Okumuyoruz !

Okumuyoruz !

Kusurumuzu göremiyoruz !

Ali’nin velinin, Ahmet’in Mehmet’in çok kusuru olabilir, kabahati olabilir, söylenenler doğru kabul etsek dahi , bunların hiç biri bizi ilgilendirmemeli.. sen kendine bak !

Önce aynaya bakalım ! bizim ne kabahatimiz var !..

Başkalarının hata ve kusurunu arama yerine, kendi hata ve kusurumuza bakalım !

Tavus kuşu : tüyleri çok güzel olan bir hayvan, ancak ayak yapısı ile bu kuş kendi ayaklarını beğenmez, ama tüyleri ve dış görüntüsü çok güzel , insanlar hayranlıkla izlerler.. tavus kuşu da kendi ayaklarına bakar kendini beğenmez, biz tavus kuşu gibi olalım..

Bir ata sözümüz var ya : Gülü seven dikenine katlanır !..

Gül güzel, kokusu güzel, kendi güzel ama dikenleri var !

Çevrenize bir bakın: kötü bildiğiniz insanların ne kadar güzellikleri vardır.

Birini eleştirişsen: fena kızar.. hakkında güzel bir yazı yazarsan bir defa arayıp teşekkür bile etmez !.. güzel yazmışın demez, “hassas okuyucularımız hariç”

Bizdeki : genel cahilliğimiz okumuyoruz ! gazete okumuyoruz, kitap okumuyoruz, ama dedi kodu ve gıybet , iftira çok fazla var bizde..

Türkiye de nüfusumuza göre : En az gazete, dergi, kitap satılan il Kahramanmaraş, hal böyle olunca biz okumuyoruz. Okumayınca gıybet ve iftiraya çok hızlı düşüyoruz..

Şehrin insanı okumuyor !.. çarşı Pazar dolaşıyoruz, ziyaret ediyoruz, geziyoruz halkımız bize şikayetlerini anlatmaya başlıyor.. ilk sözleri :

Orman kesilerek Mezarlık yapıyorlar bunu görmüyor musunuz ?

Çöp deposunun yeri yanlış, sır barajına zehir akıyor görmüyor musunuz ?

Aksu çayı – Karasu oldu bunu görmüyor musunuz ?

Arıtma tesisi yok bunu görmüyor musunuz ?

İstanbul uçağını sabah saat 04 veya 05 de Kahramanmaraş’tan İstanbul seferi istiyoruz, geri dönüşte gece saat 24 00 sonra olsun bunu niye yazmıyorsunuz ?

Şehrin bu kadar sıkıntısı var ! .. niye yazmıyorsunuz ?

Diye başlıyor ve yüzlerce konuyu sıralıyorlar !..

Oysa bu konularda bizim en az 50 defa yazdığımız yazı var, bunu söylediğimizde ise biz hiç görmedik diyorlar, yada ne zaman yazdınız ? diyorlar..

Gazete arşivimiz var, internette var başlığını yazın çıkar değimiz de ise : cahilliğini bastırmaya çalışıyorlar.. kaba hareketle gazetecileri suçluyorlar..

Okumuyoruz, okumadığımız gibi kendi kusurumuzu görmüyor başkası ile uğraşıyoruz..

Dönemin belediye başkanı Mustafa Poyraz, arıtma tesisi yapmadı, hazır olan ihaleyi iptal etti, çöp deposunu yanlış yere yaptı, Mezarlık için ormanı kesti, bir çok daha yaptığı yanlış işler vardı.. kabul.. bunları çok yazdık.. eksiğini yazdık..ama güzel işleri de var..

Dün akşam: Aslanbey parkına evde yaptığımız yemeğimizi alarak ailecek iftara gittik, bir çardak da oturduk, iftarımızı yaptık, lavabolarda abdest alıp, Mustafa Poyraz döneminde yapılan mescide akşam namazı, sonra teravi kıldık .. sonra sohbet başladı.. konu park :

Teravihten sonra: Pınarbaşı Çamlıca, Muhsin Yazıcıoğlu, Aşık Mahsuni ,Aslanbey, Kılavuzlu, Fuar, Atatürk parkı, Malik Bin Ejder Türbesi ve ilk aklımıza gelen yerler oldu ve buralara yapılan mescit ve küçük camiler.. ki Mustafa Poyraz’ın hayır defterini de kapatmıyor..!..buda güzel yanı bunun içinde teşekkür ediyoruz.. iyi ve kötü yanının görmek gerekir..

Biz okumuyoruz, olaylara tek pencereden bakarak : hüküm veriyoruz, bunun sonu da gıybet ki : Kanser gibi insanları yiyip bitiriyor da farkında değiliz..

Herkes kendine baksın !.. bize ne : şunun bunun yaptığından !..

Allah herkese hesabını sorar ! kimi bu dünyada belasını bulur ! kimi ise hem bu dünyada hem de ahrette cezasını çeker ! kimsenin yaptığı yanına kalmaz !

Bizde : hakaret yok, eleştiri var yol gösterme var.. eleştirim ama asla hakaret yok !

Ben kendimi şöyle görüyorum: toplumun içinde : en aciz kişi benim, herkes benden çok iyi , herkes bana göre muteber insan, ben ise kusurluyum ? kusurum çok !.. Allah’a sığınıyorum.

Sevgili okurlarım: Huzurlu yaşamak istiyorsanız , başkasının kusuruna bakmayın kendinize bakın, başkası ne yaparsa yapsın, ne hakimsiniz, ne savcı, ne de polis siz bir insansınız kimseye ceza verme yetkiniz yok.. biz kendi kusurumuza bakalım !..

Herkes kendi kusuru ile uğraşırsa: Başkasını görmez

Ben sabah evden çıkarken: “ Allahım ! başkasının kusurunu, eksik yönlerini bana gösterme ! bana iyilik ve güzellikleri göster, iyi ve güzel olanları görerek mutlu olayım,” amin diyerek dua ederek çıkıyorum size de tavsiyem bu !..

Bol gazete, dergi, kitap okuyun, ama doğru olanı okuyun, yanlışı okursanız sizi yanlışa sürükler..

Son sözüm : Gazeteci arkadaşlarıma, birinizin yaptığı haberi diğeri eleştirmesi bence çok yanlış, o öyle görmüş yapmış, bir birimize saygı duyalım!.. Herkes yaptığı haberden kendisi sorumludur !..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Okumuyoruz !” için bir cevap

  1. Erdal diyor ki:

    Okumuyoruz ama kulaktan dolma haberlere önem veriyoruz.Yalan haber uyduranlar daha sonra kendi yakınlarına kendileri de inanıyor.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co