Organ Nakli hayat kurtarıyor

Organ Nakli hayat kurtarıyor

Gaziantep- Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi, başarılı nakillere devam ediyor.

Küçük yaşlardan itibaren romatizmalı hastalıkla mücadele eden Gaziantepli Fatma Alıcı (52), 9 yıl önce halsizlik, baş dönmesi şikâyetiyle bir sağlık kurumuna başvuruyor. Alıcı’ya yapılan tetkikler sonucu, romatizmanın böbreklerini çürüttüğü tespit ediliyor. 22 gün devlet hastanesinde tedavi gören Alıcı, sonrasında diyalize girmeye başlıyor.

Haftada 3 gün diyalize giren Alıcı, diyaliz sonrasında sıcak basması, tansiyon düşmesi, halsizlik gibi şikâyetler yaşıyor. Bu şikâyetlerin devam etmesi üzerine, 5 yıl önce kadavradan nakil için İstanbul’da bir merkeze başvuru yapıyor. 3 yıl önce uygun böbrek çıkan ancak 1 saat içinde İstanbul’da olması gerektiği söylenen Alıcı, zamanın kısıtlı olmasından dolayı nakil için gidemiyor.

Yaşadığı bu sıkıntılı durumdan sonra bir araştırma yapan Alıcı, başarılı organ nakilleriyle de adından söz ettiren Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne kaydını aldırıyor.

Kayıt için Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne gelen aile gerek doktorların, gerekse personelin yaklaşımından çok memnun kalıyor. Alıcı, bir akşam yemek saatinde gelen telefon üzerine acilen hastaneye geliyor.

Fatma Alıcı, “Hastaneye gelir gelmez gerekli tetkikler yapıldı. Dokuların tuttuğunu ve böbreğin bana verileceğini söylediklerinde çok sevindim. Kızım, eşim, ben sevinçten, şaşkınlıktan ağlamaya başladık” dedi.

Kızının düğününe çok az bir süre kaldığı için biraz tedirginlik yaşayan Fatma Alıcı,  “Ancak diyalize dayanacak gücüm kalmamıştı. İstediğim gibi yiyemiyor, içemiyordum. Allah diyalizi düşmanımın başına vermesin. Kızım gerekirse düğünü erteleriz deyince nakil için hemen hazırlıkları yaptık. Şu an çok sağlıklıyım organlarını bağışlayana Allah rahmet eylesin, ailesine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Fatma Alıcı “Nakilden sonra herkes benimle sevindi. Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu’na, hemşirelere, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde görev yapan herkese çok teşekkür ederim, Allah hepsinden razı olsun” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Fatma Alıcı’nın kızı Zeynep Alıcı (19) ise  “Çok zor bir çocukluk geçirdim. Annemin hastalığı için okulumdan vazgeçtim. Ailemle, evle ve annemle ilgilendim. Düğün hazırlıkları yaparken bile en büyük düşüncem annemdi. Düğünümün ertelenmesine hiç üzülmedim, yeter ki annem iyi olsun” diyerek duygularını dile getirdi.

“Organ bağışında bulunan aileden de Allah razı olsun’’ diyen Zeynep Alıcı, şöyle devam etti:

“Annem iyileşince aileyi ziyaret etmek istiyoruz. Dr. İbrahim Konukoğlu diyaliz süresince bizi nakil için teşvik etti. Dr. İbrahim Konukoğlu’na çok teşekkür ederiz. Annemin ameliyatından sonra babam ve kuzenim de organ bağışında bulundu. İnsan başına gelmeyince bilmiyor ama organ bağışı hayat kurtarıyor. Bende organ bağışında bulunmayı düşünüyorum.. Herkesin organ bağışı konusunda daha bilinçli olmasını istiyorum. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi çalışanlarına çok teşekkür ederim.”

hasta (2)

-“HER NAKİLLE BAŞKA BİR MUTLULUĞA ŞAHİT OLUYORUZ”-

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, her nakille başka bir mutluluğa şahit olduklarını vurgulayarak, “Acıların yerini umuda bırakması en büyük mükâfat” dedi.

Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da böbrek naklinin genç, yaşlı, kadın erkek demeden herkes için çok büyük bir umut olduğunu söyleyerek “Biz organ nakli merkezi olarak organ bağışı konusunda halkımızın desteğini bekliyoruz. Organ bağışı hayata ikinci kez merhaba demek” diye konuştu.

Hastanın takibini yapan Diyaliz Merkezinin Sorumlusu Dr. İbrahim Konukoğlu, Merkez olarak organ naklini desteklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

 

‘’Son 3 yılda 50’nin üzerindeki hastamıza nakil yaptırdık. Önceleri hastalarımızı bulabildiğimiz uçaklarla İstanbul’a veya Antalya’ya gönderiyorduk. Çok şükür artık buna gerek kalmadı. Çünkü bu nakiller şuan da Gaziantep’te yapılıyor. Hatta Gaziantep’te yapılması daha yararlı oluyor. Nakil olan hastalarda doğacak problemlere nakli yapan ekip anında müdahale ediyor, doğabilecek komplikasyonlar anında önleniyor” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co