Özel Ve Kamu Alanı ya da Demokrasi

Anasayfa Genel 09 Nisan 2014
Özel Ve Kamu Alanı ya da Demokrasi

Cumartesi günü (9.11.2013 )  Prof.Dr. Eser Karakaş ‘ı dinledik.  Konu,  “KÜRESEL DEĞİŞİM İÇİNDE TÜRKİYE DE DEMOKRASİ”. Konferansı Kahramanmaraş Kent Konseyi düzenledi.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Mekezindeki konferansa çok sayıda Kahramanmaraşlı katıldı. Seçkin bir topluluk vardı. Konferansın açılışını Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan yaptı.

Konuşmacı Eser Karakaş,sözlerine  Özel Alan ve  Kamu alanlarına vurgu yaparak başladı. Özel alanın dokunulmaz olduğunu vurgulayan  Sayın Karakaş,bunun için yasal düzenleme yapmak doğru  olmadığını belirtti.. Ancak özel alanlarını Kamuya taşıyanlar için bir yaptırım yapılmalıdır. Bazıları benim  alkol almam özgürlüğüm ve özel alanım diyor. Ama o alkolü alınca  araç kullanmaya başladı mı kamuya taşıyor özel alanını. Başkalarının hayatına kasdediyor.Uyuşturucu kullanıyor. Nara atıyor. Bıçak kullanıyor. Çocuklara saldırıyor.

Yani özel alan ,gizli alandır. Bu gizlilik üçüncü şahıslar tarafından görülmeye başladı mı o özellikten çıkar.

Baş örtüsüne vurgu yapan konuşmacı ,bunun  yasak veya serbest olması için yasa yapmak doğru olmadığını vurguladı. Belkide değerlendirmek mümkün ama, Yaşadığımız toplumun kültür ve inanç değerleri göz ardı edilmemelidir. Hiçbir özgürlük sınırsız olmaz.  Ozaman en azında tekstil sektörü dünyada olmazdı. Ve haklı olan kuvvet olurdu. KUVVETLİ OLMAYANIN HAKKI OLMAZDI.Gücü yeten gücü yetene hükmederdi. O zaman özgürlükler yasalarla teminat altına alınmalıdır diyorum.

Yasalar yapılırken  “  İnsan onurunun esas alınması gerekir”  sözü benimde önem verdiğim esastır.

Anayasa üzerindeki değerlendirmelerine katılmamak mümkün değildir. Elbet de bir kısım vesayetçi yapılar oluşturan  1983 anayasası demokratik değildir. Laiklik anlayışı,Atatürkçülük  baskısı, askeri ve yargı vesayeti bu toplumun Türkünü , Kürdünü ,lazını ,alevisini ,sünnisini ,tarikatlısını  perişan etmiştir. Bu vesayetlerden en çok  beslenenler yahudiler ve diğer azınlıklar olmuştur. Bir de bu vesayetin üst kurullarıdaki  görevlilerin yakınları  rant sağlamıştır.

Genel kurmayın  Kamu kurumu sıfatını kullanması gerektiğini işaret eden sayın Karakaş,diyanetin devlet kurumu olmasının  da demokratik olmadığını vurguladı. Bu tezi savunanlar var ama. Bu önemli kuruluş için bir çözüm ortaya koyan yok.

Kamuya zarar vermek özgürlükler olarak nitelendirilemez. Üniversitenin duvarların çizmek,kaldırımları sökmek ,kamu binalarının camlarını kırmak  bir özgürlük değildir.

Sayın Karakaş’ın Anayasa konusunda tesbitlerine katılıyorum. Doğrudur, Anayasanın vesayetci ruhu ortadan kaldırılmadan demokrasi olmaz. Demokrasiyi Türk milleti olarak içimize sindirmiş isek ,doğru yapmak durumundayız. İşimize geldiği gibi demokrasi olmaz.Melville was all for leading site democracy which you can easily tell after reading

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co