Örnek insan Şahin Balcı

Örnek insan Şahin Balcı

Örnek insan Şahin Balcı

Çabasan A.Ş. yönetim kurulu başkanı Şahin Balcı’yı ne zamandan beri tanıdığımı söyleyemem, çünkü :  yaşımız ortaya çıkacaktır ”oysa o 17 yaşında bir delikanlı ben 15 yaşındayım..” , Allah her ikimizi de nazardan korusun !.. uzun ömür versin amin..amin..

Misafir rızkı ile gelir

Misafir, güzel insanlarla misafirlik elbette güzeldir..

Şahin Balcı ile sohbet ediyoruz: 10 yaşındaydım, babam vefat etti, o günden bugüne misafir olmadan sofraya oturmam, iki gün aç durduğum oldu ama hep yemekleri misafirlerimle yedimi..” diyor Şahin bey..

Akıllı insan Şahin Balcı  !..

Misafire ikram Allah için olmalı, Misafire ikram güzel olmalı, güzelce ağırlamak gerekir. Misafire yedirilecek şeylerden korkmamalı, misafire ikram etmeyi ganimet bilmelidir! Atalarımız, (Misafir on kısmetle gelir, birini yer, dokuzunu bırakır) demişlerdir. Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:  Misafir rızkı ile gelir. [Şir’a]

Misafir girmeyen eve, melek girmez. [Şir’a]

Sofra misafirin önünde bulunduğu müddetçe, melekler ev sahibi için istifa gar ederler. [Taberani]

Hadisi Şerif: Kişi, dostlarla yediği yemekten hesaba çekilmez. [İ.Gazali]

İnce hesap burada: kişi yediği yemekten hesaba çekilmek istemiyorsa, öncelikle yemeklerinde sofrada misafir bulunacak..

Tabi : yediğin yemekten mesul olmak istemiyorsan, Şahin Balcı’ya misafirliğe geleceksin dilediğin kadar ye !..

Güzel söz: Evde bulunan şeyleri bolca ikram etmeli, misafire verilen çok yemeği israf saymamalıdır. Allah için olan şey, çok olsa da israf olmaz. Allah için olmayan şey, az olsa da israftır.

Şahin ağabeye şaka yaptım: “ ağabey, Sanayiciler gazetecileri misafir çağır yesinler, hepsi rahmetli olsun diye bir talimat mı aldınız ?” sorumuza.. yanıma oturdu.. uzun uzun misafirin önemini anlattı..

Misafire (ye) diye üçten fazla teklif etmemeli. Hele (Allah aşkına ye) diye zorlamamalı. Böyle zorlamalar misafiri gücendirebilir. Misafiri gücendiren Allahü teâlâyı gücendirir.

Hikmet ehlinden birini yemeğe davet ederler. O da, (Şu üç şartla kabul ederim der:

1- Yediğimi zehir etmezseniz,

2- Sizin çok sevdiğiniz ama benim rahatsız olacağım birini yanıma oturtmazsanız,

3- Kendimi zindanda yani mahkum gibi hissettirmezseniz. Gelirim der..

Yemek dostlarla olunca: çok hoş oldu..

Mesele yemek değildi.. Mesele olan Türkiye de bir örneği olmayan 38 dönüme kurulan örnek bahçe idi.. örnek bahçeyi gördük.. yalınız Çilek toplamak çok zormuş sakın Pazar da bu çilek niye bu kadar pahalı demeyin..!

Şahin bey: “ Burasını kar amaçlı yapmadım.. bu şehirde yaşıyoruz, para kazanıyoruz, sosyal sorumluğumuz var, bu bağlamda bu bahçeyi yaptım, hocalardan bilgi satın alarak bu bahçeyi kurdum, ben çiftçi değilim, ömrümde bir defa bile bahçeye girmedim..

Göksun ve Kahramanmaraş çevresinde bahçe kuracak olan vatandaşımız örnek bahçeye gelerek bilgi alıyorlar, üstelik de bedava..

Bahçe kurmak isteyen herkese teknik destek veren Şahin Balcı: “ Bir bahçede bir dönüm kirazdan 3 ton değil 9 ton kiraz istiyorum, bir dönüm elma bahçesinden 3-4 ton değil 9 ton elma istiyorum..

Bu ürünler: kaliteli olmalı, çiftçiye para kazandırsın.. biz bunun için bu örnek bahçeyi kurdum, önümüzdeki 20 yıl içinde Kahramanmaraşlı iş adamlarını tarıma ve bahçe bitkilerine yönetceğim..,” diye konuştu..

Şahin beyin ne söylediği önemli değil de bizim ne gördüğümüz önemli:

Kiraz bahçesi: içinde çilek, etrafında böğörtlen.. Nisan ayından Ekim ayına kadar sürekli çiçek olduğu için arıcılık için hazır bahçe !

Yani bir bahçeden 4 örün alıyor..

Damlama sulaması,planlı yapılanma, kaliteli ürün, bunun sonucunda ise : Kahramanmaraşlı saanyici ve iş adamları için örnek bir tesis!..

Şahin Balcı kardeşimize yeni tesisler kurmasını ve yoluna devam etmesini arzu ediyoruz.. yılda bir az geldi, bir sezon başında bir sezon sonunda bu toplantının devamını diliyoruz.

Kahramanmaraş Kayseri yolu üzerinde ki : tünellerden geçerek gittik..

Ramazan ayı öncesinde güzel bir gün oldu ! teşekkür ediyoruz..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co