Ortadoğu’da hedef yanıltması

Ortadoğu’da hedef yanıltması

Medeniyetlerin beşiği olan Ortadoğu’ da gün geçmiyor ki yeni hesaplar ortaya konmasın.

Ortadoğu’da istikrar bir türlü gelmiyor bununda baş aktörü ABD ve İsrail lobisidir. Son olarak Irak’ta Barzani’nin bir Kürt devleti kurma hayali hüsran olunca hedef Suudi Arabistan oldu. Barzani Türkiye ve İran’ın tepkisi karşısında ve ABD ve Rusya’ dan da beklediği desteği alamayınca kendi sonunu da belirlemiş oldu. Veliaht Muhammet Selman’ın “ılımlı İslam” açıklaması ABD’nin yeni oyununun ilk sinyalini vermişti.

Suudi Arabistan’da saraya yapılan darbeler görünürde ABD perde arkasında ise İsrail’in hedef ve gayesine hizmet etmektir. Katar’da yapılan ambargo dolayısı ile Türkiye’ye karşı yapılmak istenen bir oyunun basamaklarından biriydi… Türkiye bu oyuna gelmedi. Erdoğan bu oyunu bozdu.

ABD Türkiye’nin beklentilerine hiçbir zaman fiili olumlu yaklaşmamıştır. Söz ile ancak oyalamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyaretlerinde Türkiye’nin iki önemli beklentisi tekrar iletildi.  FETÖ elebaşının ve ABD’ye kaçan diğer üyelerinin Türkiye’ye iadesi bu konuda yeterli delil yok diyerek oyalıyor. İkinci talebimiz bir başka terör örgütü PYD/ YPG’ye silah ve askeri yardımlarının kesilmesi ABD çeşitli bahanelerle bu iki isteğe de olumlu vermiyor, vermeyecekte çünkü ABD İsrail menfaatlerini korumakla görevli…

FETÖ ile ilgili ne tırlar dolusu belge nede ABD askerlerinin PYD/YPG ile yan yana fotoğrafları, tırlar dolusu terör örgütüne gönderilen silahlar inkâr edemeyecekleri belgelerle ispat edilse de ABD bunu kabul etmemekte direniyor… Farklı bir yaklaşım göstereceği de mümkün gözükmüyor.

PYD/YPG ABD için kullanılacak en kolay bir terör örgütüdür. Suriye Irak politikalarında kullandığı gibi bir başka bölgede de kullanabilir. ABD’ni bu eli kanlı terör örgütünü Ortadoğu’da kullanmasının tek gayesi Türkiye’yi zayıf düşürmek ve boyun eğdirmektir. Kürt vatandaşlarımızın savunuculuğunu yaptığını iddia eden Türkiye’de PKK Suriye kanadında ise PYD/YPG ABD’nin kuklasıdır. Kürt vatandaşlarımız bu oyunu görmesi, PKK’nın vaatlerine kapılmayarak devletin çatısı altında dik duruş göstermelidir.

Gelelim Suudi Arabistan’daki; gelişmelere Veliaht Bin Salman ateşle oynuyor ve birilerinin dümeninde gidiyor. Veliaht Salman’ın bu hamlelerini kendi iradesi ile mi yaptı? Sualine verilecek cevap kesinlikle hayır olur. ABD İsrail’in emellerine hizmet ediyor. Saray darbesi bunun en açık göstergesidir. Bölme hesabı yapılmaktadır. ABD Suriye, Irak, Mısır ve Arabistan’ı parçalara ayırmak hesabındadır.

ABD’nin en büyük hesabı ise Türkiye’dir. Bir başka amacı İsrail’ in Ortadoğu güvenliğini sağlamak, zengin petrol yataklarının da vesayet kurmaktır. Bu hedeflerinden vazgeçmeyecektir. ABD’ nin ekonomisi çökmüş durumdadır. Hesapları nasıl olur bunu zaman gösterecektir.

ABD’de Pentagon ayrı telde Trump ayrı yani bir tarafta ulusalcılar, diğer tarafta küresel sermaye bunu da bekleyip göreceğiz…

Muhabbetlerimle…

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co