Onikişubat Belediyesi örnek projeleri hayata geçirdi

Onikişubat Belediyesi örnek projeleri hayata geçirdi

Onikişubat Belediyesi örnek projeleri hayata geçirdi

   Kente Değer Katan Yatırımlar Onikişubat Belediyesi’nden

  Bugüne kadar Onikişubat’ta; dertlere derman olan sağlık projeleri, kent yaşamını canlandıran kültür ve sanat merkezleri, geleceğe ışık tutan bilgi merkezleri, sportif tesisler ve kente nefes aldıran çevre yatırımları gibi onlarca proje gerçekleştiren ve gerçekleştirmeye devam eden Onikişubat Belediyesi, model ve modern belediyecilikte büyük bir ivme atlıyor.

Bilgi Kültür Evleri (1)

Sosyal ve kültürel belediyecilikte örnek projeleri hayata geçiren Onikişubat Belediyesi, insan odaklı hizmet anlayışıyla yaptığı yatırımlarla Kahramanmaraş’ı daha yaşanabilir kent olma yolunda ilerlemesine katkı sunuyor. Belediyenin imza attığı projelere göz atarsak sosyal ve toplumsal belediyecilikte ilk sıralarda olduğunu görebiliriz.

Bilgi Kültür Evleri (2)

Yeni Eğitim Yuvası “Sosyal Etkinlik Merkezi”

Eğitim-öğretime ve gelecek nesillere her türlü desteği sağlayan Onikişubat Belediyesi, örgün eğitime destek olmak, okullaşma oranını arttırmak ve mevcut potansiyeli değerlendirip geleceğe doğru adımlar atmak üzere hayata geçirdiği, “Sosyal Etkinlik Merkezi” alanında farkındalık yaratıyor.

Bu merkezin, en güzel yanı öğrencilere en iyi eğitimi verirken özellikle de ücretsiz olmasıdır. Bu sayede eğitim gören öğrenciler, gelecek planlaması yaparken, ekonomik olarak sıkıntı yaşamadan ve aile bütçelerini sarsmadan ortaokul ve lise takviye kursları alabilecekler. Veliler de çocuklarını Onikişubat Belediyesi’nin açmış olduğu bu anlamlı sosyal etkinlik merkezine gönül rahatlığı ile gönderebilecekler.

Bisiklet yolu (1)

Vizyonlu Bir Proje “Bisiklet ve Yürüyüş Yolu”

Şehirlerin sosyal alanları arasında yer alan yürüyüş yolları, sağlıklı yaşama büyük ölçüde katkı sağlıyor. İnsanları stresli şehir yaşamından uzak tutan ve şehir merkezinde spor yapma imkânı sağlayan bu alanlar vatandaşlara sağlıklı yaşam olanağı sunuyor. Onikişubat Belediyesi de bu konuya dikkat çekerek sportif tesislerle şehri donatmaya özen gösterdi. Bununla da yetinmeyen Onikişubat Belediyesi, kilometrelerce bisiklet yolunu Kahramanmaraşlıların hizmetine sundu.

Bisiklet yolu (2)

720 adet bisiklet bulunan sosyal tesiste, 130 annenin bebeği ile birlikte binebileceği konforlu bisikletler, iki, dört ve altı kişilik bisikletlerle ailelerinde beraberce binebileceği özel olarak tasarlanan bisikletler bulunuyor. Aynı anda Bin kişinin çok rahat yürüyüş yapabileceği, Üç Bin kişinin de hem yürüyüş hem de bisiklete binebileceği ciddi bir alan ve parkurdan oluşuyor.

Türkiye genelinde bugüne kadar yapılmamışı yapan Onikişubat Belediyesi, sosyal tesisin açılışını gerçekleştirdiği günden itibaren, parkura vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kısa bir süre içerisinde yoğun bir ilgi gören bisiklet ve yürüyüş yoluna tam 18 Bine yakın vatandaş kayıt yaptırarak, her türlü imkandan faydalanma olanağı buldu.

DCIM100MEDIADJI_0039.JPG

Kahramanmaraş’a Mega Proje Geliyor…“Rekreasyon Alanı”

Modern ve model belediyecilik anlamında bir ilki daha başarmaya hazırlanan Onikişubat Belediyesi, bölgenin 550.000 m² alan büyüklüğü ile “en büyük rekreasyon alanını” Kahramanmaraş halkıyla buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kahramanmaraş’ın hedeflenen ileri düzey kentleşmeye ulaşmasında önemli bir adım atılmış olan rekreasyon alanında, büyüklük açısından Türkiye’nin ve yakın bölgenin ilk ve tek “kristal lagünü” olan (Dev iç göl), 65.000 m²  alan büyüklüğüyle, Avrupa’nın en büyük yapay lagününü oluşturacaktır.

Avrupa’nın en büyük lagünü(Dev iç göl), turkuaz rengi ve kristal olma özelliğiyle de vatandaşları cezbedecek, sakin, huzur dolu bir ortam sunacak.

Projenin içeriğinde; düğün salonlarından, nikah saraylarına, uğur böceği müzesinden kelebek müzesine, Aquaparklardan Disney Landlara varıncaya kadar, tenis kortlarından, konser salonlarına kadar pek çok aktivite içerikli alanlar olacaktır. Ayrıca 400-500 civarında hobi evleri ve kafeteryalarda bulunacaktır.

DCIM100MEDIADJI_0002.JPG

Bilgi Tohumlarının Yeşerdiği Yer: “Bilgi ve Kültür Evleri

Çocukların, enerjilerini sokaklarda ve kötü alışkanlık peşinde harcamaları yerine, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri amacıyla açılan bilgi ve kültür evleri, çocukların adeta ikinci yuvası oldu. Onikişubat Belediyesi, bir gurur projesi olan bilgi ve kültür evlerinde gerçekleştirilen özel programlarla, gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sunarken bir yandan da milli ve manevi değerlerle donanmış bireyler olarak yetişmelerine gayret ediyor.

Bilgi ve Kültür Evlerinde verilen kurslarla kadınlar el becerilerini geliştirip birbirinden güzel dikiş ve nakış eserlerini ortaya çıkartarak, bunların satışını gerçekleştirip, bu vesileyle aile ekonomilerine de katkı sağlıyorlar.

Şimdiye kadar hizmete açılan 62 adet Bilgi ve Kültür Evleri, kırsalda yaşayan ve ilçe merkezinde ki bireylerin sosyal yaşamına zenginlik katarak, mahalle sakinlerinin vazgeçilmez mekanı oluyor.

“Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” Projesi

Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini aşılamak ve düşünce dünyalarını zenginleştirmek için Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesini üç yıldır sürdüren Onikişubat Belediyesi, ilk yıl 200 bin, ikinci yıl ise 300 bin üçüncü yıl ise 360 okuma gerçekleştirdi. Üçüncü yılın sonunda toplam 1 milyon okuma gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş genelinde eğitim gören 72 Bin öğrencimizi, 42 Bin eserden oluşan kitap setleri dağıtılarak, üç yılın sonunda bir milyon gibi bir rakamla okuma hedefine ulaşıldı. Azimli ve istekli öğrenciler daha sonra başarılarından dolayı ödüllendirildi.

Onikişubat Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği Uğur Işılak Konseri, 28 Ekim Cumartesi Günü saat 16:30’da, Avşar Mahallesi Batı Çevreyolu DSI Kılavuzlu Sulama Kanalı’nın bitişiğinde bulunan bisiklet ve yürüyüş yolunda gerçekleştirilecektir.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co