Okay’ın çok istediği Doğukent-Gölbaşı yoluna, Kaynak’tan tam destek

Okay’ın çok istediği Doğukent-Gölbaşı yoluna, Kaynak’tan tam destek

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Kahramanmaraş ziyaretinin ikinci gününde, gündemi Çağlayancerit yolu oluşturdu.

Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Nursel Reyhanlıoğlu, İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak ve İmran Kılıç’ın, ilçe ilçe teşkilat üyelerinin de bulunduğu bir heyetle Dulkadiroğlu Belediyesi Ek Hizmet Binasına gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, burada; Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın, Kahramanmaraş’ın Doğu ve Kuzey Doğusunu canlandıracak Gölbaşı-Çağlayancerit-Doğukent güzergâhından geçecek yolun proje çalışmalarına ilişkin sunumunu dinledi.

Hem Dulkadiroğlu hem de Çağlayancerit için hayati bir öneme sahip olan yol için Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’da tam destek verdi. Kaynak, bu yolu kendisinin de çok istediğini belirterek; Kahramanmaraş’a uzun yıllar faydası olacak yol için hızlı ve daha somut çalışmalar yapılmasını istedi. Kahramanmaraş’ın 100 yıllık bir hizmet açığının olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Kaynak, bu hizmet açığını kapatmak için yapılacak çalışmaları 10 yıla sığdırmak gerektiğini söyledi. Çağlayancerit’in, yaklaşık 25 yıldır, ilçeyi Kahramanmaraş’a yakınlaştıracak alternatif bir yol arayışına en büyük desteği, 25 yıl sonra Dulkadiroğlu Belediyesi verdi. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Gölbaşı-Çağlayancerit-Doğukent üzerinden geçmesi planlanan yol ile ilgili sunumunda; söz konusu projenin hayata geçmesi ile Adıyaman, Gölbaşı, Nurhak, Çağlayancerit’in Kahramanmaraş’a ulaşımını, Doğukent üzerinden çok daha kısa bir sürede sağlanacağına işaret ederek; bu yolun aynı zamanda bölge için bir istihdam yolu olacağını dile getirdi.  Kahramanmaraş’ın, sanayileşmiş bir şehir olduğunu ve bazı fabrikaların, ciddi oranda işçi bulma sıkıntısı çektiğini vurgulayan Okay, “Dolaysıyla Çağlayancerit’teki hemşerilerimiz, yoğun bir şekilde Çukurova Bölgesi’nde mevsimlik işçi olarak çalışmakta. Biz, bu yolu iyileştirdiğimiz takdirde bu hemşerilerimizin, Çukurova’ya gitmelerine gerek kalmayacak. Bu insanların çok rahat bir şekilde günü birlik şehir merkezine gelip fabrikalarda çalıştıktan sona akşamları yine kendi kırsal mahallelerine döneceklerdir. Dolayısıyla bu yol aynı zamanda bir istihdam yoludur. Kahramanmaraş’ımıza, istihdam alanında bir katkı sağlayacaktır. Sanayicimize bir istihdam katkısı sağlayacaktır. Sanayicimiz, çok daha rahat bir şekilde ilçeye ulaşma imkânına sahip olacaktır. O bölgedeki işsiz vatandaşlarımız da çok rahat bir şekilde iş sahibi olacaklardır. Bundan dolayı bu yol, çok önemli” şeklinde konuştu. Bu güzergâhtan geçecek bir yolun Adıyaman’dan Kapadokya’ya kadar uzanacağını belirterek; yolun yeni bir turizm aksı oluşturacağını ifade eden Okay, şöyle konuştu: “Bu yol aynı zamanda turizm yoludur. Adıyaman bölgesi işte Nemrut harabelerinden dolayı önemli bir turizm potansiyeli barındırmaktadır. Ve inşallah biz de Kahramanmaraş’taki bu Germenicia mozaiklerini gün yüzüne çıkartabilirsek; bu yolu da yaptırdığımız takdirde artık Adıyaman’dan Kahramanmaraş, Kapadokya’ya yeni bir turizm aksı oluşturmamak için hiçbir sebep yok. Dolayısıyla bu yol, aynı zamanda bir turizm yoludur. Bölgemize,

Kahramanmaraş’ımıza, Dulkadiroğlu’na bu kadar katkı sunacak bir yolun yapılması hayati öneme sahiptir.” Gölbaşı-Çağlayancerit-Doğukent yolunun, Kahramanmaraş’a çok büyük katkısı olacağını bildiren Başkan Okay, yolun Kahramanmaraş’a sağlayacağı katkıları şöyle ifade etti: “Bu yol, bu bölgede bir ana arter olacağı için Gölbaşı Çağlayancerit Kahramanmaraş üzerinde bir ana arter oluşturacağı için bu bölgede, yol kenarlarında yoğun bir ticaret iyileştirmesi olacak. Malumunuz Adıyaman Kâhta’da bir Nissibi Köprüsü var. Nissibi Köprüsü, 6 ay önce faaliyete geçti. Ve şu anda Doğuda; Diyarbakır’da, Batman’dan gelen araçların tamamı, Siverek’ten Urfa’ya uğramayarak direk Gölbaşı’na gelmektedir. Ve şu anda Adıyaman Gölbaşı Bölgesi; doğunun, batıyla bağlantısını sağlayan çok önemli bir ana arter haline ulaştı”

dulkadir veysi (6)

Gölbaşı-Kahramanmaraş arasının şu anda 100 kilometre olduğunu ancak Çağlayancerit üzerinden bir Gölbaşı bağlantısı yapıldığı takdirde bu mesafenin 65 kilometreye düşmesinin söz konusu olduğuna dikkat çeken Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Okay, 35 kilometrelik bir tasarrufun, bu bölgedeki araçların yoğun bir şekilde bu yolu kullanmasını sağlayacağını, bunun da Kahramanmaraş’ı bir ana arter haline getireceğini kaydetti.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co