onu tanımak

onu tanımak

O’NU TANIMAK

İnsan yaratılış itibarı ile ilahi emeğe mazhar olduğunu, özel yeteneklerle takviye edildiğini, en güzel kıvamda yaratıldığını, akıl, irade, vicdan gibi donatılarının bulunduğunu…

Sınırsız değil, sınırlı bir varlık olduğunu, zaaflara sahip olduğunu, acziyetlerini, kibir ve gurur gibi durumlar hâsıl olduğunda, üst bir kudrete muhtaç olduğunu herhalde biliyordur.

Zaten bu durumları kabul etmeyin insan, çoğu zaman kendini kaybeder. Kendini kaybedenlerde sorumluluklarını yerine getiremezler.

Bu durumda düşünmeyen insanlara,  bu durumu anlatmak tabi ki zordur! İnsanın sınırlı, yetersiz, aciz ve ölümlü bir varlık olduğunun yolu da sınırsız, sonsuz, mutlak, kendi kendine yeten, eşsiz, benzersiz tek varlığın Allah olduğunun hatırlatılması gerekiyor.

İşte bu günkü yazımda, geçtiğimiz günlerde yarım kalan Esma-i Hüsna konusuna daha derinden girip, insanın mahiyetini, kul olarak rolünü, ait olduğu topluma karşı görevlerini v.s detaylandırmak istiyorum.

Bunu neden yapıyorum? Birincisi her Müslüman taptığı Yaratan’ını tanımak zorunda; tanımadan yapılmış bir kulluk taklit olur. Oysa iman hakikatleri içinde yer alan kulluk taklidi değil, tahkiki olmalı…

Yani çevremizin baskısı ya da kulaktan duyduğumuz şekliyle değil, imanımızı asıl kaynaktan besleyerek, doğru kulluk yapmayı bilmeliyiz.

KALP VE AKIL İKNA EDİLMELİ

Burada hemen şunu da ifade edeyim. Çocuklarımızın Allah’a hakkında bize sordukları sorulara doğru cevaplar vermeliyiz ki, onların kalbi ve aklı ikna olsun.  İnsan düz baktığında, gördüğüne inanır. Çocuklarımıza da Allah’ı öyle anlatmalıyız ki, ibadetlerini tam yapsın, iyi bir mümin olsun, iyi bir evlat veya vatandaş olsun…

Çocuk bana soruyor. Öğretmenim bize Allah yarattı, peki Allah’a kim yarattı? Bu soruya siz ikna edici cevap bulamazsanız, çocuk iman etse de, tahkiki bir imandan söz edemezsiniz. (Bu sorununu cevabını Allah’ın esmalarını anlattıktan sonra yazacağım. Allah’ı(cc) tanımadan, O’nu bilmeden bu sorunun cevabını tam anlaşılamaz…)

ESMALARI ÖĞRENİRKEN

Esmaların öğrenilmesinde iki önemli hususu gözden kaçırmamak gerekiyor. İnsan Allah’ı mutlaka yakından tanımalı. İkincisi, insana kendisini tanıtmak, insanın sonlu, sınırlı, eşi ve benzeri olan bir mahlûk olduğunu bildirmek.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir makalede, şimdiki aklım olsaydı, önce Allah’ı(cc) tanır, ondan sonra ibadetlerime başlardım, demiştim. Bu konuda da Mustafa İslamoğlu’nun Düşün Yayıncılık’tan çıkan Kuran’a göre Esma-i Hüsna kitabını tavsiye etmiştim.

Kitabın birinci cilt ini okumaya devam ediyorum. İsterseniz, ilk 50 sayfadan geriye aldığım notlardan bazılarını paylaşayım.

“Esma-yı bilen haddini bilir, sonrasında kendini bilir!” Yunusun ifadesi ile ilim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir. Sen kendini bilmez isen bu nice okumaktır” diyor ya…

Esma-yı okuyan kişi kendine biçilen kulluk(ilahi) rolünü iyi oynar. Rolünü iyi oynayan kula ise ötelerin kapısı açılır.  Bu durumda insan olur, barıştan, kardeşlikten, iyilikten, ahlaktan, edepten söz etmeye başlar.

KÂBE İNSANIN VİCDANINDADIR

İnsanlarda vicdan vardır, Kabe, bu vicdanın içindedir. Siz buna kalp deyin, ruh deyin ne derseniz deyin, bildiğimiz bir şey var ki, Kalpler ancak O’nu zikir ettiği zaman mutlu oluyor.

Bunun için tarih boyunca insanlar bir Yaratan’a inanmışlar. Mısırda Ra-Amon, Yunan’da Zeus, Hindularda Krişna, Çin’de Lao, Roma’da Apollon, Türklerde, Tengri, Çalap olmuş…

Siz bakmayan ateistlere, insan fıtrat üzere doğar, ancak aldığı eğitimle fıtratta zirve yapar mümin olur, ya da başka dinlere yönelir. İnançsız insan olmaz, inançsız insanında bir inandığı vardır. Olsa olsa bunların kalpleri paslaşmış, mühürlenmiştir.

Bugün, Esmalarla ilgili genel bilgiler ve notlar aktardım. İnşallah yarından itibaren hocamızın yazdığı eserlerden yararlanarak, Rabbimizle ilgili daha geniş bilgiler vereceğim.

Sonuç ondan geldik, ona döneceğiz. Aslında dün onunlaydık, yarınla onunla birlikte olacağız. Ama şeytan ve arkadaşı nefsimiz bu durumu kabul etmeyip, ‘ben’ diyor.

Allah’ım  esirgeyen ve bağışlayansın,sen kalemimize güç ver, tesir ettir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co