Oruç ve Vicdan

Oruç ve Vicdan

ORUÇ  VE VİCDAN

18 Haziran 2015 Perşembe  günü Oruç ayının birinci günü. Ramazan ayının atmosferine giriyoruz.İnsanlığın açlıkla imtihanı. Allah kullarına büyük bir mükafat  sunuyor.  Emredilen bütün ibadetler biz kullar için. Bizim faydamıza. Bizim menfaatimize.

Elbette  Oruç ibadeti sadece karınların aç kalmasına yönelik bir ibadet değildir. Bunun arkasında gönüllerin zenginleşmesi var.Kalplerin zenginleşmesi var. Duyguların ayağa kalkması var. Gözlerin dinlenmesi ve sakınması var. Açları doyurmak var.

Siz Allah’ı tanımak istiyorsanız açları doyurun.

“Oruç tutun sıhhat bulun”  diyor  Peygamberimiz.

Oruç’un insan sıhhati ile doğrudan ilişkisi olduğu tıbben de ispat edilmiştir.

Tirmizi “Oruç hikmet hazinelerin anahtarıdır.” Diyor. Bayezıd-ı Bestami Hazretleri de ” Ne zaman aç kaldımsa hikmetten açılmış bir kapı buldum ” diyor.

Oruç insanlık aleminin yakalayabileceği en faziletli bir ibadettir. Her şeyden önce ilahi bir emir olması bir Müslüman için önemlidir. Keza Oruç hem ibadet ,hem de insan sıhhati açısından kıymetlidir.

Oruç,sosyal hayatı destekler . Sosyal hayatın dengelerini sağlar.  İnsanların ve oruç tutanın mutluluğunu  artırır.

Bu gün dünyada açlık tehlikesi karşısında çaresiz kalan milyonlarca insan var. İnsanlar açlıkla mücadele ediyor. Böyle bir durumda  ne kadar zengin  olsanız da ,eğer insansanız mutlu olamazsınız.

ABD ‘nin yıllık askeri bütçesi  355 milyar dolar. Her gün askeri harcaması  973  milyon dolar oluyor.

Bunun yanında BM ‘in  Gıda ve Tarım  Örgütü dünya çapında  açlık ve yoksullukla mücadele kapsamında geliştirdiği  sulama projeleri  için toplam para  500 milyon dolar.  Dünyanın geldiği durum bu.

Vahşi ABD ve Avrupa bunların hesabını yapmıyor. Çünkü onlar Yahudi felsefesi içinde iyi adam öldürürler. Ölenleri  seyrederler.  Vicdanları yok olmuş.  İşte Müslümanların böyle bir avantajları var. Vicdan ve oruç. Oruç tutan insanın vicdanı  yumuşak olur. Merhameti artar.  Aç olmanın  önemini  anlar.Çocuklara karşı şefkat duyguları yükselir. Ana sever. Babayı sever. Kardeşi sever. Komşuyu düşünür. Fakiri düşünür. Hastayı,yolda kalmışı,fakiri,özürlü insanı düşünür.

Müslümanlık insanlık alemi için en şerefli bir dindir.  İslamiyet   içinde emredilen ibadetlerden  en etkilisi de bana göre oruçtur. Bir çok sırların oruç’un içinde saklandığını tahmin ediyorum.

Allah, gönderdiği dini ve Peygamberleri insanların huzur ve mutluluğu için göndermiştir.

Oruç ve vicdan birbiri ile doğrudan bağlantılıdır. Oruç tutan vicdanlı ve merhametli olur

Ramazan ayının ,tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesi dileğiyle.Selam olsun.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co