Ömrüm Ömrüm ömrüm oy !

Ömrüm Ömrüm ömrüm oy !

Ömrüm Ömrüm ömrüm oy !

Bugünde kendimi yazıyorum..

Aslında yazamıyorum: toplumu yazıyorum.. kendimi yazmak istedim ama olmadı !

Şöyle bir etrafınıza sorun: Annenizin, babası, dedesi,dedesinin babası, kardeşleri, emmileri, dayıları, teyzeleri, halaları..

Babanız, dedeniz, dedenizin babası, emmiler, dayılar, hısım akrabalar kaç kuşak geriyi tanıyor..? yada bugünkü Akrabalarımızı ne kadar tanıyoruz ?..

Çok geriye gittim: sözümü geri alıyorum: Anne, baba, dedeler, neneler, emmi, dayı, teyze, hala, bunların çocukları en yakın akrabalarımız ?

Kendi çocuklarınıza sorun bakalım kaçını tanıyorlar..? kaçının telefonu var kendilerinde..?

Benim: Annem Ekinözü Türkmenler köyü : Uygun’lardan Hasan ve Fatma Uygun kızı Emine Uygun, Babam Onbaşı Ali’in oğlu Onbaşı Durdu’un torunu Edi Hoca Durdu Doğan

Emine Uygun- Durdu Doğan evlenmişler..

Hatice-Bekir- Cafer,Ali ,Gülbahar Doğan Kardeşler meydana gelmiş..

Mehmet –Emine Sarı’nın kızı Gülay Sarı ile ben evlendim: Nurbanu, Ayşe Betül, Mehmet Mücahit, Emine Nefise, Semih Bera Doğan kardeşler meydana geldi..

Kardeşlerim evlendi: Çocukları oldu.

Emmilerimin Çocukları oldu..

Dayılarımın Çocukları oldu..

Halam ve Teyzelerim evlendi çocukları oldu..

Küçük bir aile iken büyük bir aile olduk, ancak Ekonomik şartlar, sosyal hayat bizim her birimizi bir köşeye attı.. Bugün bir çoğunu tanımıyorum, yada biz ne kadar tanıya biliyorlar orasını da bilemiyorum..

Annemin babası : Hasan dedem, Annemin Annesi Fatma nenem Ahrette intikal ettiler.. Annem, Teyzelerim, dayılarım ahrette intikal etti..

Üç beş dayım, bir tek teyzem kaldı bize ve tabi onların çocukları, torunları ve yeni evlilikle ortaya çıkan yeni akrabalarımız torunların çocukları ile genişleyen bir aile.. onlar bizi biz onları tanıyamaz olduk, yakın akrabalarımız Türkiye ve Dünya ya dağıldılar..

Ekinözü Türkmenler köyünde yaşayan 1924 doğumlu ancak gerçek yaşının yüzün üzerinde olduğunu ifade eden Hüsne Uygun : Teyzem.. canım

Ayağını kırmış, Necip Fazıl Şehir Hastanesinde yatıyor..

Ziyaretine gittim: Emine bacımın oğlu Bekir sen mi geldin ? diye bize sarıldı.. Ana yarısı Teyzem Elini öptüm.. duygusal anlar yaşadık.. Annemin bir parçası o annemi çok küçükken kaybetmiştim..! onun için Teyzem önemli..

Ali dayım, Mehmet dayım, Rıza da dedem ve nenemle birlikte ahrete yolladık, Annemle beraber diğer teyzelerim de ahrete gönderdik.. Babam, babası, annesi, kardeşleri, babamın dedesi, emmileri, teyzeleri, çocukları hepsi ahrette yolcu ettik, geride kalan torunları ise öyle veya böyle tanıdığımız var tanımadığımız var..

Hayatta ki tek Teyzem Hüsne Uygun

Yaprak dökümü, içim doldu, gözlerim doldu.. ömrüm türküsü geldi…hani söylerlerle !..

Güz mü geldi ömrüm soldu

Dedem yaprak gibi döküldü

Hısımım yaşlı beli büküldü

Ahrette hepsi tozlu yol oldu

Ömrüm ömrüm ömrüm oy

 

Güz mü geldi ömrüm soldu

Tez yaprak döktün ömrüm

Hep ağlarsın boynun bükük

Gözyaşın derya mı oldu

Ömrüm ömrüm ömrüm oy

Diyerek hastaneden çıktım.. içim doldu, gözlerim doldu, Annem, babam, dedelerim, nenelerim, dayılarım, emmilerim gözümün önünden şerit gibi gelip geçti..

Sonra Türkmenler köyü

Üç-beş hısım ve bir ömür

Oy oy göresim geldi seni

Türkmenler köyü oy, diyerek büroya gelirken, bugünden hısımı akrabayı yazayım dedim..

Dedemin adı : Onbaşı Ali, Babam Edi hoca Durdu Doğan, Annemin adı Emine Uygun (Doğan) yukarı doğru hısımları yazsam gün ve süre  yetmeyecek..

Türkmenler köyü ve gurup içinde bulunan tam akrabalarıma selam ederek, bugün bu yazımı bitirken, her yıl bir köyde tanışma günün yapmayı teklif ediyorum..

Her yaz Haziran’ın ikinci haftası cumartesi Pazar günü Ekinözü Türkmenler köyünde buluşalım..

13-14 Haziran 2015 Cumartesi – Pazar günü ..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co