Özel Sanko Öğrencileri Enerji Üretti

Özel Sanko Öğrencileri Enerji Üretti

Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Kulübü öğrencileri, güneş enerjisini kullanarak okullun laboratuvar koridorunu aydınlattılar.

Robotik Kulübü öğrencileri, öğretmenleri Harun Bayseçkin önderliğinde Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda aldıkları teorik eğitim ve pratik çalışmalar sonucunda laboratuvar katındaki aydınlatmayı güneş enerjisinden ürettikleri enerji ile sağladılar.

Kulüp öğrencilerinden Cihan Erdoğanyılmaz, Ali Arda Gökçek, Tekin Orkun Hengirmen, Cemil Serden Şahin, Ali Kağan Akbaş ve Furkan Özdoğan, çalışmalarını şöyle özetledi:

“Çalışmalarımıza, ne kadar güçlü bir enerjiye ihtiyacımızın olduğunu hesaplayarak başladık. Bu güce uygun olan güneş paneli, invertör, şarj kontrol ünitesi, akü, lamba ve gerekli malzemeleri temin ettikten sonra bağlantı ve montaj çalışmalarını yaptık. Okulumuzun laboratuvar koridorlarındaki 30 lambadan oluşan aydınlatma ve koridorda bulunan dev ekran televizyonun 24 saat boyunca ​ihtiyaç duyduğu bütün enerjiyi, kurduğumuz sistem ile sağladık”

Sistemin genel prensibi hakkında bilgi veren öğrenciler, “Güneş panellerinden gündüz elde edilen elektrik, gündüz kullanılmakta. Ayrıca akülerde depolanan enerji, gece ampulleri ve bağlı olduğu diğer cihazları çalıştırmakta. Şu anda ürettiğimiz elektrik yaklaşık olarak günde 700 watt gücündedir. İlerleyen dönemde kuracağımız ek panel ve akülerle bu güç daha da artacak” dedi.

Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Melike Toklucu, “yaparak yaşayarak öğrenme” ilkesine dayalı eğitim sonucunda öğrencilerin yaptığı çalışmalar karşısında heyecan duymamanın mümkün olmadığını dile getirerek öğrencilerini ve öğretmenlerini kutladı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co