ORTADOĞU VE İNSANLIK

ORTADOĞU VE İNSANLIK

 

Bugünlerde gözler Ortadoğu’da, aslında insanlık tarihine baktığımızda bu bölge hep merkez olmuştur. Bukonuya neden girdim? Biri okuyucum şöyle bir soru yönetmiş bana: “ Semavi dinlerin merkezi neden Ortadoğu, hep merak etmişimdir, bu konuda bir yazı kaleme alabilirmisiniz? Eyvallah! Böyle okuyucularımı seviyorum, çünkü bize yazacak konu sunuyorlar.

Dinler tarihi araştırılması gereken geniş bir alan. Öncelikle ifade edelim ki, insanlığın başlangıcı Ortadoğudur, çünkü ilk insan Adem(as)ve Havva annemiz bu bölgede buluşmuş. Cennetten çıkarıldıktan sonra, Arafat Dağında tekrar buluşmuşlar, buradan çoğalmış, buradan yayılmışlardır yeryüzüne. Devletler kurulmuş, topluluklar oluşmuş, aile oluşmuş. dil oluşmuş ve insanlar birbirleriyle sohbet etmeye başlamıştır. Biliyoruz ki, Kudüs , Mekke ve Medine yüryüzünde dinlerin merkezi olmuş. Sonrasında semavi dinler, peygamberler aracılığı ile bu bölgeden yayılmış. 

Daha sonraki yıllarda;  “İnsanlar Avrupa’nın, Asya’nın ve Afrika’nın bir sürü yerine yayılmışlardır…. Ortadoğu coğrafı açıdan, bitki örtüsü, iklim v.s adeta insanlık için hazırlanmış bir bölgedir. Ortadoğu’da,  tarıma geçilmesiyle bir devir kapanarak insanlığın en büyük atlaması gerçekleşerek, yerleşik hayata geçilir.  Artık insanlar göç etmek yerine tarlalarının başında bekliyordur. Yerleşik yaşam ile birlikte, mülkiyet kavramını başlar ve insanlar arasında miras kavramı ortaya çıkar.

 Eskiden günler süren avdan sonra ancak karnını doyuran kavimler, artık tarlalardan aldıkları bol ürünlerle ihtiyaç fazlasını elde etmişlerdir.

 

TİCARET BAŞLAR

İhtiyaç fazlası ürünlerin, diğer kavimlerle değiştirilmesiyle ticaret başlar ve kavimler arası izolasyon ortadan kalkar. Artık tarlası verimli olanlar, mallarını öz çocuklarına aktarmak istiyordur.

Mısır Medeniyetini hatırlayın, Peygamberler Tarihini okuyun, bu gerçekleri görürsünüz. Hz. İbrahim Hacer annemizle Mekke’ye gelir. Şimdiki Safa ve Merve arasındaki Zemzem Kuyusunun çevresinde bazı kabileler birleşir.

Hz. Yusuf(as) ve Firavun arasındaki geçen hadiseleri  iyi bilirsiniz,  anlatmaya gerek yok. Yini İsrailoğullarına gönderilen Musa(as) hayatını, Keza Şanlıurfa ve civarında Hz. İbrahim ile Nemrut arasında geçen mücadele de bu bağlamda düşünüldüğündü, insanlığın neden Ortadoğu’da olduğunu anlarsınız. Dinler insanlar için olduğu için, doğal olarak bütün semavi dinlerin merkezi Ortadoğu olmuştur.

Ardından Hz İsa(as) Kudüs ve çevresinde Hıristiyanlığı yayması, sonrası Efendimizin(sa) Arabistan ve çevresinde İslam dinini tebliğ etmesi, işte tüm bunlar Ortadoğuyu insanlığın merkezi haline getirmiştir.

Sonrası Haçlı Savaşları….

 

İNSANLIK BURADA DİRİLİP, BURADA YOK OLACAK

Evet, insanlık Ortadoğu’daı(doğdu) tüm dünyaya yayıldı. Bundan sonra burada büyüdü ve buradan yok olacaktır.

 Şimde gelelim günümüze. Bütün insanlığın gözü yine Ortadoğu’da. Kudüsün işgali, Siyonizm fitnesi ile ateşlendi.

İsrail kendi uydurduğu ‘Büyük İsrail’i burada kuracağını iddia ediyor. Ortadoğu’daki 4 büyük ülkeyi bölecekler, küçük devletcikler kuracaklar, sonra da sözde büyük israili kurma hayalıni hayata geçerecekler.

Öyle diyorlar(Evanjelist Yahudi ve Hıristiyonlar, daha doğrusu böyle inanıyorlar), Mescid-i Aksa’yı yıkacağız,yerine Süleyman Mescidini inşa edeceğiz, ardından Hz. İsa gelecek, tabi Mehdi(as) bekleniyor.

Evet Mehdi(as) gelecek, gelecek ama kendiler gibi zalim ve zulüm edenlerle mücadele etmek için gelecek. Bu olayda Ortadoğu’da gerçekleşecek.

Kudüs bunun için önemli.

Ve son insanlık ise Medine’de yok olacak….

Görüldüğü gibi, Ortadoğu petrolüyle, tarihiyle, sosyal hadiseleri ile çok önemli bir bölge.Bunun için olsa gerek. Ortadoğu insanlığın merkezi.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co