Özgül, “KSÜ dünya üniversitesi olacak”

Özgül, “KSÜ dünya üniversitesi olacak”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi  Rektör adayı  Prof.Dr. Sami Özgül, hedefinin KSÜ’yü, dünya üniversiteleri ile rekabet edebilen  bir standarda getirmek olduğunu söyledi.

Rekabet edecek durumda değil

Rektörlük görevine talip olduğu KSÜ’nün, dünya standartlarına uygun, gelişmiş üniversitelerle rekabet edebilecek konumda olmadığını  ifade eden Prof.Dr.Sami Özgül, bu durumdan üzüntü duyduğunu belirtti.

Üniversitelerin  kentlerin öncü kurumları olması gerektiğini kaydeden Prof.Dr.Sami Özgül, “Üniversiteler  şehirlerin önünde olmalıdırlar. Kentlerin ve bölgenin gelişimine öncülük etmelidir. Yenilikleri getirmeli ve desteklemelidir. Oysa bugün baktığımızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin şehrin gerisinde kaldığını üzülerek ifade etmek durumundayım” dedi.

Üniversiteler bölgenin lokomotifidir

Prof.Dr. Özgül, “Üniversiteler bulunduğu bölgenin lokomotifidir. Bölgenin dış dünyaya açılan kapısıdır.  “diyerek, rektörlük görevine seçildiği takdirde yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Özgül, “Üniversite bünyesinde uluslar arası bütün düzeyde rekabet edebilecek bir yapı oluşturmayı  hedeflemekteyim. Bu bağlamda üniversitenin bir eğitim kurumu olduğu kadar aynı zamanda bir araştırma geliştirme merkezi olmasını sağlamak istiyorum. Bunun gerçekleşmesi  durumunda, bugüne kadar sözünü ettiğimiz üniversite-sanayi ilişkisini sağlamış oluruz.  Bununla birlikte, ayrıca hocalarımızın ekonomik koşulları, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi gibi birçok konunun da bu gelişmeye bağlı olarak çözümlendiğini görürüz.”diye konuştu.

KSÜ’de işler yavaş ilerliyor

Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok üniversiteyi incelemiş bir kişi olduğunu hatırlatan Prof.Dr. Sami Özgül, “ Bu nedenle KSÜ’nün nasıl bir vizyona sahip olması gerektiğini anlayabiliyorum. Üniversitemizin şu an içinde bulunduğu durum ‘durağanlıkla’ açıklanabilir. KSÜ’müzün kurulduğu 1992 yılından bu yana fiziki altyapı ve kurumsallaşmanın henüz tamamlanmamış olması, işlerin son derece yavaş ilerlediğini gösteriyor. “dedi.

Herkesin görüşünü alacağım

Hedefinin KSÜ’yü “Marka bir üniversite” haline getirmek ve bir “Dünya Üniversitesi” yapmak olduğunu belirten Özgül, “Üniversite kent bütünleşmesini sağlayacak adımlar atacağım. Bunu sağlamak için üniversitede herkesin görüş ve önerilerini alıp değerlendireceğim. “ diye konuştu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co