Okay: “ Sorunları biliyoruz gündemde tutuyoruz,”

Okay: “ Sorunları biliyoruz gündemde tutuyoruz,”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, haftalık gazetelerle bir araya geldi.

Okay: “ Sorunları biliyoruz gündemde tutuyoruz,”

 

DULKADİROĞLU/ Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi belediye başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş’ta yayınlanan haftalık gazetelerle bir araya geldi..

Başkan Okay, kervanhan da gazetecilerle bir araya geldiğinde “Tüm sorunları şu ana kadar telaffuz eden devamlı gündemde tutan ve bu sorunların aşılması gerektiğini ifade eden siyasi parti biziz, yani Ak Partidir”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, haftalık gazete sahipleri ile bir araya geldiğinde, kentin kanayan yaralarına parmak bastı, yapılan ve yapılacak olan projelerden söz etti.

Kervanhan’da, haftalık gazete sahipleri ile sohbet eden, teknik ve sosyal belediyecilikte gösterdiği başarısını pozitif enerji ile kamuoyuna yansıtan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı NecatiOkay’a, önce aşağı Cerit yolu denilen 31 km.lik yolun akıbetini sorduk. Çalışmalar hangi aşamadaydı, ne zaman bitecekti? Özellikle kış günleri ulaşımın sekteye uğradığı, ilçe halkının merkeze gelip gitmekte sıkıntı çektiği yol için Başkan Okay;“Dulkadiroğlu belediye başkanı olarak bunu gündem de tutmaya devam edeceğiz ve bu yolların yapılmasına muvaffak olacağız. Şuanda belediye olarak kendi mühendislerimizle o güzergâhlarla ilgili çalışma yapıyoruz bugün Dulkadiroğlu Belediyesine bağlı ekiplerin gitme nedenlerinden birisi ise o güzergâhtaki yolun eksiklerini yapmak ve karayollarının karşısına elimiz sağlam çıkmak istememizdendir. Dulkadiroğlu Belediyesi olarak biz şunları yaptık işte şuradan şu şekilde buradan şu şekilde yolu yaparsak, hem daha düzgün, hemde çok fazla viyadük ve tünele ihtiyaç olmadan yapılabilir diyeceğiz ve maliyetini de hatırı sayılır bir şekilde düşüreceğiz.

necati1

Bu çalışmanın sonuçlarını karayolları genel müdürümüz ve milletvekillerimizle sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bunu artık programa alınmasıyla ilgili aşamaya geçeceğiz. Bu yolun maliyeti karayollarının bütçesinden karşılanacak ve bölgeye bir hayat verecek program olması aynı zamanda ençok bizim bölgeye faydalı olacağından sürekli gündemde tutuyoruz.Vatandaş soruyor ne olacak bu Çağlayancerit’in yolu diye vatandaş takipediyor bu konuları bu işe herkes sahip çıkıyor ve birlik beraberlik içerisinde bu işin üstesinden geleceğiz. Neticede hem Dulkadiroğlu ve Çağlayancerit ilçesi kazançlı çıkacak bu yoldan ve Türkiye yeni bir ana arter yola kavuşmuş olacak.Buyolun bitiş tarihi ile ilgili ise karayollarının bu yol yapımını gündeme alınması ihale edilmesini v.s ilgili şuanda bir süreç olmadığından bir zaman söylemek doğru olmaz ama biz gerekli çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz ve bu projeyi başlatmak istiyoruz” cevabını verdi.

Başkan Okay’ın seçimlerden önce en ciddi projesi kamu binalarını bir araya toplayacak proje idi. Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen gelinen noktayı sordu Neşe Yıldızhan. Çaylarımızı içerken Okay’ın dediği şu oldu;  “Kamu binaları ile ilgili çalışmalarımız bizim önemle üstünde durduğumuz konuların en başında gelen bir konudur.Kamu binalarının yapılacağı alan için daha önceden bir imar palanı yapılmış, fakat uygulanmamış bu konuyla ilgili Büyükşehir ve ilçe belediye askılarında olacak bunun için bir süreç var o süreci aşmamız lazım bu askı süreci ilçe belediyemizde on gün kaldı ve hızlı bir şekilde uygulama çalışmalarına başlayacağız ve artık tapu aşamasına geçtiğimiz için ciddi bir şekilde ihale hazırlığı yapabiliriz.

Dulkadiroğlu belediyesi olarak kendi binamızla ilgili ve kaymakamlık binasıyla ilgili ayrıca kent meydanı ilgili bir dizi çalışma başlattık mühendislerimiz ve mimarlarımız bu konu üzerinde çalışıyorlar.Doğukent yolu üzerinde Çakmakçı Sait Okulu yanındaki alanda kamu binaları yapımı inşaatına kısa sürede başlayacağız. Bu bölge 59 dönümlük bir alan ama burayı toplu bir şekilde kullanamıyoruzyani belli bir alanı kültür merkezi ve yeşil alan için kullanacağız. Bu alanda yapılacak olan binalardan belediye ve kaymakamlık binalarını bu yılsonuna kadar ihale edeceğiz ve burası bittiğinde ise vatandaşlara kamu yönetim standardını yüksek bir şekilde vermiş olacağız”

Parasız hizmet, yatırım olmuyor. Kaynak üreten belediyeler şanslı iken, borçlanarak bir yere gelmek ayrı bir başarı, yetenek. Okay’a kamu alanı için öz kaynağının olup olmadığını sorduk. Bize;  “Bu çalışmalar için bir kaynağımız yok ama borçlanarak yapacağız. Buraların maliyetini uzun vadelere yayarak ve belediye bütçemizi aşmayacak ve çalışma koşullarını sarsmayacak eşit taksitlerle borçlanarak bu binaları yapacak ve kamuoyunun hizmetine sunacağız.” diye konuştu.

Büyükşehirlerde yaşamanın bir bedeli var. Var ama vatandaş daha büyükşehir ile tam tanışmış değil. Büyükşehirden ne anladığına bağlı iken, hizmetler durmak bilmiyor, vatandaşın talepleri eksik olmuyor. Büyükşehir olmamızla birlikte köyden mahalleye dönüşen yerleşim alanlarında ki vatandaşlarımız, büyükşehirin nimetlerinden faydalanmak istiyor haklı olarak. Başkan Okay son olarak bize şunları söylüyor; “Bir buçuk yıldır biz hizmet veriyoruz ve bu sürede büyükşehir olmasa uzun yıllardır göremeyecekleri hizmeti merkez mahalleler ve kırsal kesimdeki mahallerimiz bu hizmetleri en hızlı ve en iyi şekilde görmüş ve görmeye de devam edecekler. Burada yaşayan vatandaşlarımızda bunu rahat bir şekilde zaten söylüyorlar.Zaten büyükşehir olduktan sonra o bölgelerin yaşam standardı yükselecek demiştik. Dulkadiroğlu Belediyesi olarak bir milyon ikiyüz bin metrekare parkeyi döşedik kırsal alanda bulunan 58 mahallemizde kilit parke taşı ihtiyacını giderdik  bu mahallelerden iki tanesi kaldı oralarına da KASKİ altyapısını yaptıktan sonra parke döşemesini yapacağız. Bunların dışında asfalt problemini de ortadan kaldırdık, ilk etapta 850 bin metrekare alanı kapsayacak şekilde yollarımızı asfaltladık, bir milyon metrekareyi geçeceğiz.Dulkadiroğlu Belediyesi olarak kuruluşumuzun 3. ayından itibaren kendi asfalt plentimizde asfalt dökmeye başladık ve bölgemizde asfalt problemini bitirmek üzeriyiz” diyerek sözlerine nokta koydu.

Bu röportaj, haftalık gazete sahiplerinden; Mehmet Fiskeci, Neşe Yıldızhan, Bekir Doğan, İsmail Koyuncu, Adem Gemci ve İsmail Koyuncu tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co