ÖZEL OKULLAR DESTEK BEKLİYOR

Bu haber 22 Şubat 2019 - 9:31 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi.

Kök-Der Bir(Kahramanmaraş Özel Okullar Birliği) üyeleri Milletvekili Habime Öcal ve Milli Eğitim Müdürümüz ile Cumartesi günü bir araya gelerek, eğitimde gelinen noktayı ve özel okulların geleceği ile ilgili karşılıklı görüş alış verişinde bulundular, taleplerini ilettiler.
Toplantıya derneğin gönüllü üyesi olarak bizi de davet ettiler, katıldık. Vekiliimiz eğitimin içinden gelen, ülkemizin bu manada sorunlarını iyi bilen birisi. Konulara hakim, özel okul sahip ve temsilcilerinden gelen soruları ve sorunları birbir dinledi, not aldı ve onların taleplerini bakanlığa ileteceğini söyledi.
Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Yılmaz ise kendisinin özel eğitim kurumlarının içinden geldiğini, sorunlarını çok iyi bildiğini belirterek, 2023 vizyonu hakkında düşüncelerini söyledi. Merdivenaltı kurs verenler için özel tim kurulduğunu, kaçak kurs verenler için para değil hapis cezasının düşünüldüğünü ifade etti.
Dernek Başkanı Fatih Erdoğan ise toplantıyı tertip eden Muharrem Erantepli’ye teşekkür ederek söze başladı, özel okulların ve dershane sahiplerin taleplerini söyledi.
Özel Lise sahipleri, teşviklerin devam etmesini istedi. Final Lisesi Müdürü İbrahim Gülsu’da, sağlık sektöründe verilen desteklerin, eğitim sektörüne de yapılması gerektiğini söyledi.
Milletvekilimiz Habibe Öcal gelen sorular karşısında, eğitimde neler yapılacağı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı, gelen talepleri not aldı, 2023 vizyonunda okullardaki eğitimin çok daha kaliteli hale getirileceğini, kursların ise devlet okullarında verileceğini , eğitimde tekelleşmeye müsaade etmeyeceklerini ve desteklerin süreceğini söyledi.
Genelde ise; “Özel öğretim kurumlarında bürokrasinin azaltılması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve özel öğretim kurumları ile işbirliğinin güçleneceği mesajı üzerinden özel okulların kamu kaynaklarıyla desteklenmesi politikalarının sürdürüleceği ifade edildi…”
Toplantı sonrası ise Kök-Der 24 maddelik toplantı sürecinde belirtilen taleplere yönelik bir rapor hazırlandı.
Bu isteklerin ilgililere iletilmek üzere, yetkililere iletiliceği söylendi.

ÖZELLEŞME DESTEKLENMELİ
Öncelikle şunu vurgulayalım. Özel okullar kamuya yük değil kamunun yükünü alma açısından önemli bir hizmet vermektedir. Toplantıda yapılan konuşmalarda aslında eğitimde özelleşmenin önünün açılması de istendi, bu görüşü Fatih Erdoğan Hocam savundu, doğrusu aynı düşünceyi kendimde yazılarımda hep sergilemişimdir. Elbet de devlet okulları da güçlendirilmeli, özel okullarda zaten 2023 vizyonunda bu da var.
Türkiye´de özel okul sektörünün yüzde 25´e kadar büyüyebilme potansiyeli var. Bildiğim kadarı ile şu anda Türkiye geneli % 15’e yükseldi. Bu bağlamda Kahramanmaraş dahil bir çok ilde yeni özel okullar açılıyor. Tabi devlette boş durmuyor. İl Müdürümüz bir çok okulun yapımının devam ettiği müjdesini de bu toplantıda verdi. Şunu söylemek istiyorum iş adamlarımız bu alana yatırımı yaparsa karlılık, ticari ve idealist anlamda mantıklı bir yatırım olabilir, sevabı da ayrı bir boyut…
Özel Öğretim Derneği Başkanı Ahmet Akça’ın şu görüşü çok önemli; “”Bu ülkeye armağan etmemiz gereken sadece iyi okul modeli değil iyi bir eğitim modelidir. Dolayısıyla iyi bir eğitim modeli bulma çabasının ilk adımlarını biran önce atmalıyız!”
İşte, 2023 vizyonu bu nedenle önemli. Vizyon medeniyet şuuru olan insanları hedefliyor, bu nedenle kaygılarımız bu yöne sevk etmek gerekiyor.
Toplantıyı bunun için önemsedim. İşte istişarenin faydaları dedim içimden, halk taleplerini iletiyor, vekil dinliyor ve icra makamına taşıyor. Özlemişiz bu görüntüleri…
Şunu belirtmede fayda var, insanın düzelmediği bir toplum sorunlarla boğuşur durur, yani eğitimsiz asla bir ülke kalkınamaz.
Dolayısı ile eğitim adına atılmış adımları desteklemek gerekir. Özel okullar da devlet okulları da bizim, bizim olan her kurumun da yanına yer almak gerekiyor.
Bu vesile ile Milletvekilimize, Milli Eğitim Müdürümüze olumlu yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bir başka yazımda, özel okulların sorunlarını daha derinliğine inşallah ele alacağım.
Peki kalın sağlıcakla.

Mehmet Doboğludoboglu@kahramanmarasgazetesi.com.tr