ÖĞRETMENLER GÜNÜ  

ÖĞRETMENLER GÜNÜ  

 

Bir milletin en büyük zenginliği şüphesiz yetişmiş insan gücüdür. Siz ne kadar kalifiye, seçkin bir nesil yetiştirirseniz, o kadar fazla üretirsiniz, daha az sorun yaşarsınız, dolayısı ile medeniyet kurarsınız.

Bu işi yapacak olanlar ise öğretmenlerdir. Bu nedenle, öğretmenliğe peygamberlik mesleği denilmiş. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ise, bu söylediğimize işaret ederek; “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!” demiştir.

Tabi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile sendikalar başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş mesajlar yayınlar. Sendikalar isteklerini sıralar.

Şahsen bunların üzerinde durmak yerine, öğretmenlik mesleğinin eski günlerdeki saygınlığına kavuşması adına neler yapılması gerektiği üzerinde akıl yürütmek gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü bir öğretmen için öğrencinin ve velinin saygınlığını kazanmak kendi adıma söylüyorum, tüm sosyal haklardan daha önemli…

Açayım…

 

ÖĞRETMEN GÖZÜYLE ÖĞRETMEN

Türk Eğitim Derneği’nin bağımsız düşünce kuruluşu TEDMEM, öğretmenlerin mesleklerini algılama biçimleri, mesleklerine yönelik geliştirdikleri duygular ve mesleklerine olan bağlılıklarını belirleyebilmek adına bir çalışma gerçekleştirmişti. (Egitimajansi.com’da yer alan) bu çalışmaya 1700 öğretmen katılmış. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan “Öğretmen Gözüyle Öğretmenlik Mesleği” başlıklı rapor, 24 Kasım 2014 yayınlanmıştı. Bu çalışma raporuna göre. Öğretmenler, toplumun mesleklerini olumsuz algıladıklarını düşünüyor! Bu raporun ilk maddesi; yani öğretmenler diyor ki, eski saygınlığımıza kavuşmak istiyoruz. Öyle ya, ilim öğretenler bekledikleri bu saygınlık zaten haklarıdır. Peygamberimiz, ilim öğretenlerin eli öpülür, buyururlar. Diğerlerine müsaade etmez…

 

ÖĞRETMENE TÜM SORUMLULUK YÜKLENMEMELİ

Rapora devam edelim; “Öğretmenlerin %62,5’i, toplumun öğretmenleri bazen eğitimli çocuk bakıcısı gibi gördüğünü düşünürken, yaklaşık dörtte üçü ailelerin üstlenmedikleri sorumlulukları öğretmenlere yükledikleri yönünde görüş bildirmişlerdir.

Yani öğretmenler der ki, ebeveyn kendi sorumluluğunu bana yüklemesin. Anne ve babalar, çocuğun sorumluluğunu alsın.  ‘Eti senin, kemiği de senin!’ Olsun anlayışı artık bitmiştir. Anne evdeki öğretmen olarak çocuğunun terbiyesini ihmal etmesin, diyorlar.

Devam edelim: “Öğretmenlerin çoğunluğu; öğretmenliği gurur duyulacak, saygın, keyif verici, ideal meslek olarak nitelerken, öğretmenliğin aynı zamanda toplumdaki en önemli meslekler arasında olduğunu düşünmektedir.

Bununla birlikte, öğretmenler mesleklerinin kişiliklerine ve yaşamlarına anlam kattığını, çocuklar için aileleri dışında, yaşamlarındaki en önemli yetişkinin öğretmenleri olduğunu düşünmektedir.

Buna rağmen, öğretmenlik mesleğine verilen değerin artacağına inanan ve toplumun öğretmenlerin sorunlarına karşı duyarlı davrandığını düşünen öğretmenlerin oranı oldukça düşüktür. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığı ve imajının düzelmeyecek kadar yıprandığını düşünen öğretmenlerin oranı ise %41,9’dur.

Sonuç olarak; Öğretmenlerin yarısı, öğretmenlik yaptıkça mesleğin saygınlığına yönelik inançlarının azaldığını belirtmiş.

Öğretmenler çalışma koşullarının toplum tarafından doğru değerlendirilmediğini, abartıldığını düşünüyormuş!

Öğretmenlerin büyük çoğunluğu, emeklerinin karşılığı ve ürünü hemen açığa çıkmadığı için değerlerinin yeterince anlaşılmadığını, çalışma koşullarının ise toplumun bildiğinden daha kötü olduğunu düşünmektedir.

Raporun son maddesinde ise:  “Öğretmenlerin sadece beşte biri çocuklarının öğretmen olmasını istemektedir.”deniyor.

Uzatmayalım.

Evet, bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu vesile ile başta ilk öğretmenim olan annemi rahmetle anarken, tüm öğretmenlerimin gününü kutlarım.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co