Ölüm ve Sonrası !…

Ölüm ve Sonrası !…

İnsan bir güle benzer: “ Gül dalında güzeldir !..” koparılınca tez solar..

Ölüm var !.. her canlı er geç ölümü tadacak..!..

Ölümden kaçmak var mı ? yok !

Peki : üç gün önce – beş gün sonra ! ölüm var ölüm..

Allah bize bir ömür tayin etmiş, bilmem üç sene bilmem beşsene yada ne kadar sene ise o kadar sene ölüm var ölmek var.. sonunda öleceğiz.

8 Mart 2004 sabah şafak sökmüş , güneş ise ahirdığının tepesi parlatmaya  başlamış, bir uyku ki hiç sormayın gözümü açamıyorum.. yıkılmak üzereyim..!

Adana dan geliyoruz, bölge trafik önündeyiz.. Murat beni uyutma diyorum ama Murat benden önce uyumuş, biz takla attık, yaralandık.. araç pert oldu, biz ise uzun süre Devlet hastanesi misafiri olduk, ameliyat ameliyat üzerine !.. ameliyat sonra geri döndük bu dünyaya.. ölüm var.. ölümden kurtulduk mu ?… hayır !..

Ölüm : Hani Mahsuni Şerifi diyor ya :

Hele Bak Saçlarıma

Kar Yağdı Kar Yağdı

Kar Yağdı da Kalkmıyor

Felekten Boğazıma

El Değdi, El Değdi

El Değdi Bırakmıyor

Aynaya bakıyorum: Saçlarım ağarmış.. yağan kar bir türlü kalkmıyor..Felekten boğazıma bir el değdi  ne yapsam oda bırakmıyor.. ha bugün ha üç gün sonra..!

Buda nereden çıktı derseniz :

Küçük bir rahatsızlığımdan dolayı hastaneye gittim, küçük bir tahliller yapıldı, sonra muayeneler yapıldı..filmler çekildi.. bizde her şeyin olduğu ortaya çıktı..

Ölüme bir adım daha yaklaştığımı his ettim..

Ankara da bizim doktor: Hastaneye yat tedavi ol baskısı yapıyor..

Gaziantep deki Doktor : buraya gel bir elden geçirelim diyor..

Kahramanmaraş’taki dostlar ve doktor ağabeylerimiz ise : aman tedavi ol diyorlar…. Da saçlarımı göremiyorlar..karnımdaki delikleri, kolumdaki kesikleri göremiyorlar.. feleğin elini göremiyorlar..!

Bende bugün karar verdim : Bugünden sonra hastanenin önünden bile geçmeyeceğim..

Ölmek var mı ? evet var: Her canlı er geç ölümü tadacak mı ? evet, peki ha üç gün önce ha beş gün sonra ne fark eder !.. son nefesime kadar ! ..hayatı daya doya yaşayacağım

Hastalıklara ve ölüme meydan okuyorum.. bugün gerekse gelip alın !.. almasanız desem yalvarsam değişecek ne ki ? vakit tamam, saat tamam son nefes !..

Ölmüş eşek kurttan korkacak değil ya !..

Ha bugün ölmüşüm ! haaa yarın ne fark eder !.. neticede ölüm ölüm..

Ölümden sonrası !.. hesap günü !…

Bilerek haram yemedim, hırsızlık yapmadım, kul hakkına çok dikkat ettim, kimseyi aldatmadım, Allah borcumu ödemeye çalıştım , çalıştım , çalıştım.. elimden gelen bu!..

“Ölmüşüm, karanlıklar içinde gidiyorum.. yıldızlar parlıyor.. evime baktım, herkes ağlıyor.. Anneciğim ağıtlar yakarak , benim hayırıma bazlama yaparak dağıtıyor, ben haykırıyorum: “ Ben ölmedim !… buradayım !… bakın buradayım !.. diyorum ama beni dinleyen ve gören yok..

Sonra : Karanlık çukura atan dostlarım ,  anlıyorum ki ölen benmişim ben !..

Ölüm var : Hesap günü var:  Namazınızı doğru ve tam kılınız, oruçlarınızı tutup, teravih namazını cemaatle büyük camiilerde kılınız..

Dedi kodu etmeyiniz, Allah’ın haram kıldığı konulardan uzak durun, mübah yani helal kıldığı yiyeceklerden ölçülü ve yeterince yiyiniz..

Hesap gününe hazır olun !.. ölüm kapınızı çalmadan kendinize çeki düzen veriniz…

Sonra geriye dönüş yoktur..

Cimri olmayın, Allah cimrileri sevmez,  çünkü kendisi çömerttir, bildiğimiz ve bilmediğimiz evrendeki tüm canlıların rızkını cömertçe veriyor..

Ben bilmiyordum ! duymadım !.. diyemezsiniz !.. bugün Kitap, Gazete, Dergi, İnternet, Hocalarımız, camiilerimiz olmak üzere her türlü yayın aracı var :  mazeret geçerli olmayacaktır, dinimizi öğrenin ölüme hazır olun bir de sonrası var.. !..

Gidenler geri gelmedi ! .. gelmekte istemiyorlar.. ! o halde bizde oradan bir bağ bahçe almanın yoluna bakalım, önümüzde Ramazan ayı var iyi değerlendiriniz.. seniye Ramazan ayına çıkamamakta var !..

Cumanız mübarek olsun, sağlıklı günler diliyorum..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co