ÖRNEK İSİMLER YAŞATILMALI

ÖRNEK İSİMLER YAŞATILMALI

Uzun yıllar Güreş Eğitim Merkezi Müdürlüğü yapan Ramazan Ayman kardeşimizin ani vefatı  sevenlerini üzdü ve dostları bu kardeşimizin isminin unutulmaması için, güreş eğitim merkezinde isminin yaşatılması  gerektiğini söylediler.

Geçtiğimiz ayda Rahmeti Rahmana kavuşan Kahramanmaraş Müftümüz  Muhammed Gevher’in ismi hatırlarsınız yapımına öncülük ettiği Kur’an Kursuna verilmişti,  çokta yerinde oldu. Ramazan Ayman hocamın isminin de Güreş Eğitim Merkezine verilmesi yerinde olur diye düşünüyor ve buradan yetkililere bu konuda çağrıda bulunuyorum.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Cuma günü kendisi ile yaptığm söyleşi de, ilimize Güreş Müzesi yapmayı düşündüğünü söylemişti, inşallah bu projesi de hayata geçer.

Evet, bu kentte bu ülkeye hizmet eden insanların isminin bir şekilde yaşatılması gerekiyor. Yapılıyorda, Gazeteci Osman Sayın’ın adı bir spor salonunda yaşatılırken, bir çok büyüğümüzün isimleri de okullara, caddelere, tesislere verilerek unutturulmuyor.

SOSYAL SORUNLAR TAŞIYOR

Neyse biz bu günkü konumuza gelelim,dostluk dedik, hizmet dedik, isimler yaşatılsın dedik, bunlar zaten bizim kültürümüzde var olan şeyler.

Ancak son zamanlarda kültürümüzde yeri olmayan, duyduğumuzda içimize bir korku yayan hadiseler oluyor ülkemizde, mesele iki üniversite bitirmiş bir yavrumuzun on yıldır madde bağımlısı olduğu ve polise yalvararak, “ Ne olur, beni bu beladan kurtarın!” diye yalvarması karşısında irkilip, birşeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda geçmişte kent konseyinde güzel projeler hazırlamıştık. Adana ve Gaziantep illerine geziler yapıp, gençlerin bu beladan nasıl kurtarılabileği ile ilgili yetkililerden  bilgiler almıştık. Aklımda kalan bir cümleyi hemen yazayım; doktor bey demişti ki; “ Gençlerin bu beladan uzak tutulması için anne ve babalara önemli görevler düşüyor. Yavrularınızla ilgilenin!” Sonra uyuşturucu müptelası olduklarında kurtulmaları çok zor!

Bir başka konu, cinayetler, çetecilik, gençlerin evlilik dışı yaşam isteği, çocuklara yapılan baskı ve şiddet v.b

Şu cinsel taciz ve gençlerin evlilik dışı ilişkileri üzerinde biraz yoğunlaşmak gerek. Neden gençler evlenmek istemiyor. Çünkü evliliğin sorumluluğu var. Çünkü gençlere yeterince maneviyat yüklenmiyor. Çünkü çevrelerinde model evlilikler yok, bakıyorlar çevrelerine neredeyse bütün çiftler çatışıyor. Evlerde yangın var ve gençler bu nedenle evlilik yapmak istemiyorlar.

Dolayısı ile çocuklarımıza sorumluluk vermek gerek, evlerde onların yanında çatışmamak gerek, model evliliklerin sayısı artmalı, yani evler huzur yuvalarına dönüşmeli. Bunun içinde evlilere sabır düşüyor.

Diğer yandan cinsel taciz, şiddet bu ve benzeri  haberleri yazmak bile sorumluluk gerektiriyor. Hani duyulmasını istemediğiniz bir gerçeğin yayınını yasaklamak, onun yayın yoluyla duyulmasından çok daha sakıncalıdır düşüncesi ile atalar; ‘Şüyuu vukuundan beter’ derler.  Bu konuda da çocuklarımız eğitilmeli, bunu yapanların hasta olduğu bilinmeli ve kişi tedavi olmalı..

BİZİ HALİMİZE BIRAKMIYORLAR

Türkiyenin düşmanı olan derin güçler bu konularda üzerimizde oyun oynuyorlar, başta televizyon programları ile bunu başarıyorlar. Şu evlilik programlarından bahsediyorum. Aile müessesesini kökünden sarsıyorlar. Yok böyle bir evlilik kardeşim. Zaten bu kanaldan yapılan evlilikler yürümez, yürümediği gibi, köydeki kentteki gençlerinde kültürel yapılarını sarsıyorlar.

Yani devlet hangi birine el atsın, dolayısı ile bu tip sosyal sorunların çözümünde sivil toplum örgütleri ve basına önemli görevler düşüyor.

İşte biz birkaç kelam yazdık, etkimiz ne olur bilemiyoruz. Ama samimiyetle yazıyoruz ve dua ediyoruz. Rabbim bu milletin sahibi sensin, ümmet zor durumda, bizlerin yar ve yardımcısı ol” Amin!

Kalın sağlıcakla





Bu yazı için bir yorum yazın

“ÖRNEK İSİMLER YAŞATILMALI” için bir cevap

  1. Betül Ayman dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey, bu güzel yazınızı geç okumanın üzüntüsü içerisindeyim. Aynı zamanda böyle güzel bir çağrıda bulunmanızdan dolayı da çok mumnunum. Her zaman hayatını paylaştığı kişilere, mekanlara, sisteme olumlu iz bırakanların anılması hatta dediğiniz gibi isminin yaşatılması gerektiğini düşünürüm. Samimiyetle söylüyorum ki bahsettiğiniz kişi, Güreş Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan AYMAN, işini büyük titizlikle yapan, günceli takip etmek ve uygulamak uğruna her türlü fedakarlığa açık biri olmakla beraber bilhassa spor adına birçok çeşitli proje hayalleri olan birisiydi. Düzgün kişiliği, samimiyeti ve prensip sahibi olmasının yanı sıra bu denli üzerine titrediği işi konusunda ona gelen böylesi güzel övgülerle, takdirlerle kızı olarak öyle gurur duyuyorum ki.. Çok doğru yerlere değindiğiniz bu güzel yazınızın başında bahsettiğiniz konular duygularımın tercümanıdır. Size çok teşekkür ediyorum. İyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co