Önemli anlaşılmayanlar

Önemli anlaşılmayanlar

ÖNEMİ ANLAŞILAMAYANLAR

Ne yazık ki, toplumumuz kadının önemini hala anlayamadı. Bunun rakamsal verilerini yazımın içerisinde bulacaksınız ancak önce iddiamı ispat edeyim.

Birkaç yıl önce yine yazmıştım, 43 yabancı bilim adamı, geçmişte ülkelerin geri kalmışlık nedenlerini merak ederler ve üç yıl süren önemli bir araştırmaya imza atarlar. Özellikle İslam ülkelerinde bu çalışmayı yapan bilim adamları, sonunda şu sonucu varırlar. Araştırdıkları ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynakları açısından zengin, ancak yetişmiş insan gücü eksiklikleri bulunduğunu. Bunun nedeninin ise, 2-7 yaş arasındaki çocukların kişilik gelişimlerini sağlayamadıklarını, çünkü eğitimli annelerin yanında yetişmedikleri gibi, çoğu çocukların yaşlı-bilinçsiz insanlara emanet edildiğini belirliyorlar.

Sonrasını biliyorsunuz, çocuklarımız ilkokulu başlıyor, A-B-C, ardından sınavlar sınavlar ve bir yerden mezun olup, iş hayatına atılıyorlar.

Böyle olunca da evlilikler dahil, hayat başarımız düşük oluyor

TÜRK TÖRESİNDE KADINA EL KALKMAZ

Önceki gün Diriliş filmini izliyorum, beylerden birisi eşine öfkelenip lokat atınca annesi ‘Oğlum, töremizde kadına dayak yok! Sen töremizi çiğnedin!’ diyerek kızdı.’

Dolayısı ile bugünkü yazımı kaleme almam gerektiğini düşündüm.

Yaklaşık üç hafta önce, kadına yönelik şiddetin artması ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, 2014 roporunu bizimle paylaştı. Rapor aynen şöyle;

“2014 yılı kadın cinayeti ilgili bir rapor, Türkiye’de yaşanan erkek şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi. Verilere göre, 2014 yılında 294 kadın, erkek şiddetinin kurbanı oldu. Bu yılın verilerine göre öldürülen 294 kadının yüzde 25’i, 25 yaş altındaki genç kadınlar. Bu verilere göre kadınların %47’si modern hayatın gereği olan kendi yaşamlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci, Kadınında sosyal hayatta bir yeri olduğunu, kadın haklarının bilincine varılması gerektiğini ve her yıl bu sayının arttığını belirterek. Kadına yönelik şiddetin en görünür halinin cinayet olduğunu, ancak kadınların fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddet gibi çok çeşitli biçimlerde şiddete uğradıklarını belirterek, “Kadına yönelik şiddetin kökeninde toplumsal cinsiyet rollerindeki pekişme ve artan muhafazakarlık yatıyor. buna bağlı olarak giderek artan kadın cinayetlerinin de kadına yönelik şiddetin arttığını ve toplumsal cinsiyet rolleri itibariyle de o rollerin giderek derinleştiğinin, pekiştiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Açıklama şöyle devam ediyor. Kadına ve çocuğa şiddet gösterenlerin geçmişinde, onların da çocukluklarında aileleri veya başkaları tarafından şiddet gördükleri saptanmıştır diyen Keskinci, “Bilinçaltına sorun çözme yöntemi olarak şiddeti yerleştiren ve öğrenen birey, kendini şiddet davranışıyla ifade etmektedir. Sorunu çözmek için psikologlardan destek alması gerekir. İyi bir tedavi sürecinden sonra bu davranıştan vazgeçmek mümkündür.” şeklinde konuştu.

AÇIKLAMADA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

Sayın Keskinci’nin toplumda artan muhafazakarlıktan dolayı kadına şiddetin arttığı görüşüne katılmıyorum ama diğer tespitleri doğru. Muhafazakar insanlar, töresine uyan insanlardır. Bizim töremizde ise kadına şiddet yok. Tam aksi cennet onların ayakları altına serilmiş. Baş tacı edilmiş.

Mesele, toplumda kadının önemi anlaşılamamasından, kadının ‘metea’ olarak görülmesinden, yani cehaletten kaynaklanıyor.

Bakınız şiddetin sebeplerine, temelinde şiddet görmüşlük vardır. Başka, inançsızlık vardır, değerleri reddetmek vardır v.s

Biz halkının çoğunluğu Müslüman bir topluluğuz, ancak Müslümanlı bilmediğimizden dolayı, yaşamadığımız için kadın şiddet görüyor.

Kadını çocuklarımızın öğretmeni olarak görmeye başladığımızda sorun çözülür, tabi kadınlarda öğretmen gibi davranırsa…

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co