OKUMAK VE DİRİLMEKTİR

OKUMAK VE DİRİLMEKTİR

 

Bu güne kadar okumak üzerine çok şey yazılmıştır. Bu yazılarda ülkemiz insanın yeteri kadar okumadığından, düşünmediğinden, bilgi toplumu olamayışımızdan v.s dert yanarız…

Bütün bu doğru tespitlerde haklısınızdır ve biz gerçekten okumayan bir toplumuz, çünkü okusaydık diri ve kalkınmış olurduk!

Ancak son yıllarda okumak adına ilimizde güzel şeyler oluyor.  Özellikle Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu konuda çok ciddi çalışmaları var. Örneğin, Kahramanmaraş Bilgi ile Buluşuyor başlıkla bir çalışma yapılıyor birkaç yıldır.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi” kapsamında Elbistan ilçesinde kitap dağıtımına başlandı. Elbistan İstiklal İlkokulu Müdürlüğü’nde düzenlenen programla, İlçede toplam 4 bin 475 adet kitap okul yöneticilerine teslim edildi.

 

OKUMAYI SEVDİRMEK AMAÇLANIYOR

Biraz bilgi vereyim. Kitap okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için İl geneli ilkokul 2.3.4. sınıf, ortaokul 5.6.7.8. sınıf ve ortaöğretim 9.10.11. sınıflar arasında ki tüm öğrencilerin katılabileceği ödüllü kitap okuma yarışmasının düzenleneceği, derece yapan öğrenci, danışman öğretmen ve okullarının ödüllendirileceği, yazar-okul buluşmalarının aylık faaliyet olarak gerçekleştirilecek.

Bu bağlamda, okuduğum bir haberden sizlere bilgi aktarayım;

“Elbistan İstiklal İlkokulunda düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt bu proje hakkında şu değerlendirmeyi yapmış;  Diyor ki; “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor” projesini iyilik yapmak, insanımıza bir şeyler kazandırmak amacıyla ve bu memlekete olan sevdamız adına bu tür projeleri gerçekleştiriyoruz. Biz vatandaşlarımızı seviyoruz ve onların gelişimi adına da bir şeyler yapmak zorunda hissediyoruz kendimizi. Geçen yıl biz bu projeyi düzenledik ve oldukça olumlu sonuçlar aldık. Öğrencilerimizin sınavlarda çıkan paragraf sorularında zorlandıklarını, okuduklarını anlayamadıklarını bildiğimiz için bizlerde öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak istiyoruz. Geçen yıl yaklaşık 36 bin kitap dağıtıldı ve Kahramanmaraş´ta 300 bin okuma gerçekleşti. Bu rakam Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir rakam ve bu yıl ise bizler yaklaşık 45 bin kitap dağıtıyoruz. Dağıtılan bu kitaplarda bu yıl 400 bin okuma oranı bekliyoruz.

 

VELİ OKUMALARI DA YAPILIYOR

Akkurt hocam açıklamasında ilginç çalışmalardan da bahsediyor; “ Geçen yıl Kahramanmaraş’ta bazı okullarda Veli okumaları yapmışlar Kahramanmaraş´ta 16 grupla beraber ayın 12´sinde 13´ünde bir grup öğrencimiz 3 öğrencimiz Ankara´da panelist olarak katıldılar ve bunların okuduğu kitap sayısı şu an itibariyle yirmiyi buldu her öğrencinin okuduğu kitap ve dönem sonuna kadar da Mustafa Kutlu ile ilgili olarak yazılmış bütün eserleri okuyacaklar 18-22 kurtlar halinde okumaları yapan bu öğrencilerin entellektüel yapısını siz düşünün!  Arkadaşlar kendilerine olan özgüvenlerini kendilerini ifade etme yöntem ve tarzlarını kendilerini karşısına çıkan sorunları çözme karakterlerini bir değerlendirirseniz onlar için çok şeyin değiştiğini hep birlikte görürüz. Biz insanların, öğrencilerimizin olumlu yönde değişimlerle katkı sunmak adına bunları yapıyoruz.  Hakikaten Onikişubat Belediye başkanımıza da ekibine de tekrar Buradan da huzurlarınızda teşekkürler mi ifade etmek istiyorum

Biz Milli Eğitim Müdürlüğü imkânlarıyla bunları yapmaya kalkmış olsaydık, yapmamızın imkânı yoktu.”

Evet okumak, araştırmak, yeniden dirilmek adına okuma çalışmaları devam etmeli. Evde, okulda,parkta, otobüste, durakta, hava alanında kısacası heryerde okumalıyız. Çünkü bilenle bilmeyenler bir olmuyor.

Kalın sağlıcakla

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co