Okul önlerinde uyuşturucuya dikkat

Okul önlerinde uyuşturucuya dikkat

2015-2016 Eğitim Öğretim Döneminin başlamasıyla birlikte bir basın açıklaması yapan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kahramanmaraş Şube Başkanı Mustafa Timurbanga, “2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi tüm eğitim camiamıza öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olsun. Şunu hepimiz gayet iyi biliyoruz ki insanlığın en büyük düşmanı cehalettir ve bunu yenmenin yolu da eğitimden geçmektedir. Vasıflı ve donanımlı insanların yetişmesi için aile, çevre, okul ve devletin ilgili birimleri el ele vererek projeler geliştirmektedir.

TORBACILARA İŞ BAŞINDA

Gençlerin yetiştirilmesi adına verilen bunca emek ise art niyetli insanların şahsi menfaat temini adına okul önlerinde torbacı adı verilen uyuşturucu tacirlerinin gençleri zehirlemesi ile ziyan oluyor.

Özellikle okul önlerine kurulan tezgâhlar da torbacılar önlüklü, formalı çocuklara uyuşturucu satmıyorlar, uyuşturucu alacak olan çocuğa formanı çıkar yanımıza öyle gel diyorlar. Polis baskının dan kurtulmak için ise “erkete” denilen nöbetçileri çevreye koyarak uyarı mekanizması kurmuş durumdalar. Bir torbacı yaklaşık günlük 100 kişiye uyuşturucu satıyor özellikle son yıllarda sentetik uyuşturucu üretimi fevkalade artmış durumda, bunlarında ucuz olması torbacıların işini daha da kolaylaştırıyor. Bir kilogram sentetik kannabinoidden 50 kilogram uyuşturucu çıkarılabildiğini, dolayısıyla ele geçirilen 70 kilogram sentetik kannabinoid sayesinde 3,5 ton eş değerde uyuşturucu üretilebiliyor.

NARKOTİM EKİPLERİNE AİLELER DEDESTEK VERMELİ

İl Emniyet müdürlükleri bünyelerinde kurdukları narkotimlerle okul önlerinde koruyucu tedbir almakla birlikte gözü dönmüş torbacılar özellikle daha önceden müşteri konumuna soktukları öğrenciler aracılığıyla “arkadaş” , “sen erkek değimisin”, “bir seferden bir şey olmaz” formatlarını kullanarak gençleri zehirlemeye devam etmektedirler. Aileler burada çok duyarlı olmalılar zira en büyük hata “benim çocuğum yapmaz” denmemeli çocuğumuzun okul dönüşü hal ve tavırları gözlemlenmeli, arkadaş çevresi sıkı takibe alımalı.

BİR YILDA %57 ARTTI

Emniyetin 2013 Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) raporunda bonzai kullanımı19 kat, şüpheli sayısında ise 57 kat artış gerçekleşmiştir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co