ÖĞRETMEN

ÖĞRETMEN

Öğretmenin  bizim kültürümüzde ve inancımızda önemli bir yeri vardır. Tarihin her zamanında devletimizin  yücelmesinde öğretmen önemli fonksiyon üslenmiştir.

İstanbul’u fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet Han,fetih sonrası sevinç içinde hocası Akşemsettin’i çadırında ziyaret eder. Hocasının anlamlı bakışları karşısında  Padişah şöyle der : “Ben İstanbul’un fethine değil,Akşemsettin gibi bir zatın zamanında yaşadığıma sevinirim.”

İyi bir öğretmen İstanbul’u fethedecek öğrenci yetiştirir.

Napolyon bir  savaş zaferi elde edip dönüşünde  kendisini  kutlamak için karşılayan insanların arasında  hocasını da görür ve şöyle der : “Açılın Fransa geliyor”

Yer yüzünde görülen eserlerin arkasında  bir ustanın eli vardır.  Gerçek bir öğretmenin tesirinin sınırları yoktur. Bu gün üzerinde     rahat  ve huzur  içinde yaşadığımız  bu toprakların bir ustası var. Fetihlerin görünmeyen kahramanları öğretmenlerdir.

Öğretmen bir heykel tıraş gibidir. O taş yerine insanların dimağlarına şekil verir. Bir ressam  gibidir.Kağıtlar yerine  insanın ruhuna renkleri işler. O mimardır. Binalar yerine  gezen saraylar inşa eder ,onu süsler. Öğretmen bir şairdir. Kelime orduları yerine zeka ordusu    kurar.

Öğretmenin yaptıkları  unutulabilir. Eserinin üzerinde imza olmaz. Ama yine de zevkli bir meslektir.

Yavuz Sultan Selim sefer dönüşünde  yanında bulunan Hocası İbni Kemal ‘in atının  ayağından çamur sıçrar.Padişahın kaftanı çamur olur.  Hoca telaşa kapılır. Mahcup  olur. Atından inip temizlemek ister. Hocanın hali karşısında Padişah : “Telaşlanma hocam ,bir alimin atının ayağından sıçrayan çamur benim için bir şereftir.Ölünce bu kaftanı mezarıma koyun  ” Diyerek hocasına yüksek iltifat ve saygı      gösterir.

İslam’ın  büyük önderlerinden Peygamberimizin damadı,ilk  Müslüman çocuk,amcasının oğlu, ilmin şehri olarak nitelendirilen ,dördüncü halife Hz. Ali  : “Bana bir harf öğretene köle olurum” diyerek öğretmenin önemine işaret ediyor.

Bu güzel görevi hakkı ile icra eden öğretmenlerimizin 24 kasım da kutlanmakta olan günlerini tebrik ederim. Benim yetişmemde  emeği geçen tüm öğretmenlerime saygı sunuyorum. Ellerinden öpüyorum. Hayatta olan öğretmenlerime uzun ve sağlıklı ömür diliyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu gün vesilesi  ile  terör bölgelerinde  görev yaparken hain PKK terör örgütü tarafından şehit edilen tüm öğretmenleri de  minnetle yad ediyorum.

Öğretmen günü kutlu olsun.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co