Onikişubat Belediyesinden bir kültür hizmeti

Onikişubat Belediyesinden bir kültür hizmeti

 

ONİKİŞUBAT- Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçe belediyesi kültür hizmetlerini vermeye devam ediyor, Mustafa Önyurt’un yönetiminde Çırakların hayatını anlatan belgesel film yapıldı.

“Onikişubat Belediyesi Sanayi’de çeşitli meslekte çalışan gençlerin dünyasına giriyor.”

Kimi tamircide, kimi tornacıda veya başka mesleklerde çalışırlar. Bazıları da bir yandan okulunu okurken, aile bütçesine katkıda bulunurlar. Hepsinin de ayrı bir hayat hikâyesi var.

Bu konuya duyarlı olan Onikişubat Belediyesi, çalışan gençlerin dünyalarına girip, onlarla hayatı paylaşıyor.

Onların hayatlarından kesitler sunan bir kısa metrajlı film hazırladı; kısa film’in adı, “Ustalığa Uzanan Eller” Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan kısa filmin yönetmenliğini, Şair,Yazar Mustafa Önyurt yaptı.

Çalışan gençlerin dünyasını paylaşmak sadece bu kısa filmle sınırlı kalmayıp, bu konuya son derece duyarlı olan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek Bey, bu çalışan gençlerimize yönelik en kısa zamanda güzelliklerin sunulacağını, geleceğin ustalarıyla hayatı paylaşmanın önemini belirtti.

Yıllar geçse de günümüz dünyasında çalışan çocuklarımızın, bugünde hayat hikâyeleriyle karşılaşırız. Bazen bir kaportacıda veya tamirci dükkânlarında onları kendi gelecekleriyle ilgili hayaller kurarken görürüz. Elleri yüzleri yağ pas içinde olsa da gözlerindeki ışıltıda yeni dünyaları yakalarsınız.

Peki, Allahın bize sunduğu bu varlıklarımıza kucak açabiliyor muyuz? Onların dünyasında onlarla bir şeyleri paylaşabiliyor muyuz? Oysa kaynak yapan küçücük elleriyle onlar, dünyayı aydınlatıyorlar, bir boyacı çocuk boyadığı ayakkabıda dünyayı renklendiriyor.

Torna makinesinin sustuğu anda, yanık bir türkü içimize akmaya başlar ve yüreğimizden bir şeyleri alıp götürür uzaklara. Sohbetler sürdükçe makineleşen dünyadan uzaklaşıp insana, daha doğrusu bu gençlerin dünyasına girdiğimizi hissederiz.

Öyleyse kentin ağır yorgunluğu onların üzerine çökmeden, onlarla hayatı paylaşmaya ne dersiniz?

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co