Öksüz: “Halkımızın tasarrufu bize yetmiyor”

Öksüz: “Halkımızın tasarrufu bize yetmiyor”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Hanifi ÖKSÜZ, Halkın tasarrufunun sanayicilere yetmediğini ifade ederek “Keşke halkımızın tasarrufu bize yetse de, biz sanayiciler olarak halkımızdan borç alsak” dedi.

Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla yürütülen “Leasing ve Kobiler – Birlikte Güçlü Yarınlara” Panelinde bir konuşma yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi ÖKSÜZ, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin son yirmi yılda en hızlı sanayileşen şehirlerin başında geldiğini söyledi. Öksüz şöyle devam etti: “Sanayileşme öncesi dönemde, içinde büyüdüm ilk mesleğim tarımla uğraşıyordum. Bazen şunu düşünüyorum, Türkiye’nin doğusunda 3-4 tane Kahramanmaraş gibi sanayileşmiş şehir olsa, inanın oradaki sorunların çoğu çözülür. Bizim firmamız da bu işe ilk başlayan gruplardan birisi.

KAHRAMANMARAŞ SANAYİCİSİ BİRAZ MEMLEKETİNE BAĞLI İNSANLARDIR

Kahramanmaraş sanayicisi biraz memleketine bağlı insanlardır. Tamamen bu sermayeyi bu ilimizi yatırıma çevirdik. Hakikaten geldiğimiz noktayı küçümsemememiz lazım. Çok büyük şirketlerimiz oluştu. Her yıl binlerce şirket kuruluyor. Yavaş da olsa tekstil, çelik eşya sektörlerinin dışında hatta şehir dışında yatırımlar başladı. Tabi kültürümüzü de bunla birlikte geliştirmemiz lazım.

M. HANİFİ ÖKSÜZ - PANEL KONUŞMASI (4)

BÜYÜK VE VERİMLİ İŞLETMELER ÖNEMLİ

Şu var ki, dünya ekonomisinin gidişatı büyük sanayiler, işletmeler, daha verimli, daha iyi mal üreten ve ürettiği malı daha ucuza mal eden şirketler. Bunlar bizim ihracatımız için de önemli. Sanayileşmemiz ve büyümemiz için de önemli. Mesela önceden bir akreditif açtırdığımızda parayı peşin verdiğimiz halde bankalar ipotek koyardı bize doksanlı yıllarda. Şu anda doğrudan Avrupa kuruluşlarından kredi kullanan şirketlerimiz var. Avrupa’da kredi kaynakları çok ucuz. Almanya’da, İsviçre’de parayı bankaya götürdüğünüz zaman sizler daha iyi biliyorsunuz, banka üste para istiyor. Faiz eksi. Dolayısıyla finans kurumlarımızdan şahsen ben bir sanayici olarak beklentim, bu paraları ucuz ithal etmek lazım. Türkiye finans ihtiyacı olan bir ülke.

HALKIMIZIN TASARRUFU BİZE YETMİYOR

Halkımızın tasarrufu bize yetmiyor keşke halkımızın tasarrufu bize yetse de, biz sanayiciler olarak halkımızdan borç alsak. Onun için verimli projeler, uygun krediler önemli. Türkiye’nin bütün problemlerinin sanayileşmeyle çözüleceğine inanıyorum. Kahramanmaraş hakikaten örnek bir şehir bu bakımdan Türkiye de.

YATIRIM İÇİN SERMAYE VE VİZYON GEREK

Yatırım için iki tane önemli şey var: Bir tanesi sermaye diğeri vizyon. Sermaye ülkemizde sınırlı, yatırımcı da sınırlı. Bunun en büyük destekçisi krediler. Uzun vadeli ve uygun faizli kredilere ihtiyaç var sanayileşmenin artması bakımından. Ve en önemli olan şey doğru yatırımcı ve doğru proje. Bu yoksa bütün her şey heba olur.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co