NİMETLERE ŞÜKÜR, DÜNYALIK HIRSI YOK EDER

NİMETLERE ŞÜKÜR, DÜNYALIK HIRSI YOK EDER

Allah-ü Teâlâ’nın nimetlerine şükür etmek, dünyalık hırsı yok eder.

Şükür etmek; her bahşedilen nimetin Yüce Yaradan’ın ikramı olduğunu idrak etmek, dil ile de ikram sahibine hamd etmek gerekir. Bunu içtimai hayatımızda ne kadar yapabiliyoruz veya yapma yolunda gayretimiz nedir?

İslam âlimleri şükür konusunda buyuruyor ki;

Şükür Allah-ü Teâlâ’nın verdiği nimetlere yerinde sarf etmek, günahlardan kaçınmaktır. İnsan Rabbinin verdiği nimetlerle günah işlerse nankörlük etmiş olur. Şükür nimeti değil, nimeti vereni görmektir.

Rabbimizin çeşitli nimetleri vardır, bu nimetler içinde, bulunduğu makam da vardır. Bulunduğun makamın şükrü gerekir, o makamın kıymetini bilmek,  hakkını vermek en iyi şekilde temsil etmek, kendi çıkarların doğrultusunda kullanmamak gerekir. Eğer ki; dünyalık bir hırs için o makamı kullanırsan makamın şükrünü eda etmemiş olursun. Şükür ehli olursan, dünyalık hırsta gider huzurlu olursun. Tercihin dünya hırsı olursa hem dünyanı, hem de ahiretini mahveder.

Geçtiğimiz günlerde MKE silah fabrikası müdürü Mustafa Tanrıverdi bulunduğu makamın şükrünü eda edemeyerek makamını dünyalık hırsı için kötüye kullanmıştır.  Dünyanın hayran kaldığı MPT 6 piyade tüfeği projesini satmak istemesi büyük bir ihanettir. Ne oldu? Hayatını kararttı…

Dünyalık hırs insanı şükürden uzaklaştırıyor sevgili okuyucularım.

Devletin büyük emek vererek savunma sanayimize kazandırdığı her proje devletin içinde kalmalı, işin başında ki; yöneticiler bu emeklere saygılı olarak gözü gibi korumalı ülke dışına çıkmaması için tüm tedbirleri almalıdır. Bu yaşadığın vatana bir borçtur.

ASELSAN -TUBİTAK –ROKETSAN- MKE ve buna benzer her stratejik her konuma sahip kurumlarımızın başındaki yöneticileri atayanların ince eleyip sık dokuması elzemdir. Teknik bilgileri ne olursa olsun ahlaki değerlere sahip değilse görev verilmemeli, ülkenin can damarı gibi önemli görevlere şuurlu vatan sevdalısı, karakteri sağlam, ahlaki değerlerle müsemma yöneticileri atamak gerekir. O yöneticiler de her projeyi mahrem kabul ederek, gözü gibi koruması, bulunduğu makama şükrünün en güzel ifadesidir.

Kim olursa olsun. Sade bir vatandaştan devletin en üst kademesine kadar yapılan her ihanet er geç ortaya çıkar…

MKE müdürü Mustafa Tanrıverdi bulunduğu makama ihanet etmiştir. Yazık!

Şükür eldeki nimeti koruduğu gibi, yeni nimetlerinde yolunu açmaya vesiledir…

Allah-ü Teâlâ şükür ehli olanlardan eylesin…

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

“NİMETLERE ŞÜKÜR, DÜNYALIK HIRSI YOK EDER” için 2 cevap

  1. BEKİR EMEKLİ diyor ki:

    Kanaat en büyük zenginliktir.Rabbim hesabını verebileceğimiz mal,mülk,servet nimetlerini nasip etsin.Taşıyamıyacağımız yük vermesin.

  2. Hasan Güler diyor ki:

    Güzel bir makale.
    Devamını bekleriz.
    Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co