Örnek Kent Yönetimi

Örnek Kent Yönetimi

Kahramanmaraş artık büyük şehir ve kent yönetimi profesyonel olmalı, yöneticilerimiz büyük düşünmelidirler. Vatandaşlarımız böyle diyor!
Tabi kent yönetimimiz artık eskisi gibi olmayacak, bütçesi artan büyük şehir belediyeleri, daha büyük projelere imza atacaklar.
Bu hatırlatmalardan sonra şehrimizin iki önemli konusuna dikkat çekmek istiyorum, birincisi turizm, ikincisi ise sosyal tesislerin sayısını artırmak birde mezarlık meselesi olacak.
Yıllar yılı, çevre illerden başlayarak, Türkiye’mizin en büyük illerini gezdim, o illerin turizm değerlerini fotoğrafladım ve tanıtımları için yazı dizeleri hazırladım. Aynı çalışmayı önce Maraş’ta başlattım, güzel şehrimin tarihi ve turistlik mekânlarını yerel gazete ve dergilerle uzun uzun yayımladım…
Kahramanmaraş’ımızın turizm pastasından alamadığı payı alması adına neler yapılması gerektiğini yazarken, o yazılardan birinde baraj kenarlarının mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini vurgulayıp, buralara su sporları tesisleri yapılmasını, baraj kenarlarına sosyal tesisler yapılmasını kaleme almıştım.
YENİ MEZARLIK YERİ
Geçtiğimiz hafta sonunda Eğitimci İbrahim Gülsu, Gazeteci Bekir Doğan ile Ceyhan Nehri üzerindeki tarihi taş köprüye gitmiştik. Orada kesilen çamları gördüm. Arkadaşlar, buranın mezarlık yeri olmasının yanlış olduğunu söylediler, bende aynı şekilde düşünüyorum. Evet, mezarlık konusunda şunu söylemek istiyorum. Bu bölgeye mezarlık yaptığımız anda, barajın her iki yanında yaşayan insanlar ürperecek kaçacaktır. Şunu da ifade edeyim, yeni mezarlık yerinden vazgeçilmiş, eğer böyle ise doğru karar alınmış…
Bu kentin turizm kenti olması için iki önemli unsuru var, birisi Ahir Dağı üzerine yapılacak sosyal tesisler, ikincisi baraj kenarlarının değerlendirilmesi diye düşünüyorum. Ahir Dağına bir turistlik tesis düşünüldüğünü yerel basından takip ettim, bu bölgeye teleferik yapacaksak, yani proje hayata geçirilecekse turistleri çekecek tesisler iyi düşünülmeli. Birde, Karagölün kurumaması için neler yapılması gerektiği? Sorusunun cevabı net ortaya konulmalı. Çünkü gölün suları Mayıs ayında çekiliyor…Gerek kayak merkezi ve gerekse göl çevre düzenlemesi bu nedenle iyi planlanmalı.
ÇÖZÜM ORTAK AKILLA
Bu konuda sivil toplum örgütlerinin düşüncesi alınmalı, fikirlerinin ortaya konulması gerekiyor. Ayrıca, yerel gazete yazarlarının da bu konuda yol gösterici olabileceğine inanıyorum.
Sonuç olarak; İnsanlarımız şehrin yönetimine fikirleri ile destek vermeli. Seçilenler kim olursa olsun her şey kentim için sloganı ile hareket edilmeli.
Sorumluluğu olanlar, kolektif aklı devreye sokmalı, en iyi ben bilirim yerine, danışarak, istişare ederek, bizim fikrimiz daha üstün düşüncesi ile kenti yönetmelidirler, model kent yönetimi oluşturmalı, eski birikimi olanların tecrübesinden yararlanılmalı. Sivil toplum örgütleri ise yönetimi katkıda bulunmalı.
Biz bu gün sadece turizm ve mezar yeri seçimi konularına kısaca değindik, bu şehrin ulaşım, eğitim, kültürel v.b sorunları için, İnşallah el ele verip başarılı olunur.
ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİME KATKIDA BULUNMALI
Üniversiteler akademik eğitim veren kurumlardır. Kentin aklı durumunda olmak durumundadırlar. Üniversitedeki akademisyenler, Eğitimden, kültüre, spordan, sanayiye varana kadar kentimiz insanının önünü açmak durumundadır.
Kahramanmaraşlı kayıp yıllarını ancak, el ele vererek giderebilir.
Beklenti yüksek, hedefte yüksek tutulmalı. Öyleyse gelin, ferdiyetçi yönetimden vazgeçip, kolektif yönetim modelini devreye girdirelim.
Ne dersiniz!
Kalın sağlıcakla…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co