 yılında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji profesörü ve Anabilim dalı başkanı olarak göreve başladı.

Adıyaman Ün. Tıp Fak. Hastanesi Kardiyoloji kliniği ve Angio Laboratuarını kurdu.

2014 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine, çok sevdiği Kahramanmaraş’a döndü. Halen KSÜ Tıp Fakültesi kardiyoloji anabilim dalında kardiyoloji profesörü olarak görev yapan Prof Dr. Özgül,  evli ve üç çocuk babası.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co