Okay; “Dulkadiroğlu İlçesi’nin çehresi değişecek”

Okay; “Dulkadiroğlu İlçesi’nin çehresi değişecek”

Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Okay, Dulkadiroğlu ilçemiz bambaşka bir çehreye kavuşacak. Bütün sorunları bilen biriyim. Kuruluş çalışmalarımız tamamlanıyor. Şimdi artık hizmet zamanı birçok projemizin çalışmaları başladı.   Başta Yeni Belediye Binası Kamu Binaları olan bir meydan olmak üzere, Doğukent, Çağlayancerit yolu, Turizm, çalışmaları, yeni çevre yolları, şehir merkezinin rahatlaması için yıkılacak yerlerin belirlenmesi,  kentsel dönüşüm dâhil birçok projelerimiz çalışmaları başladı. Halkımızdan biraz sabır istiyoruz. Yeni kurulan Belediyemizin kuruluş işlemleri  tamamlandı. Şimdi proje çalışmalarımız başladı. Başta ulaşım, Turizm, kentsel dönüşüm olmaz üzere bir çok projemiz var” dedi.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati  Okay, proje hazırlıkları hakkında gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “Kent içi otopark sorunu dâhil, imar, kuzey çevre yolu bağlantıları ve özellikle turizme yönelik projelerimiz  şekilleniyor.  Bir iki ay içerisinde tüm yapılan ve yapılacak çalışmaları halkımızla paylaşacağız.  Emniyet Müdürlüğünün yıkımından sonra burasının altını otopark üstünü ise yeşil alan yapacağız. Ayrıca Fatih İlkokulu ve Üniversite’nin kullandığı eski Eğitim Enstitüsü binasını yıkarak yeşil alan yapmayı düşünüyoruz.  Şehir merkezinin nefes alması için, bu bahsettiğim alanların yıkımı önemli.  Belediyemiz Sarayaltı Caddesi yakınlarında bazı yerleri istimlâk edecek, buralara da otopark yapacak. Tabi mozaikler bizim için önemli bir turizm değeri.  Şehrimize turist açısından büyük katkıları olur.  Fakat burasının tamamını kamulaştırılması büyük bir maliyet oluşturmakta; ancak şimdilik o bölgede yapacağımız çalışmalar sonunda, turistlere açmak gerekmekte. Bir köşeden turistlerin gelmesini sağlamalıyız.

Biz Dulkadiroğlu Belediyesi olarak eski tarihi binaların restorasyonunu yapıp, bu binalardan birini belediyemizin kullanımına açıp, diğerlerini sivil toplum örgütlerine vermeyi düşünüyoruz. Tarihi binalardan birisini müzeye dönüştüreceğiz. Vatandaşların elindeki eski müzelik eşyaları alacağız, kimden almışsak ismini yazıp, kayda alacağız. Bu tip konakların etrafında ciddi hareketlilik olacak. Turistlerin gezeceği, yeni alanlar oluşturmalıyız. Tarihi yürüyüş yolu olarak bir proje var. İstiklal Mektebinin oraya doğru bu olabilir. Kapalı çarşıdan başlarız, Şıh Cami, Bahtiyar Yokuşu ve Divanlı Caminin oraya ulaşırız”dedi.

ŞENLİKLER DÜZENLENECEK

Okay; “Dulkadiroğlu şenliği başka illerde yapılıyor, biz bu şenliğin benzerini 100 dönümlük bir arazi üzerinde yapacağımız parkımızda panayır da yapacağız. Geçmişti, Atatürk Parkında esnaflarımızı bir araya getirmiştik, benzer çalışmalar yapında şenliklerde düzenlenecek.  Bu parkı Doğukent’e giderken,  yolun üst tarafına yapacağız. Yaklaşık,  70 dönümünü hazırladık. Çalışmalarımız sürüyor. Şunu söylemek istiyorum. Birkaç ay sonra bu çalışmaların tamamına start vereceğiz. Kuzey çevre yolu konusunda çalışmalarımız  sürüyor.  Çamlık Parkı önündeki yolun, Muhsin Yazıcıoğlu Parkının üstünden devam edecek. Şehrin batı kısmında olduğu gibi,  doğu kısmı da modern görünüme kavuşturacağız.

Muhsin Yazıcıoğlu Parkı üzerindeki  Osman Dede ve çevresini Orman Bölge Müdürlüğünden talep ettik, buraya da bir sosyal tesis yapmak istiyoruz. Kuzey Çevre yolu, Doğu Kentten gelen yol ile birleştirip, kent içi ulaşımı rahatlatacağız. Bütün bunlar için son aşamaya geldik. Bunun dışında ilçelerle bağlantı yollarını kısaltmak için çalışmalarımız var. Çağlayancerit yolu kısalacak, bu yol çalışmalarında Adıyaman’ında ulaşımına faydası olacak, Kayseri üzerinde kuzey illerine daha kısa mesafede gitmiş olacaklar.   Bu yıl 15 kilometre kısalmış olacak..” dedi.

Bu arada gazetemizin 24 Eylül tarihli sayısında “Çözüm için, illa ölümlü kaza mı olmalı? Başlıkla haberde yer alan, Eyüp Sultan Mahallesi sakinlerinden Mustafa Kekil’in gündeme getirdiği üst geçit talebi içinde, Okay, Karayolları ile yazışmaların sürdüğünü belirterek, bu yolda bulunan fakat kullanılmayan üst geçidi, Kurteks Fabrikası yakınına taşıyarak, kazaları önlemeyi düşünüyoruz” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co