Özel Okullar

Özel Okullar

GELENEKSEL EĞİTİM SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

Eğitimde doğru ölçme ve özellikle de doğru değerlendirme yapılması son derece önem arz eder. Bu nedenle ki, eğitim fakültelerinde Ölçme ve Değerlendirme dersleri okutulur.

Ancak, hala bizler klasik ölçme ve değerlendirmenin dışına çıkıp, sonuçları doğru okuyamadık, diye düşünüyorum.

Bu konuda, geçtiğimiz günlerde Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerinin Eğitime Etkisi” temalı XVII. Geleneksel Eğitim Sempozyumu (Antalya Kaya Riu Palazzo Otel’de 31 Ocak – 2 Şubat 2018 arasında) gerçekleşmişti.

Toplantıyla yapılan basın açıklamasında; “Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, özel öğretim kurumlarını temsil eden dernek başkanları, yurtiçi ve yurt dışından akademisyenler, eğitim uzmanları, basın mensupları, özel okul kurucu, yönetici ve öğretmenlerinden oluşan 1300’ün üzerinde katılımcı 3 gün boyunca eğitimde değerlendirme konusunu 8 konferans, 3 panel ve 16 çalıştayda tartışmışlar. 

Ayrıca eğitim ve öğretimle ilgili ürün ve hizmetler sağlayan firmalar fuaye alanında dünyada eğitim alanındaki en son gelişmeleri yansıtan ürün ve hizmetlerini katılımcılara sunmuşlar.

Değerlendirme pedagoji ve müfredata ilişkin önemli bulgular sunarak eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için yol gösterici rol oynamaya çalışmış.

Sempozyumumuza katkıda bulunan konu uzmanı bilim insanları yaygın olarak kullanılmakta olan bilişsel başarı değerlendirme sınavlarının hayatta başarı için gerekli tüm becerileri tespitte yetersiz kaldığını araştırmalara dayanarak anlatmışlar.

Ayrıca, dış değerlendirme ile birlikte okulların otonomiye sahip olmasının da sonuçları geliştirdiği belirtilmiş.

ÇAĞIN MESLEKLERİNE YÖNELİP DEĞERLENDİRME SİSTEMİNİ GÖZDEN GEÇİRMEK

Ölçülen şeyin geliştiği gerçeğinden yola çıkarak, 21. yüzyılın değişen mesleklerine uygun becerilere sahip beşeri sermaye için iş hayatında başarıyı getirecek yetkinliklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun için öğretim kadar eğitime vurgu yapılmalıdır.

Şimdi lütfen bu tespite dikkat eden: “Başarı ve IQ sınavları, bilişsel olmayan becerileri tam yansıtamamaktadır. Bunların erken saptanıp sosyal programlarla geliştirilmesi ise gelişimde önemli rol oynamaktadır.”(Bu konuya açacağım)

Bu nedenle değerlendirme felsefesini (modelini) yeniden şekillendirmeli, seçme için değil geliştirme için değerlendirme sistemi kurulmalıdır!”

ÇOK ÖNEMLİ TESPİT

Açıklamanın sonunda ise; “Öğrenciye not geri bildirimi yerine geliştiren geribildirim verilmeli  ve kendini değerlendirme becerisi kazandırılmalıdır

Ölçme ve değerlendirme işlemleri bireylerin bilişsel alanlarda olduğu kadar duyuşsal alanlardaki özelliklerini de kapsamalıdır.

Alternatif ve dijital teknolojilerle yeniliklerin sisteme kolaylıkla entegre edilmesiyle çok yönlü veri elde edilebilir. Web-tabanlı teknolojiler sayesinde kapsamlı bir veri tabanının anında istatistiksel analizi yapılarak öğretmen ve müdüre anlık geri bildirim verilip hızla gelişim sağlanabilir.

Eğitimcilerimizin bu yönde bilgi ve beceri düzeylerinin arttırılması gerekir. Değerlendirme hem grup, hem bireysel olmalı, ölçme sistemi ölçüleneni etkilememeli, sınıf, okul, öğretmen, öğrenci gibi tüm sistem bileşenlerini kapsayıcı bir ölçümleme çerçevesi oluşturulmalı, öğretmen ve eğitim liderlerinin yetkinlikleri de liyakate dayalı olarak değerlendirilmelidir.” Denildi.

Girişte ifade ettiğim gibi, eğitimde doğru ölçme ve değerlendirme çok önemlidir, yönlendirme dahil buna bağlıdır. Dolayısı ile öğretmenlerimizin yukarda alınan kararları gözden geçirip, bilinçlendirilmesi gerekiyor diye düşündüğüm için bu gün bu konuya girdim.

İnşallah katkımız olur.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co