Okay, “Kahramanmaraş Gölbaşı yolu açılacak!”

Okay, “Kahramanmaraş Gölbaşı yolu açılacak!”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile sohbet ettik

Okay, “Kahramanmaraş Gölbaşı yolu açılacak!”

Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay ile bir yıllık çalışmaları üzerine sohbet ettik: “Bizim önceliğimiz Kahramanmaraş Gölbaşı yolu açılacak, Nisibi Köprüsü ile bu yol erzem bir yol haline geldi” dedi.

Kahramanmaraş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bekir Doğan, Gazeteci Niyazi Kara, Kimlik Gazetesi Sahibi Mehmet Fiskeci, Özgür Haber Gazetesi sahibi Neşe Yıldızhan ile Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile Kervanhan’da hizmetleri üzerine sohbet toplantısı yaptık.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay: Öncelikle şunu söyleyeyim.

Seçim günü ilk aklıma gelen, ülkemizde ki bu köprüler ne olacak, 3. hava alanı ne olacak, nükleer santralar ne olacak, Kahramanmaraş Gölbaşı duble yolu ne olacak, benim aklıma gelenler bunlardı.

okaymis (3)

Oaky; “30 Mart seçimleri öncesinde mahalle toplantılarında hep söyledim, Kahramanmaraş Gölbaşı yolu, Çağlayancerit yolu bizim için çok önemli proje diye.Sohbetimize şöyle genel bir değerlendirme yapalım istedim. Seçim sonuçlarının Maraş ve Türkiye gündemine getirdiği yeni durumlar var, yüzde 41 oy aldık ama iktidar olamadık, bizim rakibimiz MHP ve CHP değil bizim rakibimiz Ak partinin kendisidir. Ak Parti Türkiye’nin en büyük partisi.  Ak Partinin rakibi kendisi. 8 puan kaybettik, vatandaş her zaman doğruyu söyler, biz böyle bir sonucu beklemiyorduk.Yüzde 46 oy ile 300 vekil bekliyorduk.Vatandaşımızın verdiği cevabı iyi okumak için kurullarımız çalışıyor, birçok değişiklik bekliyorum” diye konuştu.

Okay: Son 10 gün de ki gelişmeler, Diyarbakır mitingindeki patlama ve üst akıl aktif çalıştı. HDP’ye barajı aşırmak için çalıştılar. Başarılı da oldu.

HDP aldığı vekiller Ak Parti’den olduğunu herkes hesaplıyordu. Bunun için HDP’nin barajı aşması için çalıştılar. Yoksa yüzde 34 oyla da tek başına iktidara gelmek mümkün. Türkiye’nin en güçlü partisiyiz. Vatandaş Ak Parti’nin arkasında durmaya devam ediyor. Ak Parti en iddialı bir partidir. Erken veya süresinde yapılacak ilk seçimde yeniden tek başına iktidara gelecektir. İlk seçimde tek başımıza iktidarI düşünüyoruz. Sonuç öyle görülüyor ama tabi birçok değişim olacaktır”

SONY DSC

Kahramanmaraş Çağlayancerit, Gölbaşı yolu

Kervanhan da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Necati Okay: Bir yıllık süreçte bu yolu sürekli gündemde tuttuk. Kahramanmaraşlının gündemine girdirdik. Bizde yolun yapılması için Dulkadiroğlu Belediyesi olarak üzerimize düşeni yaptık.

Belediyemizin mühendislerine özel bir proje yaptırdık. Yeni projede tüneller var,duble yol olacak, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyoruz.

Karayollarının Kahramanmaraş Çağlayancerityolu iyileştirme projesi var bizim proje ile onu birleştirerek Kahramanmaraş- Çağlayancerit, Gölbaşı duble yolu haline getirilmesini istiyoruz. Bu bağlamda:  Küçük Nacar Bölgesinden Çataloluk bölgesine tünelle geçilecek.

Nisibi köprüsü yapıldı ve açıldı.Bu yola acil ihtiyaç var.

Diyarbakır ‘a gidecek olan araçlar Adıyaman yolunun kullanacak. Kahramanmaraş Gölbaşı yolunun önemi bir kat daha arttı. Bu yolu duble yaptırmamız gerekiyor, bunun için 1.5 yıldır çalışıyoruz, eski vekillerimizin emekleri var teşekkür ediyorum.Yeni vekillerimiz projenin farkında Karayolları Genel Müdürü ile görüşmeler yaptık. Şu anda bu yolun yapılmaması için bir sebep yok, ancak süreç devam ediyor. Ancak uzun ince bir yol,” diyerek süreci anlattı.

Aşamalar var

okaymis (3)

Necati Okay: Bizim projemiz, Karayolları projesi birleşecek, yeni proje ortaya çıkacak, Kahramanmaraş- Gölbaşı Devlet Karayolları kapsamına alınacak, sonra proje onaylanacak, ihale süreci başlayacak, ihale edilecek yapılacak, ince uzun ve zamana bağlı bir proje ama bizim takibimiz de.

İlçe yolunun karayolları ağına alınması, sonra duble yol olması, tünelle desteklenmeli, Kahramanmaraş Gölbaşı 60 km. düşecek ulaşım yolu olacak.Burası istihdam yolu, Turizm yolu, Çağlayancerit ‘e yaşanan vatandaşlarımız günü birlik merkeze işe gelip gide bilecekler. Böylece yazın çukur ovaya gitmek zorunda kalmayacaklar, bu yol istihdam yolu biz bu gözle bakıyoruz. Nemrut’a ulaşım yolu bu yol bizim için çok önemli” dedi.

Mozaikleri turizme açacağız!

1980 yılından beri Namık Kemal Mahallesinin altında yatan tarihi gün ışığına çıkmamasının acı bir kayıp olduğunu vurgulayan Başkan Necati Okay: Namık Kemal da antik kentte kazımız var bir bölümünü hizmete sunacağız.

Bir ada bir parseli öncelik olarak açacağız.

Turizme açmak istiyoruz, vatandaş görsün.Bir metre karede olsa vatandaş görsün ki buraya sahiplensin arkadaşlarımız çalışıyor yakında açarız”

Kahramanmaraş antik kentini bir an önce turizme açacağız. Bununla birlikte Gölbaşı yolunu da burası bir turizm yolu olarak açacağız.

İlçe Meydanı

30 Mart seçimleri öncesinde: ilçe meydanı kuracağız Türkiye de bir ilk olacak diye söylemiştik göreve geldiğim gün çalışma başladı. Bugün kamulaştırma bitti, proje hazırlanıyor, nasip olursa yılbaşında ihale edeceğiz diyen başkan Necati Okay:  Belediye kaymakamlık,  kamu kurumlarını bir araya toplayacağız, kurumlardan bilgi topluyoruz, Dulkadiroğlu ilçesinin kalbi burası olacak.. Kaymakamlığımızla koordineli şekilde çalışıyoruz inşallah Türkiye örnek bir proje ortaya koyacağız. Dulkadiroğlu ilçe meydanı Kamu alanı yeni bir yaşam merkezi olacaktır.Kaymakamlıkla istişare ediyoruz. Bununla ilgili geniş bir basın toplantısı yapacağım”

Kar festivali

İlki geçen yıl yapılan Kar Festivalinin Geleneksel hale getirmesinin istiyoruz, Kahramanmaraşlıların buna aç olduğunu gördük. 2100 metre yükseklikte kar festivalini devam ettireceğiz. Geçen yıl yaptığımız kar festivali büyük ilgi gördü diyen Başkan Okay: “ Kar ve kayak festivali ile devam edeceğiz , Alt yapı çalışması devam ediyor, her yıl burada kar festivali yapacağız..

Büyükşehir Kayak Projesi devam ediyor, yollarla alakalı çalışma yapıyoruz, alternatif yolların yapılması, bir yoldan çıkış bir yoldan iniş olacak. Bunun planlamasını yapıyoruz, bugün den başladık Kar Festivali hazırlığımız devam ediyor. Festival günü yedi kuyulara tek yön uygulaması yapacağız.Festivalde birçok şey gördük. Eksiklerimiz gördük, orada bir çarşı kurula bileceğini gördük, Yedi kuyularda bir sucuk ekmek satan çarşı oluşturacağız kar üzerinde. En büyük eksiğimiz: Kahramanmaraş’ta meydan var at yok, biz bunu gördük, Kahramanmaraşlı kar festivaline aç bunu gördük, yedi kuyularda bir ticari alan oluştu, kar festivalinde buraya çarşı Pazar kuracağız vatandaş ürünlerini orada satacak.

Yemek çarşısı ve alanı oluşturacağız… Kasaplarımız yaptıkları sucukları ekmek arası burada satacaklar” diyerek projesini anlattı.

Gazeteci Bekir Doğan, Mehmet Fiskeci, Niyazi Kara, Neşe Yıldızhan’a son söz olarak ise başkan Okay şunları söyledi;

İki güreş yapacağız

İlk defa geçen sene destek verdiğimiz Dereköy ve Boyalı da iki ayrı güreş festivali yapacağız, bugün bunun çalışmasına başladık. Her yıl geleneksel olarak devam edeceğiz..

Boyalı da köy güreş yapacağız, üzüm, çeviz,  katarak bir festival havasında köy güreşi yapacağız.Tarhana ve firik ile daha iyi bir şekilde bu festivalleri süsleyerek yapacağız..

Tarihi kültür ve adına ne varsa yapacağız.Seçim öncesinde ne söylediysek onu yapıyoruz, hepsi taahhüt altında.

Maraş mutfağı müzesi yapacağız.

Doğal bir müze haline gelecek. İlk defa böyle bir eseri kazandıracağız.

Güneş evlerine kadar imar var oradan ötesinde yok, Büyükşehir belediyemiz güneş evlerini geçecek şekilde duble yol haline getirecek.

Toplu konut alanları açacağız, Bulanık mahallesine kadarduble yol projesini yapacağız.

Çevre yolu ile Gaziantep yoluna inmemiz gerekiyor, Adıyaman dan gelen araçları Doğukent önünden geçiremeyiz. Konu çok çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co