Özdemir; “28 Şubat Mahpusları serbest bırakılsın”

Özdemir; “28 Şubat Mahpusları serbest bırakılsın”

   Kahramanmaraş Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yapan İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Kahramanmaraş Temsilcisi Av. Cevdet Özdemir; “28 Şubat Siyasi Yargı kararları iptal edilsin, 28 Şubat Mahpusları serbest bırakılsın” dedi.

  Özdemir, “Üzerinden 21 yıl gibi uzunca bir zaman geçmiş olmasına rağmen, yaraları kapanmamış olan 28 Şubat Darbesi; brifingli/siyasi yargı kararlarıyla cezaevlerinde tutulan 600’e yakın Müslüman siyasi mahpusu ve bunların ailelerini mağdur etmeye devam etmektedir.

  Beraat etmesi gerekirken aynı torba dosyaya dahil edildikleri için müebbet hapis cezasına çarptırılan, en ağır yorumla bile adli nitelikli süreli hapis cezası alması gerekirken siyasi nitelikli müebbet hapis cezası verilen; delil niteliği tartışmalı olup ABD’de deşifre edilmiş dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız, işkenceli ve her türlü aşağılık yöntemle onur kırmaya dönük sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpusları, Darbenin mağdurları olarak halen cezaevlerinde tutuluyorlar.

  Af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan, darbeciler yargılanırken darbe hukukunun kararlarıyla içeride tutulan bu insanların ve ailelerinin hak taleplerinin gereğini yerine getirmek açıktır ki başta Yargı, Hükümet ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir. Bu görev ertelenemez, bu görev ihmal edilemez…

  MAZLUMDER olarak 28 Şubat Yargı Kararlarının İptal edilmesi talebiyle başta İstanbul Çağlayan Adliyesi önü olmak üzere diğer şubelerimizle birlikte eşzamanlı olarak geçekleştirdiğimiz eylem ve açıklamalarla üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede soruna duyarlı bütün sivil toplum örgütlerinden, basın yayın organlarından ve diğer kişi ve kurumlardan söz konusu çalışmalara katkı sağlamalarını hasetsen rica ediyoruz.

Sonuç olarak, 28 Şubat Siyasi Yargı Kararları İptal Edilsin! 28 Şubat Mahpusları Derhal Serbest Bırakılsın” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co