OĞULCUKLUM

OĞULCUKLUM

 

Dost’tan gelen kitap

Bugün size : Oğulcuk köyü – Yozgat – Boğazlayan dan gelen bir kitap ve dost’umdan söz etmek istiyorum..

Yozgat’lılar : Kayseriliyim der

Yozgat- Boğazlıyan ilçesi Oğulcuk köyünden olan hocam Mustafa Topaloğlu : Kayserili mi ? yoksa Yozgat’lımı ? yada Kahramanmaraşlımı ben bilemedim..

Gazete okuyucuları : özellikle Kahramanmaraşspor’un birinci lige çıktığı dönemdeki gazete okuyucularımız çok iyi bildikleri bir isimden söz etmek istiyorum..

1984 yılında Kahramanmaraş’a Adana da çıkan Ekspres Gazetesi gelmeye başladı. Bölge gazetesi ki bölgede etkin bir gazete ..spor sayfaları ile gündemi tutan gazete..

Yenişehir iş hanında Cumhuriyet Gazetesinden emekli Doğan Keçecioğlu yönetiminde: Sermet Çuhadar, Sırrıberk Arslan, Gül Eroğlu, Muhsin Toprak (Mustafa Topaloğlu) Rüstem Eskalen ve ismini hatırlayamadığım 15 kişilik dev kadro ile Kahramanmaraş Haber Bürosu açıldı.

Kahramanmaraş basın yeni bir şekil gelmişti..

Ekibin içinde bulunan : Muhsin Toprak yani Mustafa Topaloğlu hali selim güzel bir insandı.. haberini yapar- yazısını yazar sonra evine giderdi, ki biz kendisini o zaman tanıdık..

Mustafa Topaloğlu öğretmen gelir gider- Yazar ama gazetede ismi çıkmaz, Muhsin Toprak imzası ile haberleri çıkar !..Muhsin Toprak’ın da kim olduğunu bilmiyoruz aranan kişi.. ve sonra öğrendik ki Mustafa hocam memuriyet sebebi ile Muhsin Toprak adını kullanıyor..

Yozgat, Kayseri de Gazetecilik yapmış ve orada da aynı ismi kullanmış..

Gazeteciler: Osman Sayın, Şeref Turhan, Aladdin Başlayıcı, Ahmet Yaşar Başer, Ali Fahri Şirikci, Ali Saim Emirmahmutoğlu, Mehmet Karanlıktagazer, Mehmet Yüzbaşıoğlu gibi isimlerin arasında Muhsin Toprak kısa sürede kendisini kabul ettirdi.

O Kahramanmaraş basın bir parçası haline gelmişti..

Kahramanmaraş’ta basın’a hizmet veren Mustafa Topaloğlu daha sonra Mersin’e gitti ama gönlü Kahramanmaraş’ta kaldığı için : Yerine oğlu Eren Topaloğlu, gelini, torunlarını buraya gönderdi..

Kendisine teşekkür ediyorum.. Çünkü OĞULCUKLUM diye yazdığı kitabı 2 Eylül 2014 günü imzalayarak bizlere göndermiş, bu nazik jestine teşekkür ediyorum..

Oğulcuklum : şöyle bir karıştırarak okudum, çok güzel konuları dile almış, aslında köyü için güzel bir eser olmuş, zira bu sözler , bu konular 20-50 yıl sonra unutularak gidecek sözler onun için güzel bir temel kaynak eser olmuş, eline yüreğine sağlık..

MEHMET BİÇKES’i KAYBETTİK !..

Kutsal topraklardan geldim: Masamın üzerinde Mustafa Topaloğlu’un kitabını buldum.. okumaya yeni başlamıştım ki : Adapazarından  acı haber geldi.. aynı ödem Dünya Gazetesi, Maliye Postası temsilcisi Gazeteci Mehmet Biçkes kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştu..

Oğlu : Azmi, Sinan ve Aplaları Şeyhadil camiinde taziyeleri kabul ederken, acı dolu bir Cuma geçirdik..

Mehmet Biçkes : denildiği zaman bizde bıraktığı iz: “ Güler yüzlü, yapıcı ve birde o tarihi minibüsü ile balık avlama merakı ve doğal hayatta yaşama mücadelesi..

Mehmet Biçkes’in arzusu : Kahramanmaraş Turizm de Sanayide birlik ve beraberlikte dünya markası bir şehir olması idi.. bunun için yapıcı çok mücadele verdi ama sonra ne oldu bilemiyorum 10 yıl kadar önce Adapazarı- Sakarya’ya giderek orada bir çiftlik kurdu..

İhlas Kuzuluk Kaplıcalarına gittiğimde birkaç defa görüşelim diye telefon ile görüştük ama işler bir birine denk gelmediği için görüşemedik..

Önceki gün : Sanal alemde acı haberi görünce işin doğrusu acımız bir kat daha arttı..

Mehmet Biçkes : güzel bir dostu, iyi arkadaştı.. ama tıkanan kalp damarlarına yenik düştü..

Yakınları ile görüştüğümüzde : Aslında 8 yıldan beri o sorunu vardı ama o üzerinde durmuyordu , sonunda kendini vurdu.. aslında anju yaptıra bilir damarlarını açtıra bilirdi ama bir türlü yaptırmadı..

Şeref Turhan, Osman Sayın, Aladdin Başlayıcı, Ali Saim Emirmahmutoğlu , Doğan Keçecioğlu gibi usta gazetecilerimiz kayıp ettiğimiz geçen yıllardan sonra Mehmet Biçkes ağabeyimizide 58 yaşında Cuma Namazından sonra Şeyhadil Mezarlığında : Şeref Turhan’a komşu ettik..

Yozgat- Boğazlayan- Oğulcuk köyünden güzel haber

Kahramanmaraş’tan acı haber

İki güzel dost ve bir yazıda onları biraz olsun anmaya çalıştım..

Varını veren utanmamış, bizden bu kadar

Mustafa Topaloğlu’nun eline sağlık

Mehmet Biçkes’e de Allah rahmet eylesin diyorum..

İyi günler…

Bu yazı için bir yorum yazın

“OĞULCUKLUM” için bir cevap

 1. Mustafa Topaloğlu dedi ki:

  Bekir Beyciğim, o güzel yorumunuz ve şahsımla ilgili beslediğiniz güzel duygular için teşekkürler. Selam ve saygıyla…

  DOSTTAN GELEN SELAM

  “Dosttan Gelen Kitap” başlığını kullanmış Bekir Doğan. “Vefa”nın yalnızca İstanbul’da bir semt adı olmadığını göstermiş. Sağ olsun. Beni anmış. Övmüş. Bu övgüyü hak etmiş miyim? Bekir Doğan durduk yere niye bu güzel satırları yazmış?
  Çok düşündüm. Bu sorulara cevap aradım. Şu sonuca vardım. Sevgili Bekir Doğan vefalı bir insan. Dostunu, arkadaşını, kader birliği yaptığı insanları bir kalemde silip atamayacak bir yapının insanı. Bakın bu paragrafta “insan” sözcüğüne vurgu yaptım. “İnsan”ı üç kez kullandım. İnsan olmak, insan kalmak her babayiğidin harcı mı?
  Bekir Doğan beyefendi nitelemesini hamurunda taşıyan vefalı bir dost. Bu cümleyi yazarken rahmetli Osman Sayın anısına kaleme aldığı kitap gözlerimin önüne geldi. Bir anlatıda bahsettiğim “Öyle Deal mi?”yi bu kitaptan aldım. Biraz ete kemiğe büründürdüm. Bu vesileyle hem Osman Sayın’ı hayırla yad ettim. Hem de Sevgili Bekir Doğan’ın dostluk ve arkadaşlık kriterinin bir göstergesi olan bu kitaba dikkat çektim. Evet bu kitap bir vefanın, bir kadirşinaslığın ürünü.
  Sevgili Bekir Doğan Kahramanmaraş Gazetesi’nde kendisine imzalayıp gönderdiğim “Oğulcuklum” üstüne yazmış “Dosttan Gelen Kitap”ı. Şöyle başlamış yazısına:
  “Bugün size : Oğulcuk köyü – Yozgat – Boğazlıyan’ dan gelen bir kitap ve dost’umdan söz etmek istiyorum..
  Yozgat’lılar : Kayseriliyim der
  Yozgat- Boğazlıyan ilçesi Oğulcuk köyünden olan hocam Mustafa Topaloğlu : Kayserili mi ? yoksa Yozgat’lı mı ? Ya da Kahramanmaraşlı mı, ben bilemedim..
  Gazete okuyucuları, özellikle Kahramanmaraşspor’un birinci lige çıktığı dönemdeki gazete okuyucularımız çok iyi bildikleri bir isimden söz etmek istiyorum..
  1984 yılında Kahramanmaraş’a Adana da çıkan Ekspres Gazetesi gelmeye başladı. Bölge gazetesi ki bölgede etkin bir gazete ..spor sayfaları ile gündemi tutan gazete..
  Yenişehir İş hanında Cumhuriyet Gazetesinden emekli Doğan Keçecioğlu yönetiminde: Sermet Çuhadar, Sırrıberk Arslan, Gül Eroğlu, Muhsin Toprak (Mustafa Topaloğlu) Rüstem Eskalen ve ismini hatırlayamadığım 15 kişilik dev kadro ile Kahramanmaraş Haber Bürosu açıldı.
  Kahramanmaraş basın yeni bir şekil gelmişti..
  Ekibin içinde bulunan : Muhsin Toprak yani Mustafa Topaloğlu halim selim güzel bir insandı… Haberini yapar, yazısını yazar sonra evine giderdi, ki biz kendisini o zaman tanıdık…
  Mustafa Topaloğlu öğretmen. Gelir gider. Yazar, ama gazetede ismi çıkmaz, Muhsin Toprak imzası ile haberleri çıkar !..Muhsin Toprak’ın da kim olduğunu bilmiyoruz aranan kişi…Ve sonra öğrendik ki Mustafa hocam memuriyet sebebi ile Muhsin Toprak adını kullanıyor…
  Gazeteciler: Osman Sayın, Şeref Turhan, Aladdin Başlayıcı, Ahmet Yaşar Başer, Ali Fahri Şirikci, Ali Saim Emirmahmutoğlu, Mehmet Karanlıktagazer, Mehmet Yüzbaşıoğlu gibi isimlerin arasında Muhsin Toprak kısa sürede kendisini kabul ettirdi.”
  Ne denir şimdi buna? Teşekkür edilir. Hafiften gururu okşanmış hallere bürünülür. Dostluğun,arkadaşlığın, kadir kıymet bilirliğin ne olduğunun farkına varılır. Dosttan gelen selama saygı duyulur.
  Var ol aziz dostum. Kitap için demişsin ki “Bu nazik jestine teşekkür ediyorum.” Aynı duygularla ben de “Bilmukabele…” diyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co