Oruç ve Tarih !

Oruç ve Tarih !

Oruç ve Tarih !

Sabah dinler tarihi, kavimler, medeniyetler tarihini karıştırdım.. Hz. Adem aleyselamdan bugüne kadar her millette ve her tarihte oruç var.. ama son 20 yıldan beri oruç tutma oranı gittikçe azalmakta ve beraberinde hastalıklar artmaktadır.

Oruç sağlık demek, oruç insanın dinlenmesi demektir..

Hıristiyanlıkta da oruç farz

Hıristiyanlıkta oruç Kilise’nin üçüncü emridir. Kuran’ın bildirdiğine göre oruç Hıristiyanlara da farz kılınmıştır.

Bu orucu Katolik’ler tutar, Protestanlar tutmaz. Hıristiyanlık, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri ile arefe günlerinde oruç tutmayı teşvik eder. Hıristiyan inancına göre, Hz. İsa, çarşamba günü ele verilmiş, cuma günü çarmıha gerilmiş ve cumartesi günü de gömülmüştür.

Hıristiyanlıkta Hz. İsa’nın öldükten sonra dirildiği ve göğe çıkarıldığına inanılan Paskalya’da oruç tutulması önemlidir. Paskalya öncesinde iki gün oruç tutmak dindar Hıristiyanlar arasında yaygın bir uygulamadır.

Tevrat’ta bazı günlerde oruç tutulması emredilmektedir. Yahudilikte oruç nefsi terbiye etme ve bazen de acı çekme aracı sayılırken, bazen de Allah’a yaklaşma aracı olarak kabul edilmektedir.

Tevrat’a göre, Hz. Musa Tur Dağı’nda 40 gün 40 gece kalmış ve bu süreyi oruç tutarak geçirmiştir.

Arabistan’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Yahudiler oruç tuttuklarında yatsıdan sonra da bir şey yemezlerdi. Hatta bazı Müslümanlar da oruçla ilgili ayetler tamamlanmadan önce aynı Yahudiler gibi hareket ederdi.

Babil döneminde matem ve üzüntü sembolü olarak oruç tutulurdu. Yahudiler, Allah’ın kendilerine felaketler verdiğine inandıkları dönemlerde sürekli oruç tutardı.

Nirvana’nın yolu oruçtan geçer: İnsanlık tarihinde dinlerin neredeyse tümünde oruç tutmak yer alır. Semavi dinlerin dışındaki dinlerde de orucunu önemli bir yeri vardır. Örneğin Budizm’in kurucusu Buda, ‘kurtuluşa’ yani Nirvana’ya ulaşmanın yolunun arzulardan vazgeçmekten geçtiğini vurgular. Bunun pratik yolu da oruç tutmaktır. İşte bazı dinlerde orucun yeri:

Hinduizm’de oruç: Hint dinlerinden Hinduism’de oruç nefsi terbiye için yılın belirli aylarında ve günlerinde oruç tutulur. Nefis terbiyesi çok önemli..

İbadet amacıyla duaların okunduğu günlerde oruç tutulması gerekir. Hinduizm’de oruç genellikle belirli bazı besinleri yememe, yani bir çeşit perhiz şeklindedir.

Taoizm’de oruç: Doğu kültürlerinin dinlerinden Taoizm’de oruç, daha geniş bir anlamda ele alınmıştır. Burada oruç, sağlığı koruma ve böylece yaşlanmayı geciktirme özelliğiyle ön plana çıkar. Çinliler ayrıca, büyük bayram günleri ile kötülüklerin arttığı dönemlerde de, kendilerini korumak için oruç tutarlar.

Brahmanizm’de oruç: Güney Asya Hint dinlerinden Brahmanizm’de her ayın 12 ve 13’üncü günlerinde oruç tutmak gelenektir.

Jainizm’de oruç: Hint dinlerinden Jainizm’de orucun kuralları daha serttir. Jainistler kesintisiz olarak 40 gün oruç tutarlar. Bu dinin kurucusu Mahavira’nın (M.Ö 599-527)) kendisine işkence yaparak dinde yüksek dereceye ulaşmaya çalıştığı, et ve yumurta yemediği ve hatta ölünceye kadar da oruç tuttuğu söylenmektedir.

Budizm’de oruç: Güneydoğu Asya dinlerinden Budizm oruca en fazla önem veren dinlerdendir. Budizm’in kurucusu Buda’ya göre, ne dünyaya bağlanmak ne de dünyadan vezgeçmez gerekir. Bu amaca ulaşmak için koyduğu kuralların birincisi ise, her iki ayda bir oruç tutmak ve bu süre içinde de toplum içinde tüm günahlarını itiraf etmektir.

Eski Mısır’da ise oruç genellikle dini bayramlarda tutulur.

Avrupa yerel dinleri: Keltler’in oruç tuttuğu, eski Roma ve Yunanlıların da orucu felaketlerden kurtulmak için bir yol olarak kabul ettiği bilinir.

2015 Türkiye si ve İslam alemine bakıyorum: Farz olan 11 ayın sultanı Ramazan ayında tutulması gereken oruçları maalesef ki toplumun büyük bir bölümü tutmamaya başladı.

Hastalıkların ilacı : Oruç’tur, oruç bir ay süre ile midemizi ve çalışan tüm orgarnlarımızı bakıma almaktadır. İnsan dini inancı olmasa bile sağlığı için oruç tutar !..

İslam dinin farz kıldığı oruç’u tutmamak için insanlar çeşitli bahaneler uyduruyorlar, oysa imanı sağlam olan kişiler ise : tarlada güneşin altında bu yaz sıcağında çalışarak oruç tutuyor.. biz ise klimalı serin yerlerde oruç tutamıyoruz..

Allah bize bu oruç farz kılmış, bununla beraber tüm doktorlarımız diyor ki Oruç saymakla bitmeyen sağlığımız için faydası var bunu görmemiz gerekiyor..

İnsanlık var olduğu günden bugüne kadar var olan oruç, bizim için hem farz bir ibadet hemde sağlık sigortamızdır..

Son cümle : Camilerde çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim okumayı öğretme başladı. Zeki çocuklarımız Ramazan Bayramına Kur’an-ı kerim okuyarak gire bilir. Yavrularımızı camilere, kur’an kurslarına bekliyorum..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co