Otobüs Merkezi Toplu Taşıma Sorunu !..

Otobüs Merkezi  Toplu Taşıma Sorunu !..

Otobüs Merkezi

Toplu Taşıma Sorunu !..

Trabzon caddesi, Ulucamii arası, Karamanlı Kavşağı düzenlemesi, Kapalı Otopark, Kayak Merkezi, Yapay Plaj projesi ve diğerleri büyük projeler, büyük  paralar verilerek yapılan işler.

Birde çok para harcamadan acilen yapılacak işler var ki şehrin birinci derecede sorunun çözecek projelerdir. Bir çay parasına yapılacak proje.. toplu taşıma projesi..

Biz iddia ediyoruz.. Kahramanmaraş’ta toplu taşıma düzenlemesi yapılsın şehrin trafik sorunun yüzde 50’si ortadan kalkacaktır.

Bir defa şehir içindeki trafik lambalarını ortadan kaldırmamız geriyor ki ..

Bir çok kavşaklarımız yonca yaprağı olmaya müsait küçük bir düzenleme yapılması gerekiyor..

Örneğin: Kervan Pastanesi kavşağı : Yonca yaprağı yapmak için fiziki alan çok müsait..

Bunun gibi 10’larca kavşak saya bilirim..

Tabi öncelik düşüncemiz bizim şu olması gerekiyor.. Mevcut araçları nasıl şehir merkezine girdirmeyiz ? o zaman da toplu taşıma araçları devreye girmesi gerekiyor..

Bunun da rantablı olması için : arındırılmış bölgeli bir otobüs merkezi kurulması gerekiyor.. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Otobüs merkezi..

Bana göre en güzel yer: Bugün 1000 araçlık otopark’ın yapıldığı yer en güzel yerdi.. orasını elden çıkardık..

İkinci olarak: Millet Bahçesinin altına bir otopar alanı yapılmıştı.. orası bir düzenleme ile yapıla bilir.. yapılırsa orası caize merkezi olur..

Bundan daha da önce : Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin yanına yapılan otopark, meydan düzenlemesi projesinde otobüs merkezi düşünüle bilir..

Önceki gün basınla bir araya gelen Başkan Fatih Mehmet Erkoç, Fatih İlkokulu, Öğretmenevinide yerine başka yere yeni bina yaparak buraları da yıkarak il meydanı yapmak istediklerini söylemişti..

Bu meydan il meydanı, miting ve toplantı dışında ise otobüs merkezi olarak çok güzel kullanıla bilir.. hem meydan hem otobüs merkezi olabilir..

Diğer bir yer ise : Tren İstasyonu bu iş için çok müsait DDY ile görüşülerek buradan yer alına bilir..

Belediye ve halk otobüslerinin güzergahları çok uzun !

İndi , bindi, trafik ışıkları sebebi ile belediyenin yanından otobüse binen bir vatandaşımız bin evlere 1 saatte zor gidiyor..

Binevlerden Necip Fazıl Şehir Hastanesine ise 2 saatte zor gidiyor

Böyle olunca herkes kendi aracı veya bir tanıdığının aracı ile işini görmeye çalışıyor..

Oysa : Her mahalle muhtarlığı bitiş noktası olarak alınsa, her mahallenin otobüsü en kısa yoldan otobüs merkezine gelse, burada mahalle otobüsünden inan vatandaşımız, hangi bölgeye gidecekse o bölgenin otobüsüne binerek en kısa yoldan hedefine ulaşsa böyle bir düzenleme yapılsa hiç kimse aracı ile trafiğe çıkmaz..

5 Nisan mahallesinden NFK Şehir Hastanesine gitmek üzere yola çıktık tam 24 adet trafik ışığı birer dakika bekleseniz 24 dakika gidiş mesafesi ile tam bir saat , bir saat de ziyaret , bir saat dönüş 3 saat böyle bir şey olamaz !.. otobüsle gidersen daha felaket..!

Başta da söyledim: Kahramanmaraş otobüs merkezi yapmalı

Bu merkez öyle pahalı bir yatırım değil, bugünkü yapılan işlerin yanında çay parası olacaktır. Bu sebeple mutlaka Kahramanmaraş’a otobüs merkezi yapılarak otobüs güzergahlarını km. olarak kısaltmamız gerekiyor..

Bugün Doğu da : en uzun nokta Güneş Evleri idi.. Şimdi onunda ilerisine Dulkadiroğlu Belediyemiz 1400 konutluk uydu kent yapıyor..

Buradan Kavlaklı’ya sefer mi koyacağız ? tam 36 km. mesafe ..

Necip Fazıl Şehir Hastanesi: Kavlaklı arası

Dulkadiroğlu Uydu Kent Projesi Kavlaklı arası

Türkoğlu Merkez ve mahalleler arasını iyi hesap yapmak gerekiyor..

Türkoğlu, Kılılı, da artık Kahramanmaraş’ın merkez mahallesi oldu bana göre fiziken 3. Metropol ilçesi olmuştur.. yeni mahallemiz iç içe girdik. Dulkadiroğlu, Onikişubat neyse Türkoğlu da o oldu.. bunu görmemiz gerekir..

Toplu taşımada buralardan gelen otobüsleri de göz önüne alarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi otobüs merkezi kurulmalıdır.

Vatandaş kendi aracını kullanmaması için: otobüse bindiği zaman en kısa sürede merkeze oradan da gideceği yere ikinci otobüsle ek ücret ödemeden, arındırılmış bölgede inerek diğerine binmelidir.. çözüm bu!..

Kahramanmaraş Doğudan- Batıya – Kuzeydan –Güneye Türkoğlu’na kadar çok genişledi bunu görmemiz gerekiyor.. Bir otobüs merkezinin maliyeti bana göre bir çay parasıdır..

Bizden söylemesi

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co