Organ Bağışı bilinci için fotoğraf sergisi düzenleniyor

Organ Bağışı bilinci için fotoğraf sergisi düzenleniyor

Organ Bağışı Haftası nedeniyle farkındalık oluşturmak adına Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastalıkları Derneği (KABÖDER), 3-5 Kasım tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Kültür Park’ta fotoğraf sergisi düzenleniyor. Sergi hakkında basın açıklaması yapan KABÖDER Başkanı Hanifi Çöplü, toplumun sergiye bakış açısı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Birçok ülke de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da insanların organ bağışının bir can kurtardığının farkına varmadığını söyleyen Çöplü, şunları kaydetti: “Organ bağışı ya yeterince anlatılamıyor ya da insanlar kendi başlarına gelene kadar kulaklarını tıkıyor. İnsanlar bu yalan dünyanın ışıltısına o kadar kapılmış ki kapı komşusunun ne kadar acı çektiğini dahi bilmiyor. Hayata tutunmak isteyen binlerce insan var. Bizler toplum olarak duyarsız kalırsak eyer toplum olarak bazı değerlerimizi kaybetmiş olmaz mıyız? Hasta insanlara sadece geçmiş olsun demek yeterli mi?  Tabi ki hayır toplum olarak bu sorunu hep beraber aşmalıyız. İnsanların çoğu dini olarak haram olduğunu düşünüyor, oysaki peygamber efendimiz (SAV)bir insanı yaşatan bir insanlığı yaşatır buyurmuştur” şeklinde konuştu.

kaboder-8

Organ bağışı 3-9 Kasıma sığdırılmaması gerektiğini söyleyen Çöplü, yıl boyunca toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çöplü, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu konuda da devletimizin kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına çok iş düşüyor. Tabi halkımız çoğunlukla okuma özürlü olduğu için kulaktan dolma bilgilerden dolayı organ bağışına sıcak bakmıyor. Kardeşimizin böbreği iflas ettiğinde nasıl içimiz acıyorsa, bütün insanlar içinde acımalı hepimiz din kardeşi değil miyiz? Organ bağışı kapsamlı bir çalışmayla emin olun binlerce insanın yüzünü güldürecek, yeter ki bir can kurtarmanın tadına varalım yeter ki içimize insan sevgisini tohumlarını ekelim unutmayın ki insan ektiğini biçer. Son günlerde televizyon filmleri çekiliyor azda olsa iyi ama yeterli değil nihayetinde film insanlar sadece izliyor. Hiç hasta değilken bir diyaliz merkezini,  bir kalp hastanesini ziyaret ettiniz mi? Toplum olarak benlikten kurtulmalı biz olmayız. Hastalıkların ilerlemesi konusunda tabi ki stres büyük faktör o aşamada hastalarımıza bu zor anlarında etkinlikler düzenlemeliyiz. Yerde ki ağır taşı tek başımıza kaldıramayız ama hep beraber kaldıra biliriz. Gelin hep beraber organlarımızı bağışlayalım toplum olarak başka insanlarında acı çekmeden yaşamalarına yardımcı olalım” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co