Özel Eğitim Kurumları

Özel Eğitim Kurumları

İLİMİZDE ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI VE DAYANIŞMA

Kahramanmaraş’ta Özel Eğitim Kurumları KÖK-DER çatısı altında toplanmıştı. Bu kurumlar, ayın belirli günlerinde bir araya gelerek, hem ilimizin sorunlarına parmak basarak, eğitim başarımızın en olması doğrultusunda önerilerde bulunurlar, bilgi paylaşımı yaparlar.

Özel Öğretim kurumları / Özel okullar anayasal bir zorunluluk olarak yüklendiği bir sorumluluğu devletin sırtından almakta aynı zamanda vergi vererek, istihdam sağlayarak, yatırım yaparak ülke ekonomisine büyük destekler sağlamaktadır.

Biz de derneğin yıllardır fahri üyeliğini yaparız. Bazen bir gezide bir araya geliriz, bazen kahvaltı da ancak biraraya gelişimizin temel nedeni, ‘her zaman eğitim’ olur.

Bu defa ev sahibi Özel Necip Fazıl Lisesi oldu. Okul Müdürü Cevdet Alperen Bey, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü ve yardımcılarını da davet etmişler. Karşılıklı eğitim konuşuldu, istişare yapıldı.

Alperen kardeşim yıllarını eğitime vermiş deneyimli, aidiyet duygusu gelişmiş bir kardeşimiz. Toplantıda yaptığı konuşmada, kurumlar ve kişiler arası samimiyet ve iyi niyet konusunu işledi, bu bağlamda tecrübelerini bizimle paylaştı.

Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertan Göl Beyefendi, eğitimin her kademesinde görev yapmış, işinin hakkını veren bir meslekdaşımız olarak, Özel Eğitim Kurumlarının sorunlarını çözme de üzerlerine düşeni yapmayı hazır olduklarını belirterek. “Devlet görevinin kutsallığına işaret edip, amacımız insana hizmet etmek, eğitim başarımızı artırmak, böylece hedeflerimizi ulaşmaktır, bunu ancak  istişare yolu ile başarabiliriz, bizim için devlet okulları ne ise, özel eğitim kurumları da aynıdır, ayrım yapmayız” dedi.

Kök Der Bir Başkanı Fatih Erdoğan ise, özel eğitim kurumlarının yeni eğitim yılına hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek, katılımcılara ve ev sahiplerine teşekkür etti.

Bu arada Necip Fazıl Lisemiz de buyıl kendi binasını yapmak için girişimde bulunmuş, devlet iki yer göstermiş, kendileri de arayış içindeler. İnşallah yakın zamanda yeni binalarını yapıp, taşınırlar. Biraz zor olsa da, Zafer hocam zoru başarmaya alışıktır, gençliğin verdiği azimle başarılarını sürdürür inanıyoruz.

 

DERYA KOLEJİ YENİLENİYOR

Toplantı sonrası yol arkadaşım, İbrahim Gülsu ile Derya Kolejini satın alan İş Adamı Alişan Türköner’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.

Okul bakıma alınmış, çok da güzel olmuş, tabi okul kiralık olunca, bakım, yenilenme ve gerekli değişiklik yapılamıyordu, şimdi okulun heryeri inşaat. Derya Koleji bu ilin ilk özel okullarından birisi açıldığı günden beri başarılarını takip etmişimdir. Bu okulumuz, yerel basında hep önde ve öncü olmuş, şampiyonlar çıkartmıştır. Özellikle, akademik, sosyal ve sportif etkinliklerde unutulmayan il ve Türkiye dereceleri almışlardır.

Ali Şan Bey, bu yıl çok iddialı, güzel de bir ekip kurmuş. Sonra yeni bir Anadolu veya Fen Lisesi için gerekli izinler alınmış, bu yıl temellerinin atılacağı mesajını verdi.

Aslında kendisiyle, Anadolu Meslek Lisesine yönelebileceğini konuştuk ama şimdilik düşünmüyor, sosyal açıdan toplumun buna hazır olmadığını da söylüyor. Haklı da tabi şimdilik!

Biliyorsunuz gençler üniversite kayıtlarını yapmak için hazırlık yapıyor. Sadece 15 bin gencimiz hukuk fakültelerine kayıt yaptırmış, bunlar 4 veya 5 yıl sonra mezun olacaklar. Muhtemelen ilimizden de 150 öğrencimiz hukukçu olmuştur. Bu ne demek dört yıl sonra piyasaya 100 avukat girecek. Peki bu piyasa bu sayıyı kaldırır mı? Teknik olarak bilmiyorum ancak bildiğim bir şey var, üniversite mezunları arasında işsizlik oranı çok yüksek. Yani üniversiteyi bitiren gençler işsiz, sonra aşsız, sonra da eşsiz kalıyorlar. Dolayısı ile eğitimde istihdam çok önemlidir.

Diğer yandan fabrikalar ve işyerleri ara elaman sıkıntısı yaşıyor. Bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Bu nedenle meslek liseleri daha da önemli hale getirilmeli.  Neyse, diyeceğim şu ki, bu ülkede üretilen ve ihtiyaç duyulan herşeyin planlaması yapılmalı, gençler iş bulmalı, diplomalı işsiz olmanın da anlamı yok…

Ha şunu da ifade edeyim, üniversiteler birer istihdam deposu olarak da görülmemeli…

Evet, dostlar meclisinde herkes samimi, güzel bir toplantı oldu, teşekkürler.

Hadi kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co