Özel Öz Derya’lar Kapanmasın « Kahramanmaraş Gazetesi

SON DAKİKA

Özel Öz Derya’lar Kapanmasın

Bu haber 08 Ekim 2019 - 9:45 'de eklendi ve 1.069 kez görüntülendi.

Özel okulların tek gelir kaynağı, öğrenci ücretleridir. Yeterli sayıda öğrenci bulamayan özel okullar eninde sonunda kapanır. Bazı okullar okulların açılmasına sayılı günler kala (Eylül ayında) kurumlarını kapattıklarını açıkladılar. Bu okulların arasında ne yazık ki ilimizin ilk özel ilkokulu olan ‘Özel Öz Derya İlkokulu ve Özel Öz Derya Ortaokulu da var.

Bünyesinde bir İlkokul ve bir Ortaokul barındıran Özel Öz Derya Okulları; 1994–1995 Eğitim Öğretim yılında, Hakyol Vakfı tarafından Yenişehir Mahallesi, Çaldıran Sokak, No: 13 adresindeki üç katlı bina kiralanarak 120 Öğrenci kontenjanıyla “Özel Öz Derya İlkokulu” ismiyle Eğitim Öğretime başladı. 08.02.1995 tarihinde, “Ensar Eğitim, Sağlık Tesisleri Anonim Şirketine” devredildi. Okulun ilk Kurucu Temsilcisi Dr. Mahmut Nedim Şerefoğlu ilk Müdürü ise İrfan Yücel’dir.

1997- 1998 Eğitim Öğretim Yılı sonuna kadar aynı binada eğitim öğretime devam edilir. 1998- 1999 eğitim öğretim yılında Egemenlik Mahallesi, 16. Sokak, No: 2 adresindeki Ensar Eğitim Sağlık Tesisleri AŞ. Tarafından yaptırılan okul binasına taşınır.

Kurucu Temsilciliği görevini sırasıyla; Dr. Mahmut Nedim ŞEREFOĞLU(1994- 1996), Mehmet Can DÜNDAR(1996- 1999), Ali Ayhan DEMİR(1999- 2000), Salih ÖZSAĞIR(2000- 2006) ve Alişan TÜRKÖNER(2006-2019 Ekim) yapmışlardır.

Okul Müdürlüğü görevini ise sırasıyla; İrfan YÜCEL(1994- 1999), Mehmet TIRPANCI(1999- 2002), Ahmet GÜMÜŞOLUK(2002- 2006), Halil ÇAL(2006- 2010), Mehmet ÇOLAK(2010) ve Mehmet Fatih ERDOĞAN( 2010- 2019 Şubat) yapmışlardır.

Kurulduğu ilk günden itibaren öğrencilerine ve ailelerine sıcak bir yuva olan Özel Öz Derya İlk ve Ortaokulunda en çalışkan en fedakâr ve en bilgili öğretmenler görev yapmıştır. Okula emeği geçen Öğretmenlerimizi temsilen Turan ÇANKAYA, Şükran BAYKIZ, Arslan GÜLEGÜL, Faruk VURAL, Zekiye AYTEMİZ, Nergis YAŞAR, Celal YAVUZ, Deniz MENGÜÇ sayılabilir.

Öz Deryada, derslere ve ders dışı etkinliklere büyük önem verilmiş, öğrenciler bir yandan üst okullara hazırlanırken diğer yandan Yabancı Dil, Spor, Resim, Müzik, Sahne Sanatları ve Halk Oyunları gibi etkinliklerle hayata hazırlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda okul müzesi her alanda kazanılan sayısız kupa, plaket ve madalya ile doldurulmuştur.

On yıla yakın bir süre Müdürlüğünü yaptığım bu güzel okul ve okulun bağlı olduğu şirket Alişan Türköner tarafından 18 Ekim 2019 tarihinde Ünsal Ören isimli bir şahsa devredildi. Bu şahıs önce okulun ismini değiştirerek Ünsal Ören İlkokulu ve Ünsal Ören Ortaokulu yaptı. Öz Derya’yı Öz Derya yapan Öğretmenlerin ve Çalışanların tamamına yakınını işten çıkarttı. İki ay kadar Ünsal Ören ismiyle eğitim öğretime devam ettikten sonra Okul yeniden el değiştirdi.

Ünsal Ören sözde bir satışla okulu kayın biraderi olan Burhan Gülsevgi isimli şahsa devretti. Okulun ismi yeniden değiştirilerek Atakent Okulları yapıldı. Okulun bağlı olduğu Ensar Eğitim İşletmeleri A.Ş kapatılarak Deparcı Özel Eğitim Hizmetleri Limited Şirketine bağlandı. 2019 Haziran ayına kadar kayda değer hiçbir hizmet vermeyen okul sözde eğitim öğretime devam ettirildi. 2019 Eylül ayında ise yetkililer tarafından okulun kapatıldığı duyuruldu. Veliler mağdur edildi. Aylarca maaşları ödenmeyen idareciler, öğretmenler ve personel mağdur edildi. Okulun alınmasında Ünsal Ören tarafından Vakıfbank Kahramanmaraş Şubesinden alınan Kredinin(8 Milyon olduğu söyleniyor) ödenip ödenmeyeceği ise merak konusu.

Allah’tan niyazım özel okullarımız kıyamete kadar kapanmasın. Sevindirici olan, Kahramanmaraş’taki özel okullarımız emin ellerde. Bu okulları kuran, eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten şahısların hepsi dürüst, çalışkan, fedakâr eğitimci kardeşlerim. Öz Derya’nın başına gelenler bu kurumlarımızın başına gelmez diye düşünüyorum.

Yinede bir tavsiyede bulunmak istiyorum; Mili Eğitim Bakanlık yetkilileri Özel Öğretim Kurumlarımız için ‘Can Suyu’ sayılabilecek olan ve geçen sene kaldırılan Özel Okul Öğrencilerine verilen Öğretim desteğini yeniden versinler. Böylece bu okullarımızın doluluk oranı artsın ve ÖZ DERYA’LAR KAPANMASIN…    

M.Fatih Erdoğan
M.Fatih Erdoğanerdogan@kahramanmarasgazetesi.com.tr