Oğlum sen Ankutsun!

Oğlum sen Ankutsun!

Birine kızdığımızda söylediğimiz söz: oğlum sen ankutsun !. sözün doğrusu ise Mankurtluk – Mankurtluk Külahı dan gelmektedir..

Adam üç gün askerlik yapmış 20 yıldır anlatıyormuş halen bitmemiş, bizde bu sene 4 gün İhlas Kuzuluk kaplıcalarına gittik.. 40 gün anlatmam gerek..

Prof.Dr. Nurullah Çetin hocamızın “MANKURTLUK KÜLAHI “ isimli kitabını okudum..

Kısaca Mankurt şu demektir: “ Çinliler yakaladıkları ve köle aldıkları kişilerin başının saçını tellerini tek tek çekiyorlar.. yeni kesilen devenin boyun derisini kan revan içinde kalan başının üzerine sıkıca bağlıyorlar..

Verdiği acı sebebi ile kafasını yere vurarak ölmesin diye: Boynuna da geniş bir tahta tabla geçiriyorlar.. bir hafta sonra o kişi çektiği acılar sebebi ile tüm geçmişini unutuyor beyni siliniyor, ondan sonra efendisi ne öğretirse onu yapıyor..

İşte bu işgencenin adı: yada benin silmenin adı MANKURTLUK KÜLAHI “

Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” romanındaki Mankurt tipi, Müslüman Türk’ün ve bir bakıma insanlığın evrensel meselesini, beşeriyetin ezelî bir derdini de dile getirir.       Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Mankurtluk Külahı” isimli yeni kitabı, Türk milletinin mankurtlaşma sürecini, mankurt aydın tipini, bu z(illetin) bütün araz ve tezahürlerini dünden bugüne gelerek, tüm çıkmazlarıyla birlikte samimi ve hararetli bir lisanla anlatmaktadır.

Bu yazı çok uzun bir yazı olacak ancak: herkesin nasıl köle olduğunu anlaması için kendini test etmesini arzu ediyorum..

Bekir Doğan dest: Babamın telefonunu bilemiyorum: Oysa 1980 yıllarda Sülalenin telefonunu ezbere biliyordum..

Bekir Doğan Dest: Dedemi, dedemin babasını, onun babasını ezbere bilirdim: 2015 yılında hiç birinin adını hatırlamıyorum, Benim adım neydi onu düşünüyorum..?

Bekir Doğan Dest: “Emmilerimin, Dayılarımın, Halamın, Teyzemin, çocuklarının adı neydi ? onların torunlarının adı neydi ? : Oysa 1980’lerde ben bunların hepsini bilirdim…

Bu testi kendinize yorumlayarak çoğaltın, çocuklarınızı bir dest edin , en yakın teyze çocuğunun adını bilmediğinizi göreceksiniz ? çünkü bizi Mankurtlardılar.. Mankurtluk Külahı giydirdiler..

Kuzuluk’ta kitap okudum ya : Cengiz Aytmatov’un “Gün Olur Asra Bedel” romanındaki Mankurt tipi, Müslüman Türk’ün ve bir bakıma insanlığın evrensel meselesini, beşeriyetin ezelî bir derdini de dile getirir. Çünkü tarihler, renkler ve yöntemler ne olursa olsun insanlık kaderinde, Hakla Batılın savaşı (emperyalistlerin, egemenlerin, barbarların) saldırıları mutlaka gerçekleşecektir.

  1. Mankurtluk Külahı : cep telefonları ve tabletler..

Ferdî planda, beşerin en büyük zenginliği olan zihni elde edilerek; cep telefonları bugün bizi unutkan yaptı.. hiçbir telefon numarasını bilemiyoruz, direk isimden aramaya başlıyoruz.. işte size Mankurtluk külahı ta kendisi cep telefonlarıdır..

daha ileri boyutlarda ülkelerin hazineleri sayacağımız: Gazete ve Kitap okumayı bitirdik.. Kitap okumuyoruz, Dergi okumuyoruz, internet, cep telefonu şöyle bir bakıp geçiyoruz, bu cihazlar bizi kendisine köle yaptı: MANKURTLUK KÜLAHI başımıza geçirdi..küresel bir güç hâlinde hükümranlık kurdu ve bizler bu cihazların kölesi konumundayız..

Kendinizi test edin: cep telefonu olmadın, internet olmadan, Google.com olmadan hayatınız nasıl akacak ? geçmişi hatırlaya bilecek misiniz ?

Romandaki başına deve derisi geçirilerek(maddî-manevî sömürü araçları), benliği ve bilincinden uzaklaştırılan Colaman; güdümlü insan tipinin en belirgin, meşhur olanlarından biridir. Ve günümüze de hitap etmekte, Mankurt insan  istenen bir insan tipiyle özdeşleşmektedir.

A-    Kötü dedi..

B-    Be iyi dedi..

Peki bizim aklımız nerede ? oğlum sen ankutsun sözü yerine geliyor..

Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Mankurtluk Külahı” isimli yeni kitabı, Türk milletinin mankurtlaşma sürecini, mankurt aydın tipini, bu z(illetin) bütün araz ve tezahürlerini dünden bugüne gelerek, tüm çıkmazlarıyla birlikte samimi ve hararetli bir lisanla anlatmaktadır.

Çocuklar: evin içinde bir odadan bir odaya cep telefonu ile mesajlaşıyorlar.. söyleyeceklerini telefondan mesaj ile hal ediyorlar..

Geçen gün: oğlum çay hazır aplanın çağır dedim.. bizim oğlan da bir hareket yok, sonra kızdım, “Ya baba mesaj attım” aynı evin içinde arka odada ki aplasını çağırmıyor, mesaj atıyor.. işte size cep telefonu Mankurt’u…

Evinize: Çevrenize bakın kaç kişi göreceksiniz böyle :

Devamı yarın

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Oğlum sen Ankutsun!” için 2 cevap

  1. hs dedi ki:

    Evet Bekir bey çok doğru bir tesbit yapmışsınız sizi tebrik ediyorum bu güzel yazınız için ,önceden tv kötü çok izlemeyin deniliyor du şimdi internet daha kötü !

  2. Erdal Saatcioğlu dedi ki:

    Arkaşım Hacı Bekir sen kuruluşu çok sevdiğin halde bu yıl 4 gün kalmama hayret ettim. Çünkü sen Kuzuluktan ikinci bir devre mülk almayı düşünen birisin.Makalende çok güzel bir mevzuat değinmiş sin ne hale geldik.40 gün kuzuluk yazıları ve teknolojinin yarar ve zararlarını senden okunmaya devam edelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co